3

Tournament Corner — Dec. 23

Here’s another posting of Tournament Corner.

Boys basketball

Tim Cole Memorial Tournament, Dec. 28-30, at American HS: first round, San Lorenzo vs. Dublin, 4 p.m., Washington vs. Las Lomas, 5:30 p.m., Foothill vs. Antioch, 7 p.m., El Camino vs. American, 8:30 p.m.

Martin Luther King Jr. Jamboree, Jan. 16, at Piedmont HS: Dublin vs. Northgate, 12:30 p.m.; Terra Linda vs. Burlingame, 2 p.m.; Marin Catholic vs. Menlo, 3:45 p.m.; Piedmont vs. Fortuna, 5:15 p.m.; Miramonte vs. Drake, 7 p.m.; Berkeley vs. Rodriguez, 8:30 p.m.

Martin Luther King Jr. Classic, Jan. 18, at Cal State East Bay: Fremont vs. Berkeley, 1:30 p.m.; Skyline vs. James Logan, 3:30 p.m.; McClymonds vs. Sacred Heart Cathedral, 5:30 p.m.; Oakland vs. Castro Valley, 7:30 p.m.

Martin Luther King Jr. Classic, Jan. 18, at Haas Pavilion, Cal: Northgate vs. Hayward, 1:45 p.m., Bishop O’Dowd vs. St. Mary’s, 3:30 p.m., De La Salle vs. Fairfax-Los Angeles, 5 p.m., Newark Memorial vs. Salesian, 7 p.m.

Martin Luther King Jr. Showcase, Jan. 18, at St. Elizabeth HS: Urban-S.F. vs. Oakland Military Institute, 10:30 a.m.; Leadership-Hayward vs. Chinese Christian, 12:05 p.m.; Fremont Christian vs. Bentley, 1:40 p.m.; University-S.F. vs. Emery, 3:15 p.m.; Lick-Wilmerding vs. Valley Christian-Dublin, 4:50 p.m.; St. Joseph Notre Dame vs. Head-Royce, 6:25 p.m.; International-S.F. vs. St. Elizabeth, 8 p.m.

Girls basketball

Newark Memorial Lady Cougars Holiday Classic, Dec. 28-30; first round: North Salinas vs. Irvington, 3:15 p.m., Castro Valley vs. St. Joseph Notre Dame, 4:45 p.m., Notre Dame-Belmont vs. Santa Rosa, 6:15 p.m., Menlo-Atherton vs. Newark Memorial, 7:45 p.m.

West Coast Jamboree
Dec. 28 games

Platinum Division: at Deer Valley HS, St. Joseph-Santa Maria vs. Carondelet, 10 a.m.; Clovis West vs. St. Mary’s, 11:30 a.m.; Hanford vs. Sacramento, 1 p.m.; Washington-Fremont vs. Brea-Olinda, 2:30 p.m.; Washington-L.A. vs. Bishop O’Dowd, 4 p.m.; Potter’s House Christian vs. View Park Prep-L.A., 5:30 p.m.; Fairfield vs. Deer Valley, 7 p.m.; Modesto Christian vs. Berkeley 8:30 p.m. 

Diamond Division: at Liberty HS,  Bradshaw Christian vs. Turlock Christian, 10 a.m.; Del Oro-Loomis vs. Lincoln-San Francisco, 11:30 a.m.; Clovis vs. Eastside Prep, 1 p.m.; Central-Fresno vs. Oakland Tech, 2:30 p.m.; Vallejo vs. Amador Valley, 4 p.m.; Weston Ranch vs. Vanden, 5:30 p.m.; Liberty vs. Calaveras, 7 p.m.; Monache-Porterville vs. Granada, 8:30 p.m.

Sapphire Division: at Pittsburg HS, St. Francis-Mountain View vs. Kennedy-Sacramento, 10 a.m.; Bella Vista vs. George WashingtonS.F., 11:30 a.m.; Redwood vs. Palos Verdes, 1 p.m.; Buchanan vs. Rodriguez, 2:30 p.m.; Clovis East vs. Pleasant Grove, 4 p.m.; Bullard vs. Windward-L.A., 5:30 p.m.; Corcoran vs. Pittsburg, 7 p.m.; Brea-Olinda No. 2 vs. Reno, 8:30 p.m.

Ruby Division: at Freedom HS, Convent of the Sacred Heart -S.F. vs. Mt. Eden, 10 a.m.; Palo Alto vs. McNair-Stockton, 11:30 a.m.; San Joaquin Memorial-Fresno vs. Hercules, 1 p.m.; St. Mary’s-Stockton No. 3 vs. Liberty-Madera 2:30 p.m.; Coronado vs. Will C. Wood, 5:30 p.m.; California No. 2 vs. Freedom, 7 p.m.; Buhach Colony-Atwater vs. Armijo, 8:30 p.m.

Emerald Division: at Antioch HS, Grant vs. Moreau Catholic, 11:30 a.m.; Sanger vs. Dougherty Valley, 1 p.m.; Presentation-S.J. vs. Albany, 2:30 p.m.; Lake Washington, Wash., vs. Northgate, 8:30 p.m.

Tanzanite Division: at Antioch HS, Grace Davis-Modesto vs. College Park, 10 a.m.; Valley-Sacramento vs. Monte Vista, 4 p.m.; Pitman-Turlock vs. Mission San Jose, 5:30 p.m.; San Leandro vs. Antioch, 7 p.m.

Topaz Division: at Heritage HS, West Campus-Sacramento vs. Pinole Valley, 11:30 a.m.; Turlock vs. Encinal, 1 p.m.; Arroyo vs. Heritage, 7 p.m.; Montgomery vs. American, 8:30 p.m.

Amber Division: at Heritage HS, Mission Prep Catholic vs. Tamalpais, 10 a.m.; Jesse Bethel vs. Christian Brothers, 2:30 p.m.; Valley Christian-San Jose vs. St. Patrick-St. Vincent, 4 p.m.; Casa Roble-Orangevale vs. Campolindo, 5:30 p.m.

Coral Division: at Liberty HS-West, Ripon vs. James Logan, 10 a.m.; Casa Grande-Petaluma vs. Clayton Valley, 1 p.m.; Corning vs. Dublin, 5:30 p.m.; Eureka vs. Foothill, 7 p.m.

Opal Division: at Liberty HS-West, Mission-S.F. vs. Rio Vista, 11:30 a.m.; Argonaut-Jackson vs. St. Vincent-Petaluma, 1 p.m.; Kennedy-Richmond, vs. Mariposa, 2:30 p.m.; Anderson vs. Alhambra, 7 p.m.

Pearl Division: at Cornerstone Christian HS, Fresno Christian vs. Hogan, 11:30 a.m.; Cloverdale vs. Capital Christian-Sacramento, 2:30 p.m.; Lassen-Susanville vs. Bay School-S.F., 5:30 p.m.; Hill Crest Christian-Granada Hills vs. LeGrand, 8:30 p.m.

Jade Division: at Adams School, El Cerrito vs. Rio Linda, 1 p.m.; Saratoga vs. Sonoma Academy-Santa Rosa, 2:30 p.m.; Central Valley-Shasta Lake vs. Berean Christian, 4 p.m.; Livingston vs. Concord, 5:30 p.m.

Garnet Division: at Cornerstone Christian HS, Chinese Christian-San Leandro vs. Contra Costa Christian, 10 a.m.; St. Bernard-Eureka vs. Drew-S.F, 1 p.m.; Point Arena vs. Fremont Christian, 4 p.m.; Valley Christian-Dublin vs. Cornerstone Christian, 7 p.m.

Martin Luther King Jr. Classic, Jan. 18, at Haas Pavilion, Cal: Miramonte vs. St. Mary’s, 10:45 a.m., Carondelet vs. Berkeley, 12:15 p.m.

Wrestling

Bill Martell Invitational, Dec. 30, at Northgate HS; 9 a.m. Teams entered: Monte Vista, De La Salle, Riordan, Deer Valley, Los Altos, Acalanes, Northgate, Foothill, Miramonte, St. Patrick-St. Vincent, Freedom, George Washington-S.F., California, Sierra, Vallejo, Soquel, Washington-Fremont, Las Lomas, Galileo, Concord, Redwood, Mt. Diablo, Vacaville Christian, Oak Ridge.

E-mail your tournament information to prepscores@bayareanewsgroup.com. Tournament information must be for varsity high school or junior college events taking place in Alameda, Contra Costa or San Mateo counties or the city of Tracy for inclusion.

Jimmy Durkin

I cover mostly San Jose State football for the San Jose Mercury News/Bay Area News Group, but also fill in from time to time with the 49ers, Warriors, A's and Giants.

  • cokito

    Jimmy, How about the girls soccer tournaments?

  • Jimmy Durkin

    Cokito,
    I post info for all the tournaments that have been sent to us. If it’s not here, it hasn’t been sent to us.

  • The Sweeper

    The Tri-Valley Classic girls soccer tournament ends tonight. 48 teams in 3 groups. Visit the WEB site for the schedule and results. San Ramon Valley H.S. won the “Girls Invitation” group that featured several ESPN Rise top 50 teams, including 2 talented teams from San Diego.
    http://www.t7sports.com:8080/2005/B102410.htm