Part of the Bay Area News Group

Author Archive

NCS boys volleyball playoff brackets

Here are the North Coast Section boys volleyball playoff brackets, which were determined Saturday

DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 9 College Park (17-17) at No. 8 American (13-11), 7 p.m.
No. 12 Liberty (9-19) at No. 5 Dougherty Valley (39-4), 7 p.m.
No. 10 San Leandro (17-8) at No. 7 Amador Valley (13-11), 7 p.m.
No. 11 Heritage (15-13) at No. 6 Granada (18-8), 7 p.m.
Second round
Friday or Saturday
College Park/American winner at No. 1 Deer Valley (36-2), TBA
Liberty/Dougherty Valley winner at No. 4 De La Salle 21-5), TBA
San Leandro/Amador Valley winner at No. 2 Foothill (29-5), TBA
Heritage/Granada winner at No. 3 James Logan (29-6), TBA

DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 9 Miramonte (6-8) at No. 8 Livermore (7-21), 7 p.m.
No. 10 Tamalpais-Mill Valley (7-11) at No. 7 Las Lomas (17-10), 7 p.m.
No. 11 Hercules (11-7) at No. 6 Clayton Valley Charter (17-16), 7 p.m.
Second round
Friday or Saturday
Miramonte/Livermore winner at No. 1 Campolindo (32-2), TBA
No. 5 Alameda (25-5) at No. 4 Redwood-Larkspur (25-12), Friday, 7 p.m.
Tamalpais/Las Lomas winner at No. 2 Northgate (27-3), TBA
Hercules/Clayton Valley Charter winner at No. 3 Kennedy-Fremont (25-8), TBA

DIVISION III
Wednesday’s first round
No. 9 St. Joseph Notre Dame (14-11) at No. 8 Chinese Christian (17-12), 7 p.m.
No. 12 Bay-S.F. (11-5) at No. 5 Bentley (20-5), 7 p.m.
No. 10 Redwood Christian (9-10) at No. 7 El Molino-Forestville (13-11), 7 p.m.
No. 11 Valley Christian (9-4) at No. 6 Marin Catholic-Kentfield (9-14), 7 p.m.
Second round
Friday or Saturday
St. Joseph Notre Dame/Chinese Christian at No. 1 Berean Christian (29-9), TBA
Bay/Bentley winner at No. 4 Sir Francis Drake-San Anselmo (22-3), TBA
Redwood Christian/El Molino winner at No. 2 Moreau Catholic 18-11), TBA
Valley Chrtistian/Marin Catholic winner at No. 3 St. Patrick-St. Vincent (22-10), TBA

Posted on Saturday, May 10th, 2014
Under: Uncategorized | No Comments »

NCS boys team tennis playoff brackets

Here are the North Coast Section boys team tennis playoff brackets, which were determined Saturday

DIVISION I
Tuesday’s first round
No. 16 College Park (9-1) at No. 1 Dougherty Valley (13-0), 3:30 p.m.
No. 9 Redwood-Larkspur (15-8) at No. 8 Alameda (19-2-1), 3:30 p.m.
No. 13 Maria Carrillo-Santa Rosa (14-0) at No. 4 Tamalpais-Mill Valley (20-3), 3:30 p.m.
No. 5 Monte Vista (17-4) at No. 12 Heritage (16-1), 3:30 p.m.
No. 15 San Leandro (10-5) at No. 2 San Ramon Valley (17-3), 3:30 p.m.
No. 10 De La Salle (14-10) at No. 7 James Logan (17-5), 3:30 p.m.
No. 3 Acalanes (15-5) at No. 14 Analy-Sebastopol (15-0), 3:30 p.m.
No. 11 California (12-7) at No. 6 Miramonte (13-5), 3:30 p.m.
DIVISION II
No. 1 Piedmont (17-4-1) at No. 8 Fortuna (12-2), 3:30 p.m.
No. 5 Bishop O’Dowd (12-9-2) vs. No. 4 Lick Wilmerding-S.F. (16-5) at CCSF, 3:30 p.m.
No. 7 Anderson Valley (15-1) vs. No. 2 Branson-Ross (17-3) at College of Marin, 3:30 p.m.
No. 6 St. Mary’s (15-4) vs. No. 3 College Prep (14-1) at Chabot Canyon Raquet Club, 3:30 p.m.

 

Posted on Saturday, May 10th, 2014
Under: Boys tennis | No Comments »

NCS boys and girls lacrosse playoff brackets

Here are the North Coast Section boys and girls lacrosse playoff brackets, which were determined Saturday

Boys Lacrosse
DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 16 Northgate (9-9) at No. 1 Redwood-Larkspur (12-6), 5:30 p.m.
No. 9 Amador Valley (10-10) at No. 8 California (13-6), 5 p.m.
No. 13 Jesuit-Carmichael (10-8) at No. 4 Granite Bay (16-1), 7 p.m.
No. 12 Oak Ridge-El Dorado Hills (7-7) at No. 5 De La Salle (9-7), 7 p.m.
No. 15 College Park (10-8) at No. 2 San Ramon Valley (11-8), 7 p.m.
No. 7 Davis (14-5) at No. 10 Foothill (8-10), 7 p.,m.
No. 14 Berkeley (7-10) at No. 3 Monte Vista (11-6), 7 p.m.
No. 11 Bella Vista-Fair Oaks (11-5) at No. 6 Las Lomas (15-4), 7 p.m.
DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 16 Bay-S.F. (8-3) at No. 1 Acalanes (17-3), 7 p.m.
No. 9 St. Mary’s-Stockton (12-5) at No. 8 Miramonte (8-7), 7 p.m.
No. 13 Cardinal Newman-Santa Rosa (9-12) vs. No. 4 Marin Academy (13-5) at Redhill Field, San Anselmo, 5 p.m.
No. 12 Branson-Ross (6-12) at No. 5 Piedmont (17-3), 7 p.m.
No. 15 Lick Wilmerding-S.F. (7-7) at No. 2 Marin Catholic-Kentfield (14-6), 5:30 p.m.
No. 10 Campolindo (12-7) vs. No. 7 University-S.F. (7-7) at Kezar Stadium, 8 p.m.
No. 14 Terra Linda-San Rafael (8-11) at No. 3 Novato (12-6), 5:30 p.m.
No. 11 Urban-S.F (13-4) at No. 6 Bishop O’Dowd (12-6), 7 p.m.

Girls Lacrosse
DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 9 Davis (8-8) at No. 8 Monte Vista (12-5), 5 p.m.
No. 13 Oak Ridge (10-6) at No. 4 California (13-3), 7 p.m.
No. 12 Clayton Valley Charter (13-7) at No. 5 Novato (16-6), 5:30 p.m.
No. 10 Northgate (12-6) at No. 7 San Ramon Valley (14-6), 5 p.m.
No. 14 Dougherty Valley (13-7) at No. 3 Marin Catholic (20-2), 3:30 p.m.
No. 11 St. Francis-Sacramento (9-9) at No. 6 Granite Bay (17-3), 5 p.m.
Quarterfinals
Friday or Saturday
Davis/Monte Vista at No. 1 Amador Valley (19-1), TBA
Northgate vs. No. 2 Carondelet (12-6) at Diablo Vista Middle School, Date TBA, 5:30 p.m.
DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 9 Cardinal Newman (5-7) at No. 8 Sir Francis Drake (9-8), 5:30 p.m.
Quarterfinals
Friday or Saturday
Cardinal Newman/Sir Francis Drake winner at No. 1 Acalanes (13-6), TBA
No. 5 Justin Siena (11-7) vs. No. 4 University-S.F. (15-7), TBA
No. 7 Bishop O’Dowd (9-9) at No. 2 Piedmont (15-1), TBA
No. 6 Campolindo (7-11) at No. 3 Miramonte (13-2), TBA

 

 

 

Posted on Saturday, May 10th, 2014
Under: East Bay Prep Sports, Lacrosse | 1 Comment »

Girls soccer: NCS Div. I and II playoff brackets

 

NCS Playoffs
DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 16 Heritage (11-8-3) at No. 1 Monte Vista (19-0-2), 7 p.m.
No. 9 Granada (7-8-3) at No. 8 Freedom (10-2-6), 7 p.m.
No. 13 American (11-4-6) at No. 4 College Park (21-3), 3:30 p.m.
No. 12 Alameda (13-6-3) at No. 5 Amador Valley (10-6-4), 7 p.m.
No. 15 Clayton Valley Charter (9-9-2) at No. 2 San Ramon Valley (15-1-6), 7 p.m.
No. 10 California (9-7-4) at No. 7 Deer Valley (12-5-3), 7 p.m.
No. 14 Castro Valley (12-8-4) at No. 3 Berkeley (17-2-1), 7 p.m.
No. 11 James Logan (12-5-3) at No. 6 Liberty (10-2-7), 7 p.m.
DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 16 Moreau Catholic (7-9-2) at No. 1 Miramonte (13-2-1), 7 p.m.
No. 9 Concord (12-6-1) at No. 8 Alhambra (7-6-4), 7 p.m.
No. 4 Las Lomas (10-4-5) at No. 13 St. Patrick-St. Vincent (11-4-2), 7 p.m.
No. 12 Encinal (11-7-1) at No. 5 Albany (18-5-1), 6 p.m.
No. 15 St. Joseph Notre Dame (6-6-2) at No. 2 Bishop O’Dowd (15-4-1), 7 p.m.
No. 10 Dublin (6-6-8) at No. 7 Piedmont (13-6-4), 7 p.m.
No. 14 Tennyson (10-12-1) at No. 3 Campolindo (12-3-5), 5 p.m.
No. 11 Northgate (9-9-3) at No. 6 St. Mary’s (14-3), 3:30 p.m.

Posted on Monday, February 17th, 2014
Under: Uncategorized | 165 Comments »

East Bay boys basketball poll

Here’s this week’s East Bay High School boys basketball poll. Enjoy!

Team Record Points Last poll
1. Bishop O’Dowd (5) 18-4 75 1
2. Monte Vista 21-1 68 2
3. El Cerrito 24-2 67 3
4. De La Salle 17-5 60 4
5. San Ramon Val. 19-3 55 5
6. Campolindo 17-6 50 7
7. St. Joseph N.D. 21-5 45 8
8. Newark Mem. 15-7 38 9
9. Freedom 17-5 37 6
10. Castro Valley 16-6 30 10
11. Berkeley 19-2 25 11
12. College Park 17-4 20 13
13. Salesian 14-11 15 12
14. Miramonte 15-7 8 15
15. Moreau Cath. 17-5 7 14

Also receiving votes: None. Records are through Feb. 8. The East Bay Girls Basketball Poll is voted on by the prep sports staff of Bay Area News Group East Bay.

Posted on Wednesday, February 12th, 2014
Under: Uncategorized | 2 Comments »

Signing Day 2014: the stories

The first day of the regular signing period has come and (almost) gone. In case you missed it, here are the stories we covered today and the links to those stories.

Joe Mixon signed with Oklahoma, as expected, and teammate Patrick Choudja chose Nevada in a special day for the Freedom High football program. 

De La Salle always seems to send a ton of athletes to four-year schools. This year was no different for the Spartans.

El Cerrito’s football players wasted no time in signing their letters of intent, and Arizona State’s Todd Graham, for one, couldn’t be happier about two of the Gauchos players coming to Tempe.

Deer Valley’s Nsimba Webster decided that family trumped all, as he chose to sign with Eastern Washington, along with twin brother Nzuzi.

Here’s the list of East Bay athletes, including soccer players, boys water polo players, and cross country/track and field stars who have signed or are expected to sign letters of intent in this period.

Posted on Wednesday, February 5th, 2014
Under: Uncategorized | 6 Comments »

Heritage boys basketball team forfeits three wins

Heritage has had to forfeit nonleague wins over Armijo-Fairfield and Escalon and its Bay Valley Athletic League win over Liberty this month for use of an ineligible player, school athletic director and Patriots coach Pat Cruickshank said Thursday. Cruickshank said the player’s ineligibility stemmed from paperwork issues and added he hopes to have the problem resolved soon. The losses drop Heritage’s record to 7-10 overall and 0-1 in the BVAL going into Friday’s game at Antioch.

Posted on Thursday, January 23rd, 2014
Under: Uncategorized | No Comments »

DLS’ McKenzie heads list of locals on CalHiSports.com’ underclass team

De La Salle lineman Kahlil McKenzie was named to CalHiSports.com’s All-State Underclass Team as a junior for defense. McKenzie, listed at 6-foot-3 and 315 pounds, had 12 sacks and 74 tackles in 13 games this season and figures to be one of the area’s most sought-after recruits for the class of 2015.
Four East Bay players were named first team sophomores — De La Salle offensive lineman Boss Tagaloa, defensive linemen Alex Glover of St. Mary’s and David Letuligasamoa of Heritage, and defensive back Shurod Thompson of Pittsburg.

For full state list, click here

Posted on Thursday, January 23rd, 2014
Under: Uncategorized | 3 Comments »

NCS playoffs: Boys water polo brackets

NCS playoffs

DIVISION I

Thursday’s first round

No. 16 Livermore (12-12) at No. 1 Miramonte (16-8), 8 p.m.

No. 9 Foothill (14-10) vs. No. 8 Monte Vista (9-14), TBA

No. 13 Heritage (16-8) vs. No. 4 Las Lomas (14-9) at Acalanes HS, TBA

No. 12 James Logan (19-6) vs. No. 5 Sir Francis Drake (18-8) at Campolindo HS, 6:15 p.m.

No. 15 Mission San Jose (15-8) at No. 2 Campolindo (18-6), 7:30 p.m.

No. 10 Clayton Valley Charter (16-8) vs. No. 7 Amador Valley (17-4) at Campolindo HS, 3:45 p.m.

No. 14 Alameda (20-7) at No. 3 De La Salle (14-9), 7:30 p.m.

No. 11 Washington (15-7) vs. No. 6 San Ramon Valley (15-9) at James Logan HS, 6 p.m.

DIVISION II

Wednesday’s first round

No. 9 Ukiah (13-11) vs. No. 8 Bishop O’Dowd (14-10) at Contra Costa College, 4:30 p.m.

No. 12 Cardinal Newman (8-11) at No. 7 Encinal (18-9) at Contra Costa College, 7 p.m.

Saturday’s quarterfinals

Ukiah/Bishop O’Dowd winner vs. No. 1 Alhambra (18-6), TBA

No. 5 Northgate (14-12) vs. No. 4 Tamalpais (17-9), TBA

Cardinal Newman/Encinal winner vs. No. 2 Redwood (22-4), TBA

No. 6 San Marin (14-7) vs. No. 3 Justin-Siena (17-4), TBA

Posted on Sunday, November 3rd, 2013
Under: Uncategorized | No Comments »

NCS playoffs: Girls water polo brackets

NCS playoffs

DIVISION I

Thursday’s first round

No. 9 Deer Valley (17-4) vs. No. 8 Clayton Valley Charter (13-10) at De La Salle HS, 6 p.m.

No. 4 Livermore (17-7) vs. No. 13 Washington (11-11) at Miramonte HS, 6:45 p.m.

No. 12 Alameda (12-6) vs. No. 5 Granada (20-4) at Miramonte HS, 5:45 p.m.

No. 15 Mission San Jose (6-6) vs. No. 2 Monte Vista (13-9) at Acalanes HS, 8 p.m.

No. 10 Foothill (12-12) at No. 7 James Logan (20-3), 7:15 p.m.

No. 14 Newark Memorial (12-11) vs. No. 3 Las Lomas (16-8) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 Liberty (14-9) vs. No. 6 Alhambra (17-7) at Campolindo HS, 5 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Clayton Valley Charter/Deer Valley winner vs. No. 1 San Ramon Valley (24-0), TBA

DIVISION II

Wednesday’s first round

No. 9 Ukiah (13-10-1) vs. No. 8 Carondelet (11-12) at Contra Costa College, 5:45 p.m.

No. 13 Encinal (18-7) at No. 4 Acalanes (13-11), 8 p.m.

No. 12 Bishop O’Dowd (14-10) vs. No. 5 Marin Catholic (15-7) at Contra Costa College, 8:15 p.m.

No. 10 Novato (12-7) vs. No. 7 Piedmont (18-4) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 San Marin (11-8) vs. No. 6 Northgate (13-13) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

Saturday’s quarterfinals

Carondelet/Ukiah winner vs. No. 1 Campolindo (21-3), TBA

Piedmont/Novato winner vs. No. 2 Miramonte (18-6), TBA

Northgate/San Marin winner vs. No. 3 Sir Francis Drake (19-6), TBA

Posted on Sunday, November 3rd, 2013
Under: Uncategorized | No Comments »