Part of the Bay Area News Group

All-league water polo — girls teams

By Stephanie Hammon
Monday, November 28th, 2011 at 3:55 pm in Water polo.

EDIT: Hannah Mooney was the ACCAL MVP. The lists are below.

All-ACCAL
MVP

Hannah Mooney (Piedmont), Jr.
First team
Charlotte Abrahamson (Pied), Sr.; Julia Caldwell (Pied), Jr.; Emily Potter (Pied), Sr.; Rosalee Brown (Alameda), Sr.; Maddie Schelbie (Encinal), Jr.; Crisha Carlos (St. Patrick-St. Vincent), Sr.; Caroline Howard (Berkeley), Sr.
Second team
Megan Klembith (Ala), Sr.; Rebecca Krause (Ala), So.; Julia Roriz (Enc), Sr.; Patricia Welton (SPSV), Sr.; Taylor Garcia (SPSV), Sr.; Maddy Schriger (Bishop O’Dowd), Sr.; Lauren Russo (BOD), Sr.
Honorable mention
Emily Matthews (Pied), Jr.; Sarah Mooney (Pied), Fr.; Erica Escalante (Ala), Sr.; Mariana Daniel (Ala), So.; Eszter Laszio (Enc), Jr.; Hannah Selhorst (Enc), Sr.; Zaya Erdenbaater (Enc), Sr.; Mary Welton (SPSV), So.; Camille Fenn (Berk), Sr.; Annie Bissell (Berk), Sr.; Abbey Jensen (Berk), Jr.; Juliana Smith (BOD), Sr.; Milani Lyman (Pinole Valley), Sr.; Sydney Stone (PV), So.; Marina Quieroz (Hercules), Jr.; Debie Drake (Her), So.

All-BVAL
MVP
Paige Lange (Liberty)
First Team
Caitlyn Bronzan (Heritage), Caitlin Cook (Her), Rebecca Day (Lib), Shelbi Gralfman (Antioch), Ashton Lunger (Lib), Emily Pels (Freedom), Dana Stormes (Deer Valley)
Second Team
Megan Abreu (Lib), Bev Ayers (DV), Anna Carter (DV), Emma Formato (Her), Caitlyn Freeman (Her), Savannah Rose (Lib), Vicky Talens (DV)
Honorable Mention
Amanda Loomis (Ant), Jacqueline Matous (Fre), Annie Meyer (Her), Morgan Richey (Lib), Janice Roedor (Fre), Charissa Taylor (Fre).

All-DFAL
MVP
Danielle Johnson (Las Lomas) Sr.
First Team
Erin Byrne (Miramonte) Sr., Mackenzie Brokaw (LL) Sr., Morgan Davenport (LL) Jr., Megan Dietrich (Acalanes) Jr., Erin Donoghue (LL) Sr., Gracie Fowler (Campolindo) Sr., San Flower (Cam) Jr., Annika Jensen (Cam) So., Kimi Klein (Cam) Sr., Barbara Lanier (Aca) Sr., Alex Manuli (Alhambra) Jr., Alison Quincy (Dougherty Valley) Sr., Molly Quinn (Aca) Sr.
Second Team
Kate Avery (Aca) Sr., Shannon Baer (LL) Sr., Katie Caron (Mir) So., Christy Faoro (Cam) Jr., Kim Johnson (LL) Fr., Lizzie Newman (Aca) Jr., Lindsay Raftis (Cam) Sr., Natalie Seidemann (Cam) So., Laurie Simon (Mir) Jr., Megan Reid (Mir) So., Molly West (Alh) Sr.
Honorable Mention
Jayni Abraham (Alh) Sr., Stephanie Bramlett (Alh) Sr., Hannah Buck (Cam) Fr., Emily Byrne (Mir) Fr., Addie Green (LL) Sr., Allie Light (Mir) Sr., Maria Nazarova (DV) Fr., Karin Metzgar (Alh) Sr., Brooke Preston (Cam) Fr., Ellyn Stewart (Aca) So., Cami Vereschagin (Alh) Jr.

All-DVAL
MVP
Lani Tittle (Northgate) Jr.
First Team
Sara Abele (Clayton Valley) Jr., Casey Adams (CV) Jr., Kelly Carson (N) Jr., Mandy Kinnard (YV) Jr., Rachael Lewin (N) Fr., Elise McFarland (N) Sr., Taylor Ryle (CV) Jr., Natasha Williams (N) Jr.
Second Team
Maya Antolin (N) Sr., Julia Arteaga (CV) Jr., Cheyenne Colomb (CV) Sr., Sara Johnson (CV) So., Sammy King (YV) Jr., Hallie Makrakis (YV) Sr., KAtie Stark (N) Sr., Tara Thorsen (YV) Sr.
Honorable Mention
Kimberly Anderson (CV) So., Lindsay Brown (CP) Sr., Morganne Dykeman (YV) Sr., Samantha Elsberry (Con) So., Carly Pierce (YV) Sr., Sarah Riley (Con) Sr., Sonny Schmidt (Con) Jr., Jackie Svobody (CV) Sr.

All-EBAL
MVP
Megan Rodriguez (San Ramon Valley) Sr.
First Team
Rachel Mitchell (Monte Vista) Sr., Elle Surber (Amador Valley) Sr., Jenni Beadle (Foothill) So., Greta Kohlmoos (Granada) So., Meghan Harder (MV) Sr., Kat Klass (SRV) Fr., Casey Pond (SRV) Jr.
Second Team
Riley Shaw (Carondelet) So., Kayla Miller (AV) Sr., Zara Juskalian (California) Sr., Laura Klein (Foot) Jr., Malia Malin (MV) Sr., Erin Livingston (MV) So., Grace Cochran (SRV) Jr.
Honorable Mention
Arin Miller (Foot) Sr., Melissa Lager (Cal) Sr., Katie Marlin (AV) Jr., Maddie Bray (Car) Sr., Ariana Garcia (Gra) Sr., Michelle Hawkins (Livermore) So., Mikayla McNair (Liv) So., Courtney Fahey (MV) Fr.

All-MVAL
MVP
Megan Ottoboni (Washington) Sr.
First team
Megan Ottoboni (Washington) Sr., Sonja Croce (Newark Memorial) Sr., Tatian McCuaig (Mission San Jose) Sr., Tayler Peter (James Logan) So., Caroline Sandri (JL) Sr., Jasmine Zaldivar (JL) Sr., Deanna Farley (Irvington) Sr.
Second team
Katelyn Clark (Wash) Sr., Klarissa Reynoso (NM) Sr., Angela Longarini (NM) Sr., Laura Conn (MSJ) Sr., Blair Akerland (MSJ) Jr., Amy Tolbertson (JL) So., Gaby Wu (Irv) Sr.; Katie Rodriggs (Wash), Gabby Bermudez (American), Taylor Manning (JL), Amber Kerawaia (JL), Jade Wellman (Irv).

[You can leave a response, or trackback from your own site.]

  • http://aol BigJoe

    jimmie/stephanie what are the east bay final standings on water polo teams? 2nd request.

  • Stephanie Hammon

    Big Joe – not sure what you’re asking for. League champs? NCS champs? There were no East Bay water polo rankings this year (didn’t have the resources or time) but hope to bring them back next season.