0

NCS baseball playoffs: Saturday’s scores, semifinal schedule

NCS playoffs
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 De La Salle 7, No. 8 California 0
No. 2 Heritage 9, No. 7 Clayton Vly Charter 1
Saturday’s quarterfinals
No. 4 College Park 8, No. 5 San Ramon Valley 2
No. 14 Castro Valley 4, No. 6 Monte Vista 2
Tuesday’s semifinals
No. 4 College Park at No. 1 De La Salle, 4 p.m.
No. 14 Castro Valley at No. 2 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 9 Northgate 5, No. 1 Casa Grande 1
No. 7 Livermore 15, No. 2 Redwood 2
No. 11 Montgomery 3, No. 3 Marin Catholic 1
Saturday’s quarterfinal
No. 4 Maria Carrillo 7, No. 12 Kennedy-Fremont 1
Tuesday’s semifinals
No. 11 Montgomery at No. 7 Livermore, 4 p.m.
No. 9 Northgate at No. 4 Maria Carrillo, 4 p.m.
DIVISION 3
Friday’s quarterfinal
No. 12 Miramonte 2, No. 4 Drake 1
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Acalanes 5, No. 8 Campolindo 0
No. 10 El Cerrito 5, No. 15 De Anza 2
No. 3 Analy 3, No. 6 Albany 2
Tuesday’s semifinal
No. 10 El Cerrito at No. 3 Analy, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 12 Miramonte at No. 1 Acalanes, 4 p.m.
DIVISION 4
Friday’s quarterfinals
No. 5 Kelseyville 9, No. 4 Healdsburg 5
No. 10 Piedmont 11, No. 2 Saint Mary’s 6
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Arcata 10, No. 9 Lick-Wilmerding 0
No. 3 Justin-Siena 11, No. 6 McKinleyville 1
Tuesday’s semifinals
No. 5 Kelseyville vs. No. 1 Arcata, at Arcata Ball Park, 7 p.m.
No. 10 Piedmont at No. 3 Justin-Siena, 4 p.m.
DIVISION 5
Friday’s quarterfinals
No. 1 St. Joseph Notre Dame 11, No. 8 Head-Royce 2
No. 4 Stuart Hall 7, No. 5 St. Vincent 0
No. 3 Redwood Christian 11, No. 6 University 4
Saturday’s quarterfinals
No. 10 College Prep 11, No. 15 Fremont Christian 7
Wednesday’s semifinals
No. 4 Stuart Hall vs. No. 1 St. Joseph Notre Dame, at College of Alameda, 4 p.m.
No. 10 College Prep vs. No. 3 Redwood Christian, at San Lorenzo HS, 4 p.m.
DIVISION 6
Friday’s semifinal
No. 2 Ferndale 8, No. 3 Point Arena 7
Saturday’s semifinal
No. 1 St. Bernard’s 12, No. 4 Anderson Valley 6
June 4 Championship
No. 2 Ferndale at No. 1 St. Bernard’s, 1 p.m.

0

NCS softball playoffs: Saturday’s scores, semifinal schedule

Check back here for updates:
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Amador Valley 5, No. 8 Liberty 1
No. 5 Freedom 3, No. 4 Castro Valley 2
No. 2 Foothill 6, No. 7 James Logan 1
No. 3 Heritage 15, No. 6 San Ramon Valley 5
Tuesday’s semifinal
No. 3 Heritage at No. 2 Foothill, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 5 Freedom at No. 1 Amador Valley, 4 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Alhambra 7, No. 8 Concord 3
No. 4 Carondelet 2, No. 4 Redwood 1
No. 2 Newark Memorial 4, No. 7 Livermore 1
Saturday’s quarterfinal
No. 6 Montgomery 5, No. 3 Rancho Cotate 4
Tuesday’s semifinal
No. 6 Montgomery at No. 2 Newark Memorial, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 4 Carondelet at No. 1 Alhambra, 4 p.m.
DIVISION 3
Friday’s quarterfinals
No. 3 Analy 13, No. 11 Acalanes 0
Saturday’s quarterfinal
No. 1 Pinole Valley 11, No. 9 Terra Linda 0
No. 4 San Marin 5, No. 5 Moreau Catholic 4
No. 2 Bishop O’Dowd 9, No. 7 Tamalpais 3
Tuesday’s semifinal
No. 4 San Marin vs. No. 1 Pinole Valley, at Ellenhorst Middle School, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 3 Analy vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Castro Valley Community Center, 6 p.m.
DIVISION 4
Friday’s quarterfinal
No. 3 St. Patrick-St. Vincent 5, No. 6 Cardinal Newman 3
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Marin Catholic 7, No. 8 Del Norte 1
No. 5 Berean Christian 9, No. 4 Saint Mary’s 3
No. 2 Fortuna 4, No. 7 Clear Lake 0
Tuesday’s semifinal
No. 5 Berean Christian vs. No. 1 Marin Catholic, at College of Marin, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 3 St. Patrick-St. Vincent at No. 2 Fortuna, 4 p.m.
DIVISION 5

Friday’s quarterfinals
No. 2 St. Joseph Notre Dame 13, No. 7 Technology 2
No. 3 Head-Royce 3, No. 6 Ferndale 1
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Cloverdale 3, No. 8 Hoopa Vly 1
No. 4 St. Bernard’s 9, No. 5 St. Vincent 0
Tuesday’s semifinal
No. 3 Head-Royce vs. No. 2 St. Joseph Notre Dame, at Leydecker Field, Alameda, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 4 St. Bernard’s at No. 1 Cloverdale, 4 p.m.
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 Laytonville 5, No. 2 Rincon Valley Christian 4

0

NCS baseball playoffs: Friday’s scores, Saturday’s schedule

Check back here for updates:
NCS playoffs
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 De La Salle 7, No. 8 California 0
No. 2 Heritage 9, No. 7 Clayton Vly Charter 1
Saturday’s quarterfinals
No. 5 San Ramon Valley at No. 4 College Park, 4 p.m.
No. 14 Castro Valley at No. 6 Monte Vista, 1 p.m.
Tuesday’s semifinals
San Ramon Valley/College Park winner at No. 1 De La Salle, 4 p.m.
Castro Valley/Monte Vista winner at No. 2 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 9 Northgate 5, No. 1 Casa Grande 1
No. 7 Livermore 15, No. 2 Redwood 2
No. 11 Montgomery 3, No. 3 Marin Catholic 1
Saturday’s quarterfinal
No. 12 Kennedy-Fremont at No. 4 Maria Carrillo, 1 p.m.
Tuesday’s semifinals
No. 11 Montgomery at No. 9 Northgate, 4 p.m.
TBA semifinal
No. 9 Northgate vs. Kennedy-Fremont/Maria Carrillo winner, TBA
DIVISION 3
Friday’s quarterfinal
No. 12 Miramonte 2, No. 4 Drake 1
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Campolindo at No. 1 Acalanes, 1 p.m.
No. 15 De Anza at No. 10 El Cerrito, 1 p.m.
No. 6 Albany at No. 3 Analy, 1 p.m.
DIVISION 4
Friday’s quarterfinals
No. 5 Kelseyville 9, No. 4 Healdsburg 5
No. 10 Piedmont 11, No. 2 Saint Mary’s 6
Saturday’s quarterfinals
No. 9 Lick-Wilmerding vs.No. 1 Arcata, at Arcata Ball Park, 7 p.m.
No. 6 McKinleyville at No. No. 3 Justin-Siena, 1 p.m.
DIVISION 5
Friday’s quarterfinals
No. 8 Head-Royce vs. No. 1 St. Joseph Notre Dame, at College of Alameda, 7 p.m.
No. 4 Stuart Hall 7, No. 5 St. Vincent 0
No. 6 University vs. No. 3 Redwood Christian, at San Leandro Ball Park, 7 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 15 Fremont Christian vs. No. 10 College Prep, at North Oakland Sports Complex, 1 p.m.
DIVISION 6
Friday’s semifinal
No. 2 Ferndale 8, No. 3 Point Arena 7
Saturday’s semifinal
No. 4 Anderson Valley at No. 1 St. Bernard’s, 1 p.m.

 

0

NCS baseball playoffs: Wednesday’s scores

 Check back here tonight for NCS baseball final scores:
BASEBALL
DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 8 California 4, No. 9 Liberty 3
No. 5 San Ramon Valley 5, No. 12 Dublin 0
No. 7 Clayton Valley Charter 4, No. 10 James Logan 1
No. 6 Monte Vista 3, No. 11 San Leandro 2
Friday’s quarterfinals
No. 8 California at No. 1 De La Salle, 4 p.m.
No. 7 Clayton Valley Charter at No. 2 Heritage, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 5 San Ramon Valley at No. 4 College Park, 4 p.m.
No. 14 Castro Valley at No. 6 Monte Vista, 1 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 9 Northgate 7, No. 8 Ukiah 1
No. 12 Kennedy-Fremont 5, No. 5 Arroyo 2
No. 2 Redwood 4, No. 15 Concord 2
No. 11 Montgomery 10, No. 6 Petaluma 1

Friday’s quarterfinals
No. 9 Northgate at No. 1 Casa Grande, 4 p.m.
No. 7 Livermore at No. 2 Redwood, 4 p.m.
No. 11 Montgomery at No. 3 Marin Catholic, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 12 Kennedy-Fremont at No. 4 Maria Carrillo, 1 p.m.

DIVISION 3
Wednesday’s first round
No. 1 Acalanes 7, No. 16 Hercules 2
No. 8 Campolindo 7, No. 9 Alhambra 2
No. 4 Drake 6, No. 13 Sonoma Valley 0
No. 10 El Cerrito 5, No. 7 Eureka 4
No. 6 Albany 6, No. 11 San Rafael 2
Friday’s quarterfinals
No. 12 Miramonte at No. 4 Drake, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Campolindo at No. 1 Acalanes, 1 p.m.
No. 15 De Anza at No. 10 El Cerrito, 1 p.m.
No. 6 Albany at No. 3 Analy, 1 p.m.

DIVISION 4
Wednesday’s first round
No. 1 Arcata, bye
No. 9 Lick-Wilmerding 6, No. 8 Fortuna 4
No. 5 Kelseyville 8, No. 12 El Molino 0
No. 3 Justin-Siena 11, No. 14 St. Patrick-St. Vincent 4
No. 6 McKinleyville 6, No. 11 John Swett 2

Friday’s quarterfinals
No. 5 Kelseyville vs. No. 4 Healdsburg, at Santa Rosa JC, 4 p.m.
No. 10 Piedmont at No. 2 Saint Mary’s, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 9 Lick-Wilmerding vs.No. 1 Arcata, at Arcata Ball Park, 7 p.m.
No. 6 McKinleyville at No. No. 3 Justin-Siena, 1 p.m.
DIVISION 5
Wednesday’s first round
No. 15 Fremont Christian 3, No. 2 Athenian 2
No. 10 College Prep vs. No. 7 Marin Academy, at Albert Park, San Rafael, late
No. 3 Redwood Christian 7, No. 14 South Fork 1
No. 6 University 4, No. 11 Branson 3
Friday’s quarterfinals
No. 8 Head-Royce vs. No. 1 St. Joseph Notre Dame, at College of Alameda, 7 p.m.
No. 5 St. Vincent vs. No. 4 Stuart Hall, at Big Rec Park-Graham, S.F., 4 p.m.
No. 6 University vs. No. 3 Redwood Christian, at San Leandro Ball Park, 7 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 15 Fremont Christian vs. College Prep/Marin Academy winner, at TBD, 1 p.m.
DIVISION 6
Wednesday’s first round
No. 4 Anderson Valley 4, No. 5 Laytonville 1
No. 3 Point Arena 7, No. 6 Rincon Valley Christian 4
Friday’s semifinal
No. 3 Point Arena at No. 2 Ferndale, 4 p.m.
Saturday’s semifinal
No. 4 Anderson Valley at No. 1 St. Bernard’s, 1 p.m.
0

NCS softball playoffs: Wednesday’s scores

Check back here tonight for updates on NCS softball:

DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 1 Amador Valley, bye
No. 4 Castro Valley 10, No. 13 American 0
No. 5 Freedom 13, No. 12 San Leandro 1
No. 2 Foothill 7, No. 15 Dublin 0
No. 3 Heritage 6, No. 14 Berkeley 2
Friday’s quarterfinals
No. 8 Liberty at No. 1 Amador Valley, 4 p.m.
No. 5 Freedom at No. 4 Castro Valley, 4 p.m.
No. 7 James Logan at No. 2 Foothill, 4 p.m.
No. 6 San Ramon Valley at No. 3 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Concord 12, No. 9 Alameda 6
No. 4 Carondelet 10, No. 13 Mt. Eden 0
No. 2 Newark Memorial, bye
No. 3 Rancho Cotate, bye
No. 6 Montgomery 4, No. 11 Las Lomas 3
Friday’s quarterfinals
No. 8 Concord at No. 1 Alhambra, 4 p.m.
No. 4 Carondelet at No. 4 Redwood, 4 p.m.
No. 7 Livermore at No. 2 Newark Memorial, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinal
No. 6 Montgomery at No. 3 Rancho Cotate, 2 p.m.
DIVISION 3
Wednesday’s first round
No. 1 Pinole Valley, bye
No. 4 San Marin, bye
No. 5 Moreau Catholic 15, No. 12 De Anza 1
No. 2 Bishop O’Dowd, bye
No. 7 Tamalpais 10, No. 10 Albany 5
No. 3 Analy, bye
Friday’s quarterfinals
No. 11 Acalanes at No. 3 Analy, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinal
No. 9 Terra Linda vs. No. 1 Pinole Valley, at Ellenhorst Elementary School, 3 p.m.
No. 5 Moreau Catholic at No. 4 San Marin, 7 p.m.
No. 7 Tamalpais vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Castro Valley Community Center, noon
DIVISION 4
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic, bye
No. 8 Del Norte 6, No. 9 Justin-Siena 5
No. 4 Saint Mary’s 12, No. 13 Kelseyville 2
No. 5 Berean Christian 6, No. 12 McKinleyville 5
No. 2 Fortuna, bye
No. 7 Clear Lake 10, No. 10 Piedmont 0
Friday’s quarterfinal
No. 6 Cardinal Newman at No. 3 St. Patrick-St. Vincent, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Del Norte vs. No. 1 Marin Catholic, at College of Marin, 2 p.m.
No. 5 Berean Christian vs. No. 4 Saint Mary’s, at Salesian HS, 2 p.m.
No. 7 Clear Lake at No. 2 Fortuna, 10 a.m.
DIVISION 5
Wednesday’s first round
No. 1 Cloverdale, bye
No. 4 St. Bernard’s 23, No. 13 Making Waves 0
No. 5 St. Vincent-Petaluma 24, No. 12 University 5
No. 2 St. Joseph Notre Dame, bye
No. 7 Technology 9, No. 10 Redwood 2
No. 3 Head-Royce 10, No. 14 South Fork 0
No. 6 Ferndale 21, No. 11 Oakland Military Institute 3
Friday’s quarterfinals
No. 7 Technology vs. No. 2 St. Joseph Notre Dame, at Leydecker Field, Alameda 4 p.m.
No. 6 Ferndale at No. 3 Head-Royce, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Hoopa Valley at No. 1 Cloverdale, 2 p.m.
No. 5 St. Vincent at No. 4 St. Bernard’s, noon
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 2 Rincon Valley Christian at No. 1 Laytonville, 1 p.m.

0

NCS baseball playoffs: Tuesday’s results, Wednesday’s schedule

 Check back here tonight for NCS baseball final scores:
BASEBALL
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 1 De La Salle 10, No. 4 Pittsburg 0
No. 4 College Park 2, No. 13 Irvington 1
No. 2 Heritage 13, No. 15 Berkeley 3
No. 14 Castro Valley 4, No. 3 Granada 3
Wednesday’s first round
No. 9 Liberty at No. 8 California, 4 p.m.
No. 12 Dublin at No. 5 San Ramon Valley, 4 p.m.
No. 10 James Logan at No. 7 Clayton Valley Charter, 4 p.m.
No. 11 San Leandro at No. 6 Monte Vista, 4 p.m.
DIVISION 2
Tuesday’s first round
No. 1 Casa Grande 8, No. 16 Rancho Cotate 2
No. 4 Maria Carrillo 8, No. 13 Alameda 7
No. 7 Livermore 8, No. 10 Washington 2
No. 3 Marin Catholic 5, No. 14 San Lorenzo 2
Wednesday’s first round
No. 8 Ukiah at No. 9 Northgate, 4 p.m.
No. 12 Kennedy-Fremont at No. 5 Arroyo, 4 p.m.
No. 15 Concord at No. 2 Redwood, 4 p.m.
No. 11 Montgomery at No. 6 Petaluma, 4 p.m.
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 12 Miramonte 3, No. 5 Tamalpais 1
No. 15 De Anza 4, No. 2 San Marin 1
No. 3 Analy 10, No. 14 Bishop O’Dowd 5
Wednesday’s first round
No. 16 Hercules at No. 1 Acalanes, 4 p.m.
No. 9 Alhambra at No. 8 Campolindo, 4 p.m.
No. 13 Sonoma Valley at No. 4 Drake, 4 p.m.
No. 10 El Cerrito at No. 7 Eureka, 4 p.m.
No. 11 San Rafael at No. 6 Albany, 4 p.m.
DIVISION 4
Tuesday’s first round
No. 4 Healdsburg 5, No. 13 Salesian 2
No. 2 Saint Mary’s 10, No. 15 Livermore Valley Charter 0
No. 10 Piedmont 3, No. 7 St. Helena 2
Wednesday’s first round
No. 1 Arcata, bye
No. 9 Lick-Wilmerding at No. 8 Fortuna, 4 p.m.
No. 12 El Molino at No. 5 Kelseyville, 4 p.m.
No. 14 St. Patrick-St. Vincent at No. 3 Justin-Siena, 4 p.m.
No. 11 John Swett vs. No. 6 McKinleyville, at Arcata Ball Park, 7 p.m.
DIVISION 5
Tuesday’s first round
No. 1 St. Joseph Notre Dame 17, No. 15 Bay School-S.F. 1
No. 8 Head-Royce 4, No. 9 Valley Christian 2
No. 4 Stuart Hall 5, No. 13 Cloverdale 3
No. 5 St. Vincent-Petaluma 8, No. 12 Sonoma Academy 1
Wednesday’s first round
No. 15 Fremont Christian at No. 2 Athenian, 4 p.m.
No. 10 College Prep vs. No. 7 Marin Academy, at Albert Park, San Rafael, 7 p.m.
No. 3 Redwood Christian at No. 14 South Fork, 4 p.m.
No. 11 Branson vs. No. 6 University, at Big Rec Ball Field Graham-S.F., 4 p.m.
DIVISION 6
Tuesday’s first round
No. 1 St. Bernard’s 15, No. 8 Waldorf-S.F. 1
No. 2 Ferndale 12, No. 7 Tomales 0
Wednesday’s first round
No. 5 Laytonville at No. 4 Anderson Valley, 4 p.m.
No. 6 Rincon Valley Christian at No. 3 Point Arena, 4 p.m.
0

NCS softball playoffs: Tuesday’s results, Wednesday’s schedule

Check back here tonight for updates:

DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 Liberty 9, No. 9 Clayton Valley Charter 4
No. 10 College Park at No. 7 James Logan, 6 p.m.
No. 6 San Ramon Valley 10, No. 11 Dougherty Valley 2
Wednesday’s first round
No. 1 Amador Valley, bye
No. 13 American at No. 4 Castro Valley, 4 p.m.
No. 12 San Leandro at No. 5 Freedom, 4 p.m.
No. 15 Dublin at No. 2 Foothill, 4 p.m.
No. 14 Berkeley at No. 3 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Tuesday’s first round
No. 5 Redwood 2, No. 12 Northgate 0
No. 7 Livermore 8, No. 10 Petaluma 0
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Concord at No. 9 Alameda, 4 p.m.
No. 13 Mt. Eden vs. No. 4 Carondelet, at Willow Pass Park, Concord, 4 p.m.
No. 2 Newark Memorial, bye
No. 3 Rancho Cotate, bye
No. 11 Las Lomas at No. 6 Montgomery, 4 p.m.
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 9 Terra Linda 8, No. 8 El Cerrito 5
No. 11 Acalanes 13, No. 6 Sonoma Valley 8
Wednesday’s first round
No. 1 Pinole Valley, bye
No. 4 San Marin, bye
No. 12 De Anza vs. No. 5 Moreau Catholic, at Larry Standley Field, Hayward, 7 p.m.
No. 2 Bishop O’Dowd, bye
No. 10 Albany at No. 7 Tamalpais, 4 p.m.
No. 3 Analy, bye
DIVISION 4
Tuesday’s first round
No. 3 St. Patrick-St. Vincent 11, No. 14 Livermore Valley Charter 0
No. 6 Cardinal Newman 10, No. 11 Lower Lake 0
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic, bye
No. 9 Justin-Siena at No. 8 Del Norte
No. 13 Kelseyville vs. No. 4 Saint Mary’s, at Salesian HS, 4 p.m.
No. 12 McKinleyville vs. No. 5 Berean Christian, at Heather Farm Park, Walnut Creek, 4 p.m.
No. 2 Fortuna, bye
No. 10 Piedmont at No. 7 Clear Lake, 4 p.m.
DIVISION 5
Tuesday’s first round
No. 8 Hoopa Valley 3, No. 9 Calistoga 2
Wednesday’s first round
No. 1 Cloverdale, bye
No. 13 Making Waves at No. 4 St. Bernard’s, 4 p.m.
No. 12 University at No. 5 St. Vincent-Petaluma, 4 p.m.
No. 2 St. Joseph Notre Dame, bye
No. 10 Redwood at No. 7 Technology, 4 p.m.
No. 14 South Fork at No. 3 Head-Royce, 4 p.m.
No. 11 Oakland Military Institute at No. 6 Ferndale, 4 p.m.
DIVISION 6
Tuesday’s semifinals
No. 1 Laytonville 15, No. 4 California School for the Deaf 6
No. 2 Rincon Valley Christian 10, No. 3 Geyserville 8

0

CIF NorCal volleyball playoffs: Tuesday’s results, Thursday’s schedule

Here are the first-round results:

DIVISION I
Tuesday’s first round
No. 1 Bellarmine d. No. 8 Lincoln 25-11, 25-8, 25-19
No. 5 Roseville d. No. 4 De La Salle 25-20, 25-20, 25-21
No. 3 St. Francis d. No. 6 Dougherty Valley 25-19, 28-26, 21-25, 25-16
No. 2 Granite Bay d. No. 7 Washington-S.F. 25-9, 25-9, 25-21
DIVISION II
Tuesday’s first round
No. 1 Saratoga d. No. 8 Las Lomas 25-22, 25-16, 25-16
No. 4 Rio Americano d. No. 5 Bentley 24-26, 25-22, 25-12, 25-15
No. 3 Alhambra d. No. 6 Del Oro 25-21, 18-25, 25-19, 25-23
No. 2 Leigh d. No. 7 Berean Christian 25-15, 25-12, 25-20

0

Campolindo boys golfer Ryan Burnett takes NCGA/CIF NorCal Championship

Campolindo High junior Ryan Burnett birdied his first and final hole Monday to earn medalist honors in the NCGA/CIF NorCal Championship at Corral De Tierra Country Club in Salinas.

His 4-under par 68 just edged the effort by Josh McCarthy of De La Salle, which was runner-up as a team. Burnett had six birdies including two on his final three holes, the last a 498-yard par 5 venture.

McCarthy’s 3-under 69 tied with Chris Ebster of Gregori-Modesto and the Spartans’ combined 16-0ver was second to Bellarmine’s 5-over. Those two teams and Harker-Saratoga advance to the CIF State Championship at San Gabriel Country Club on June 1, as do Burnett and Dublin’s Rei Echizenya as individuals.

The next highest individual finishers were Echizenya and Gaels teammate Hayden Hui, whose 2-over and 3-over placed them tied for 15th and 17th respectively.

Rounding out De La Salle’s scores were Nick Orecchia (3-over), Travis Mitchell (4-over), Ethan Atherstone (6-over) and Cade Meyer (6-over).

Burnett tied with two others atop the leaderboard at the NCS Tournament of Champions on May 16 but was beat by Mitchell in a playoff. Campolindo placed second at that tournament and sixth on Monday.

 

 

0

CIF NorCal volleyball playoffs: schedule

The CIF NorCal brackets and schedules are out. Here are first-round matchups:
DIVISION I
Tuesday’s first round
No. 8 Lincoln at No. 1 Bellarmine, 7 p.m.
No. 5 Roseville at No. 4 De La Salle, 7 p.m.
No. 6 Dougherty Valley at No. 3 St. Francis, 7 p.m.
No. 7 Washington-S.F. at No. 2 Granite Bay, 7 p.m.
DIVISION II
Tuesday’s first round
No. 8 Las Lomas at No. 1 Saratoga, 7 p.m.
No. 5 Bentley at No. 4 Rio Americano, 7 p.m.
No. 6 Del Oro at No. 3 Alhambra, 7 p.m.
No. 7 Berean Christian at No. 2 Leigh, 7 p.m.