Part of the Bay Area News Group

2008 Election: Primary candidate list

By Lisa Vorderbrueggen
Wednesday, March 12th, 2008 at 3:52 pm in 2008 June primary, Alameda County, Contra Costa County, Solano County politics.

Here’s an updated candidate list for the June 3 primary election.

The list that appeared Tuesday in the Contra Costa Times was incomplete because the election clerks were still finishing up the signature verifications over the weekend and on Monday as we prepared our list for publication.

This list is still considered preliminary. The counties will issue their certified list on March 27 but the names probably won’t change.

ON THE BALLOT
The following people have qualified to appear on the June 3 primary ballot. In the partisan races, the top vote-getter in each party will advance to the Nov. 4 general election. In the county supervisor races, the candidate that receives 50 percent plus 1 vote will win the seat outright. If not, the top two-voter getters will hold a run-off in November.

(I) indicates incumbent

CONGRESS
U.S. Rep., District 7: (Pittsburg to North Richmond and portions of Solano County from Vacaville to Benicia) George Miller, Democrat (I); Virginia Fuller and Roger Petersen, Republicans; Camden McConnell, Libertarian; William Callison, Peace and Freedom
U.S. Rep. District 9: (Eastern Alameda County from Berkeley to Oakland to Castro Valley) Barbara Lee, Democrat (I); James Eyer, Libertarian; Charles Hargrave, Republican
U.S. Rep., District 10: (Lamorinda, Walnut Creek, eastern Contra Costa County, portions of Solano County from Dixon to Suisun City and Livermore) Ellen Tauscher, Democrat (I); Nicholas Gerber, Republican; Eugene Ruyle, Peace and Freedom
U.S. Rep., District 11: (San Ramon Valley, portions of the Tri-Valley, western San Joaquin County and a sliver of western Santa Clara County) Jerry McNerney, Democrat (I); Dean Andal, Republican
U.S. Rep., District 13: (Southern Alameda County from San Leandro to the countyline and eastward to parts of Pleasanton) Fourtney “Pete” Stark, (I); Democrat; Raymond Chui, Republican

CALIFORNIA LEGISLATURE
Senate, District 7: (Most of Contra Costa County except Richmond) Mark DeSaulnier, Democrat; Christian Amsberry, Republican
Senate, District 9: (Richmond and stretches south through Berkeley, Piedmont, Oakland and eastward to Castro Valley, Dublin, Livermore and the county line) Marsha Feinland, Peace and Freedom; Wilma Chan, Democrat; Loni Hancock; Democrat, Claudia Bermudez,Republican
Assembly, District 11: (Northern Contra Costa Costa County from Antioch westward to Pinole) Tom Torlakson, Democrat; Elizabeth Hansen, Republican
Assembly, District 14: (Richmond and stretches eastward to Pleasant Hill, Lamorinda and Berkeley) Tony Thurmond, Nancy Skinner, Kriss Worthington, Phil Polakoff, Democrats
Assembly, District 15: (Portions of Sacramento County from Elk Grove south, western San Joaquin County, far eastern Contra Costa County, Livermore and the San Ramon Valley) Joan Buchanan, and Ted Ford, Democrats; H. Abram Wilson, Robert Rao, Scott Kamena and Judy Biviano Lloyd, Republicans.
Assembly, District 16: (Oakland, Alameda and Piedmont) Sandre Swanson, Democrat (I); James Faison, Republican
Assembly, District 18: (Dublin, portions of Pleasanton, Castro Valley, Hayward and San Leandro) Mary Hayashi (I); and Jason Termamoto, Democrats; Lou Filipovich, Republican
Assembly District 20: (Fremont, Union City, Newark, Milpitas, and portions of Hayward, Castro Valley, Sunol, Pleasanton, and San Jose): Alberto Torrico (I),Democrat; Jeffrey Wald, Republican.

CONTRA COSTA COUNTY
Contra Costa County Board of Supervisors, District 2: (Lamorinda, portion of Walnut Creek, Hercules, Pinole, Crockett and Rossmoor) Gayle Uilkema (I)
Contra Costa County Board of Supervisors, District 3: (Portions of Walnut Creek, San Ramon Valley, southern and far eastern Contra Costa County) Mary Nejedly Piepho (I) and Guy Houston
Contra Costa County Board of Supervisors, District 5: (Bethel Island, Antioch, Pittsburg, Bay Point and Oakley) Federal Glover (I); Don Parscal, Erik Nunn, Gary Agopian and Mary Rocha.
Contra Costa County Superior Court, District 1: Patricia Scanlon (I)
Contra Costa County Superior Court, District 2: George Spanos (I)
Contra Costa County Superior Court, District 3: Charles Treat (I)
Contra Costa County Superior Court, District 4: Lewis Davis (I)
Contra Costa County Superior Court, District 5: Suzanne Fenstermacher (I)
Contra Costa County Superior Court, District 6: Diana Smith (I)
Contra Costa County Superior Court, District 7: Harlan Grossman (I)
Contra Costa County Superior Court, District 8: Cheryl Mills (I)
Contra Costa County Superior Court, District 9: Bruce Mills (I)
Contra Costa Democratic Central Committee (includes only districts for which more candidates have filed than seats open):
District 2 (vote for 5): Robert Nolan, Linda Kilday, Herman Blackmon (I), Diddo Clark (I), John Hall, Rich Verrilli (I), Maria Alegria, Robert Klein, Kathy Klein, Craig Cataline, Michael Menesini, Christine Kiernan.
District 3 (vote for 4): Christine McGinnis, Barbara Rainwater, Ellen Nelson, Frank Quattro (I), Raymond Link (I), Rao Kaza and Penny Denenberg
n District 4 (vote for four): Marie McDonald (I), Carlyn Obringer (I), Rebecca Barrett, Brian Lawrence, Chuck Carpenter (I)
n District 5 (vote for four): George Van Hasselt (I), Greg Enholm (I), Richard Mossman, Angel Luevano (I), Rosa Davila-Luevano,
Contra Costa Republican Central Committee (includes only districts for which more candidates have filed than seats open):
District 1: (vote for two) Derek Daniels (I), Richard Hallock (I), Ted Hudacko
District 2: (vote for six) Steve Le Gardeur (I), Stephen Sonaty, Tom Del Beccaro (I), Edward Gorzynski Jr. (I), Tom Fryer (I), Virginia Fuller, Jonathan Del Arroz
District 3: (vote for six) Jo Anne Erickson (I), Christopher Becnel, Terri Tonge (I), Matthew Del Carlo, Greg Poulos (I), Eugene Kreps (I), Joseph Rubay (I), Ken Hambrick, Becky Kolberg, Larry Kaye, Yvette Abreu (I), Gretchen Medel, Michael Caporusso, Charles Handwork, Sean Ackley
District 4: (vote for 4) Elizabeth Hansen (I), Phyllis Stout, Patty O’Day (I), Bill Gram-Reefer, Grace Ellis (I), Karen Luethke, Barry Cunningham, Darcy Linn (I), Jun Dam, Sean Brennan

ALAMEDA COUNTY
Alameda County Board of Supervisors, District 1: (Livermore, Pleasanton, most of Fremont, the eastern-most portion of Dublin and unincorporated areas of eastern Alameda County) Scott Haggerty (I)
Alameda County Board of Supervisors, District 4: (East Oakland, Oakland Hills, Castro Valley, Ashland, Cherryland, Fairview and Dublin) Nate Miley (I); Steve White
Alameda County Board of Supervisors, District 5: (Albany, Berkeley, Emeryville, Piedmont and large portions of west Oakland, Rockridge and Montclair), Keith Carson (I)
Alameda County Board of Education, District 2: DEADLINE EXTENDED TO MARCH 12. NO ONE QUALIFIED AS OF MARCH 11
Alameda County Board of Education, District 3: Ken Berrick
Alameda County Board of Education, District 5: Fred Sims (I)
Alameda County Board of Education, District 6: Eileen McDonald (I)
Alameda County Superior Court, District 1: Kathleen Banke (I)
Alameda County Superior Court, District 2: Morris Beatus (I)
Alameda County Superior Court, District 3: Steven Brick (I)
Alameda County Superior Court, District 4: Carol Brosnahan (I)
Alameda County Superior Court, District 5: Leopoldo Dorado (I)
Alameda County Superior Court, District 6: Dan Grimmer (I)
Alameda County Superior Court, District 7: Joseph Hurley (I)
Alameda County Superior Court, District 8: Morris Jacobson (I)
Alameda County Superior Court, District 9: Dennis Reid, Victoria Kolakowski, Philip Daly, Dennis Hayashi
Alameda County Superior Court, District 10: Robert Kurtz (I)
Alameda County Superior Court, District 11: Robert McGuiness (I)
Alameda County Superior Court, District 12: Dennis McLaughlin (I)
Alameda County Superior Court, District 13: Barbara Miller (I)
Alameda County Superior Court, District 14: Kevin Murphy (I)
Alameda County Superior Court, District 15: Vernon Nakahara (I)
Alameda County Superior Court, District 16: Stephen Pulido (I)
Alameda County Superior Court, District 17: Frank Roesch (I)
Alameda County Superior Court, District 18: Harry Sheppard (I)
Alameda County Superior Court, District 19: Winifred Smith (I)
Alameda County Superior Court, District 20: Trina Thompson (I)
Alameda County Superior Court, District 21: Alice Vilardi (I)

SOLANO COUNTY
Solano County Board of Supervisors, District 5: (Western Solano County, Dixon and Rio Vista) Mike Reagan (I); Judith Everett; Skip Thomson, James Williams

[You can leave a response, or trackback from your own site.]

  • Pingback: 2008 Election: Primary candidate list

  • Pingback: 2008 Election: Primary candidate list

  • Pingback: 2008 Election - 2008 Election » 2008 Election: Primary candidate list

  • Pingback: 2008 Election - 2008 Election » 2008 Election: Primary candidate list

  • Pingback: 2008 Election: Primary candidate list

  • Pingback: 2008 Election: Primary candidate list

  • Allison Pheteplace

    Ms. Vorderbrueggen,

    I am a college student reporter trying to write profiles on the Alameda Board of Supes candidates in District 4, and I cannot find any information on Steve White to save my life.

    Do you know of any way to track down candidate information on elusive candidates?

    Thanks for your time,
    Allison

  • Allison Pheteplace

    Ms. Vorderbrueggen,

    I am a college student reporter trying to write profiles on the Alameda Board of Supes candidates in District 4, and I cannot find any information on Steve White to save my life.

    Do you know of any way to track down candidate information on elusive candidates?

    Thanks for your time,
    Allison

  • Lisa Vorderbrueggen

    Allison:

    I’m afraid I’m not much help here. I’ve done some searching and Steve Smith doesn’t appear to have run much of campaign. He didn’t even file anything on the Smart Voter web site sponsored — free! — by the League of Women Voters.

    Here’s the link to the page, but nothing there from Smith. http://www.smartvoter.org/2008/06/03/ca/alm/race/44/

    I do have contact information for him from the county clerk’s office if you want to try and speak with him: His email is boatbrain@aol.com; address is 3701 Maybelle Ave. Apt. 8 Oakland, CA 94619

  • Lisa Vorderbrueggen

    Allison:

    I’m afraid I’m not much help here. I’ve done some searching and Steve Smith doesn’t appear to have run much of campaign. He didn’t even file anything on the Smart Voter web site sponsored — free! — by the League of Women Voters.

    Here’s the link to the page, but nothing there from Smith. http://www.smartvoter.org/2008/06/03/ca/alm/race/44/

    I do have contact information for him from the county clerk’s office if you want to try and speak with him: His email is boatbrain@aol.com; address is 3701 Maybelle Ave. Apt. 8 Oakland, CA 94619