Part of the Bay Area News Group

National Merit $2,500 Scholarship Winners announced

By Theresa Harrington
Thursday, May 29th, 2014 at 7:42 pm in Alameda County, Contra Costa County, Education.

Congratulations to East Bay National Merit $2,500 Scholarship winners, named earlier this month by the National Merit Scholarship Corporation!

Nastionwide, 2,500 Merit Scholars were chosen from among more than 15,000 finalists in the 2014 National Merit Scholarship Program. Those selected were judged to have the strongest combination of accomplishments, skills, and potential for success in rigorous college studies in their state, according to a news release. The number of California winners is proportional to the state’s percentage of the nation’s graduating high school seniors.

These winners were selected by a committee of college admissions officers and high school counselors, who reviewed information submitted by the finalists and their high schools, including academic records, standardized test scores, leadership and other contributions to school and community activities, a student essay, and a high school recommendation. Semi-finalists were chosen based on their Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test scores from their junior years.

Winners can use their scholarships at any regionally accredited college or university in the country.

The National Merit Scholarship Corporation urges the public not to compare high schools based on their numbers of Merit Scholarship winners, stressing that the program honors individual students who show exceptional academic ability and potential for success in rigorous college studies. The program does not measure the quality or
effectiveness of education within a school, system or state.

Here are the East Bay winners, listed by county and city of residence, school and probable field:

ALAMEDA COUNTY:

Alameda: Cari Noelle Ebel Hartigan, Alameda High, Architecture
Albany: Catherine H. Li, Albany High, Neuroscience
Berkeley: Jasper Phillips Burget, Head-Royce School in Oakland, Writing
Berkeley: Thomas Woolsey Peterson, Head-Royce School in Oakland, Acting
Berkeley: Katherine I. Reed, Berkeley High, Computer Science
Castro Valley: Amanda C. Leung, Castro Valley High, Medicine
Dublin: Christine Xu, Amador Valley High in Pleasanton, Biomedical Engineering
Dublin: Kimberli C. Zhong, Dublin High, Engineering
Fremont: Adarsh N. Battu, Harker School in San Jose, Business
Fremont: Krishna S. Bharathala, Mission San Jose High, Computer Science
Fremont: Shivani Chandrashekaran, Harker School in San Jose, Medicine
Fremont: Adrija K. Darsha, American High, Medicine
Fremont: Emon Datta, Irvington High, Biomedical Engineering
Fremont: Christopher D. Fu, Harker School in San Jose, Biomedical Engineering
Fremont: Arnav J. Gautam, Mission San Jose High, Computer Science
Fremont: Rosemond L. Ho, American High, Law
Fremont: Vivian Jair, Mission San Jose High, Business
Fremont: Michael Ju, Irvington High, Computer Science
Fremont: Lucy Chaolu Li, Washington High, Patent Law
Fremont: Levina J. Lin, American High, Pediatrics
Fremont: Yixin Lin, Washington High, Computer Science
Fremont: Jenny Z. Lu, Irvington High, Biomedicine
Fremont: Amal Rohit Nanavati, Mission San Jose High, Computer Science
Fremont: Yuming Qin, Washington High, Healthcare Administration
Fremont: Kerrie Wu, Mission San Jose High, Engineering
Fremont: Patrick Zeng, Mission San Jose High, Engineering
Oakland: Francesca Paris, Head-Royce School, Journalism
Pleasanton: Bryce P. Hwang, Foothill High, Molecular Biology
Pleasanton: Aditi N. Newadkar, Amador Valley High, Medicine
Pleasanton: Brian K. Shimanuki, Amador Valley High, Computer Science
Pleasanton: Jennifer R. Teitell, Amador Valley High, Law

CONTRA COSTA COUNTY:

Alamo: Charlotte M. Lawrence, College Preparatory School in Oakland, Public Policy
Concord: Sohyeon Hwang, Northgate High in Walnut Creek, International Relations
Danville: Lance A. Chou, San Ramon Valley High, Medical Research
Danville: Lia L. Dawson, San Ramon Valley High, Chemical Engineering
Danville: Ariana N. Moghbel, San Ramon Valley High, Medicine
Kensington: Rebecca L. Shoptaw, Head-Royce School in Oakland, Film Production
Martinez: Shreyas A. Bhave, Monte Vista High in Danville, Computer Science
Moraga: Marina S. Han, Campolindo High, Psychology
Moraga: Dhruv A. Suri, Campolindo High, Undecided
San Ramon: Katherine A. Camenzind, California High, Engineering
San Ramon: Sarah R. Hay, Dougherty Valley High, Biochemistry
San Ramon: Flora Z. Wang, Phillips Exeter Academy in NH, Undecided
San Ramon: Christine H. Zhang, Dougherty Valley High, Medicine
San Ramon: Brian L. Zhong, Dougherty Valley High, Chemical Engineering
Walnut Creek: Vishank Jain-Sharma, Monte Vista High in Danville, Academia
Walnut Creek: David Simon Shif, Las Lomas High, Mathematics

The complete list of California winners is at: https://drive.google.com/file/d/0B6mS2O1_NKcecExDd3hmMmhjalk/edit?usp=sharing

[You can leave a response, or trackback from your own site.]