10

Boys Soccer: All-Star Game, All-East Bay, All-League

Here is information about the upcoming All-Star Game, the All-East Bay team, and the All-League teams.

All-Star Game

What: First Annual East Bay All-Star Senior Showcase
When: Friday, March 8 at 7:00 p.m.
Where: Richmond High School
Cost: $6 per person over 12, $4 per person under 12; $4 per student with student body card from any school
The game is made possible by these sponsors: Tools For Heroes, Gryco Sportswear in Walnut Creek, Day Labor Center- DayLaborCenter.org/510-782-WORK (9675).

All-East Bay

The All-East Bay team will be announced on March 21, and will have a Player of the Year, Coach of the Year, along with 1st, 2nd and 3rd teams.

All-League Teams

Here is the All-League stuff.

BVAL
Most Valuable Player
Jorgen Cendejas (Freedom) Sr.
First Team
Israel Murguia (Pitt) Sr, Allan Kironjo (DV) Sr, Jake Olejnik (Her) Sr, Jorge Melgoza (Pitt) Sr, Esteban Berumen (Pitt) Jr, Ricardo Vasquez (Pitt) Jr, Chris Contreras (Free) Sr, Raul Lopez (Free) Sr, Marcus Salvador (DV) Sr, Diego Del Toro (Ant) Jr, Jose Jimenez (Ant) Jr.
Second Team
Michael Gonzalez (Pitt) Jr, Javier Valencia (Pitt) Jr, Juan Venegas (Pitt) Jr, Carney Hawking (Her) Sr, Tyler Barrios (Her) Sr, Javi Ramirez (Free) Sr, Chris Kwasney (Free) Soph, Andrew Gasdon (Ant) Sr, Cesar Ramirez (Ant) Jr, Christian Montoya (DV) Frosh, Julio Dimas (DV) Sr.
Honorable Mention
Oscar Ledesma (Pitt), Yousef Alani (Her), Chris Finlez (Her), Karan Sander (Free), Fernando Blanco (Free), Robert Reilly (Free), Carlos Suarez (DV), Omar Ledesma (DV), Moises Contreras (Ant), Jonathan Cortez (Ant).

DFAL
Most Valuable Player
Dan Glascock (Acalanes) Sr.
Offensive Player of the Year
Anoop Gala (Dougherty Valley) Sr.
Defensive Player of the Year
Eric Rogstad (Acalanes) Sr.
First team
Ben Croze (Aca) Sr.; Graham Lindgren (Aca) Sr.; Max Mirner (Aca) Jr.; Kian Maghsoodnia (Campolindo) Sr.; Ryan Donat (Campo) Sr.; Andrew Chalker (Dublin) Sr.; Connor Molinar (Dub) Jr.; Kienan Weekes (Dougherty Valley) Jr.; John Warrington (Miramonte) Sr.; Osiel Mendoza (Alhambra) Sr.; Jake Zinn (Las Lomas) Jr.
Second team
Marko Helfrich (Aca) Jr.; Nick Warren (Aca) Sr.; Luc Van Oss (Aca) Sr.; Seth Kofman (Campo) So.; Gus Keeble (Campo) Jr.; Anthony Herrington (Dub) Sr.; Dylan Tuell (Dub) So.; Michael Flicek (DV) Jr.; Oliver Chew (Mira) Sr.; Jesus Maldonado (Alh) Jr.; Trent Matson (LL) Jr.
Honorable Mention
Lenny Adkerson (Aca) Sr.; Nick Lee (Aca) Sr.; Malaak Hamzeh (Aca) Sr.; John Billecci (Alh) Sr.; Dominic Weir (Alh) Jr.; Ari Amini (Alh) Sr.; Kyle Gavce (Campo) Sr.; Preston Kilwien (Campo) So.; Jack Price (Campo) Jr.; Ali Arianmanesh (DV) Jr.; Lorenzo Chiadopiat (DV) Sr.; Omar Maldonado (DV) Jr.; Cory Stewart (Dub) Jr.; Jose Gomez (Dub) Sr.; Christian Brosius (Dub) Jr.; Anthony Law (LL) Jr.; Steve Muroaka (LL) Sr.; Derek McGovern (LL) Sr.; Nathan Evans (Mira) Sr.; Michael Akay (Mira) Sr.; Kyle Visher (Mira) Jr.

DVAL
Most Valuable Player
Jonathan Ayala (Ygnacio Valley) Jr.
Offensive Player of the Year
Edgar Damian (Ygnacio Valley) Sr.
Defensive Co-Player’s of the Year
Yojay Basulto (Concord) Sr.; Brad Alman (Berean Christian) Sr.
First team
Ben Reiter (College Park) Sr.; Enri Refunjol (CP) Sr.; Jose Aguilar (YV) Sr.; Mario Mendez (YV) Sr.; Fernando Alvardo (YV) So.; Rey Velete (Clayton Valley Charter) Sr.; Allan Foster (Northgate) Sr.; Brandon Kearney (NG) Sr.; Brad Antonson (BC) Jr.; Andy Altamirano (Con) Sr.; Emmanuel Jimenez (Con) Sr.
Second team
Joey Brauer (CP) Jr.; Scott Walker (CP) Sr.; Edgar Perez (Con) Jr.; Raul Sepulveda (Con) Sr.; Antonio Zumayo (YV) So.; Abrahm Ayala (YV) Jr.; Alex Shimberg (CVC) Sr.; Brandon Bolonder (NG) Sr.; Max Sonnier (NG) Sr.; Jason Chay (BC) Sr.
Honorable mention
Arthur Chiok (NG) Jr.; George Burrows (NG) So.; Carlos Ramos (YV) Jr.; Ivan Bonilla (YV) Sr.; Tyler Connel (CVC) Sr.; Esteban Diaz (CVC) Sr.; A.J. Munoz (Con) Sr.; Freddy Velasquez (Con) So.; Cole Temple (BC) Jr.; Will Maduzia (BC) So.; Christian Garibay (CP) Sr.; Missael Hernandez (CP) Jr.

EBAL
Most Valuable Player
Christian Clark (Foothill) Sr.
First team
Jeff Greenberg (Mionte Vista) Jr.; Joey Jones (De La Salle) So.; Ben Panconi (MV) Sr.; Nick Bob (DLS) Sr.; Blake Seitz (AV) Sr.; Jason Bromley (San Ramon Valley) Sr.; Nathan Grixti (California) Sr.; Cole Kunsman (MV) Jr.; Jay Doyle (AV) Sr.; Kyle Schumann (SRV) Sr.; Andrew Konstantino (DLS) Sr.
Second team
Tommy Lisiak (DLS) So.; Tyler PAngia (AV) Jr.; Tyler Ellis (Livermore) Sr.; Beto Rodriguez (Foothill) Sr.; Mike Guerrero (DLS) Sr.; DeVante Raynor (Cal) Jr.; Matt Maul (SRV) Sr.; Jake Foscalina (Liv) So.; Dom Perez (DLS) Jr.; Carter Zetterquist (SRV) Sr.; Kellen Simons (DLS) Sr.; Nick Pellegrini (MV) Jr.
Honorable mention
Bobby Schrogosha (Foot) Sr.; Michael PAiva (Granada) Jr.; Nick Goldstein (Foot) Jr.; Reid Gratsch (MV) Jr.; Cameron Lyall (MV) Jr.; Kash Chaudhary (DLS) Jr.; Jonathan Massimino (Cal) Jr.; Alex Maestre (SRV) Jr.; Marco Nolasco (G) Sr.; Julio Mendez (G) Sr.; Nick Quero (Foot) Sr.; Chris Yoshida (MV) Sr.; Nathan Howald (AV) Jr.; Rob Rowenhorst (Cal) Jr.; Ryuan Gollott (Liv) Sr.; Scott Buskey (Liv) So.; John Wayland (SRV) Sr.; Hector Gomez (G) Sr.; A.J. Jurecki (Cal) Sr.

MVAL
Most Valuable Player
Alex Ramirez, Newark Memorial
First Team
Forwards: Juan Venegas (NM), Jacob Dougherty (NM), Justyn Raygoza (JL), Noah Yang (MSJ).
Midfielders: Edgar Cerna (Wash), Emilio Torres (Irv), Juan Verduzco (NM), Alex Ramirez (NM), Miguel Montoya (JL), Christian Alvarado (JL).
Defenders: Jesse Arechiga (MC), Stephen Hanna (Irv), Juan Jauregui (NM), Rahmon Yusuf (NM), Daniel Marquez (JL).
Keepers: Adrian Fuentes (JFK), Luke Lombana (NM).
Second Team
Forwards: Isaiah Dairo (JFK), Chris Torres (MC), Jacob McCutcheon (MC), Edgardo Cuellar (Irv).
Midfielders: Jason Guevara (JFK), Enrique Morales (JFK), Fernando Herrera (Wash), Kevin Castro (MC), Evander Olivares (JL), Guhan Sundar (MSJ).
Defenders: Neil Robertson (JFK), Ahrod Azadan (Wash), Brennan Moore (Wash), Kha Lu (MSJ), Kenny Jacoby (MSJ).
Keepers: Brennon Sage (Irv), Andrew Huge (Irv).
Honorable Mention
Jonathan Goncalves-Washington; Sohrab Rashid-Washington; Andrew O’Bryan-Moreau Catholic; Mohammad Raza-Irvington; Khiem Lu-Mission San Jose; Andrew Chang-Mission San Jose; Joshua Lee-American; Bryon Morales-American; Sahirtaj Gill-Irvington; Thet Chen-American; Juan Sanchez-American; Pablo Ochoa-Kennedy; Moises Gonzalez-Washington; Eric Webb-Moreau Catholic; Gabe Villarreal-Moreau Catholic; Brandon Nevels-James Logan; Jason Jattan-James Logan; Martin Padilla-Mission San Jose; Anish Vinod-American.

TCAL
Rock Division

Most Valuable Offensive Player
Erik Montes (Richmond) Sr.
Most Valuable Defensive Player
Luke Dennison (St. Mary’s) Jr.
First Team
Felix Gonzalez (Alb) Sr, Kusha Miraftab (Alb) Sr, Erik Moreno (EC) Jr, Brian Ramos (Rich) Sr, Cesar Cardenas (Rich) Sr, Morra Parra (Rich) Jr, Diego Garcia (Salesian) Sr, Duncan Jones (St. Mary) Sr, Josh Espinoza (St. Mary) Sr.
Second Team
Norbu Tenzing (Alb) Soph, Alex Moreno (EC) Jr, Luis Moreno (EC) Jr, Edgar Garcia (EC) Soph, Danny Ortega (Rich) Jr, Humberto Melendez (Rich) Frosh, Jose Cardenas (Rich) Frosh, Christian Navarro (Sales) Sr, Evan Eulner (Sales) Jr, Liam Godfrey (SM) Jr, David Hernandez (SM) Jr.
Honorable Mention
Geoffrey Lopez (Alb) Sr, Liam Tran (Alb) Soph, Jesus Contreras (Alb) Soph, Brandon Sako (EC) Frosh, Christian Garcia (Rich) Soph, Jacob Shafer (Sales) Sr, Josh Dull (SM) Jr, Nicholas Sanchez (SM) Jr.

Stone Division
Most Valuable Offensive Player
Myron Sandoval (Pinole Valley) Soph.
Most Valuable Defensive Player
Cesar Mendoza (Hercules) Sr.
First Team
Robert Terres (DA) Sr, Helmut Arias (DA) Sr, Anthony Vasquez (Herc) Jr, Lonan Fonseca (Herc) Jr, Alexis Alejandre (Herc), Giovanni Guerrero (Ken) Sr, Hector Ramirez (Pinole) Soph, Jose Pena (Pinole) Jr, Marquis Perrilliat (St. Pat) Soph.
Second Team
Juan Garcia (DA) Soph, Bryan Vega (Herc) Jr, Kevin Rivera (Herc) Jr, Prominen Onwuemeka (Herc) Frosh, Alex Lazaridis (Swett) Sr, Antonio Cordova (Swett) Jr, Talwinder Shing (Swett) Sr, Jose Luis Argueta (Ken) Frosh, Max Lovelle (Pinole) Sr, Jordan Flechero (Pinole) Soph.
Honorable Mention
Luis Lopez (DA) Frosh, Christopher Medrano (DA) Soph, Chandnim Sharma (Herc) Jr, David Jimenez (Pinole) Sr, Alan Castro (Pinole) Frosh, Zach Cohn (St. Pat) Sr, Justin Cohn (St. Pat) Frosh, Duncan Fisher (St. Pat) Sr.

WACC
Foothill League
Most Valuable Player
Jonathan Gonzalez (Berkeley)
Coach of the Year
Behzad Golemohammadi (Berkeley)
First Team
Yassine Hamdouni Alami (Berk), Watson Berreman (Berk), Fernando Daza Garcia (Berk), Ari Flink (BOD), Jonathan Gonzalez (Berk), Marco Indrio (BOD), Alejandro Lopez (Arroyo), Matthew Marletta (Berk), Ayo Pigott (Alameda), Matt Speegle (CV), Nigus Solomon (Berk), Gordon Tse (CV), Shane Pitcock (BOD).
Second Team
Karl Bliven (Alameda), Jaime Ceja (Arroyo), Edson Echeverria (ME), Roberto Garcia (Aroyo), Colin Goswell (BOD), Josh Guzman (CV), Adam Chazin Gray (Berk), Manvir Grewal (Arroyo), Gabe Morfin (CV), Miko Muse (CV), Felix Nila, Christian Pesqueira (BOD), Savio Rodriguez (BOD).
Honorable Mention
Alex Garcia (Arroyo), Julio Gavino (Arroyo), Blaise Gislow (BOD), Adam Gold (BOD) Jaraf Gueye (Berkeley), Evan Locke (CV), Wesley Nild (CV), Harshal Patankar (Alameda), Gonzalo Pulido (ME), Laurant Siroit (Alameda), Augustine Williams (ME), Calvin Wright (Berk).

Shoreline Division
Most Valuable Player
Gerardo Acosta (Tennyson)
Coach of the Year
Alex Ortega (Hayward)
First Team
Gerardo Acosta (Tenny), Matt Baringer (Pied),
Luigi Castillo (Hay), Rigo Castillo (Hay), Armando Figueroa (SLZ), Carlos Munguia Gonzales (SLZ), Cata Gomez (Hay), Jake Henrickson (Pied), Faafetai Leuehu (SL), Christian Mendoza (Hay), Cristian Orozco (SL), Jarek Rettinghouse (Encinal), Erik Ruiz (Hay).
Second Team
Tranqui Almarez (SL), Omar Floriano (Tenny), Eduardo Gomes (SL), Anthony Gray (Hay), Charlie Hanf (Pied), Edgar Hernandez (SLZ), AJ Ortega (Hay), Marco Powel (Encinal), Juan Ramirez (SLZ), Justin Roach (Pied), Jose Rodriguez (SLZ), Jorge Valencia (SLZ)
Irvin Xu (Pied).
Honorable Mention
Emerson Ascencioe (Hay), Quinn Burnett (Pied), Ale Chiodo (Pied), Niccolo Colussi (Encinal), Tlacaelel Hernandez (Tenny), Carlos Herrera (SL), Johnathan Orozco (SLZ), Cuauhtemoe Ramirez (SL), Aiman Sharay (Encinal) Marco Udvad (Hay), Jorge Valencia (SLZ), Jose Valeriano (Tenny).

Matt Smith