0

Wednesday’s NorCal basketball scores

Here’s tonight’s first-round games
Check back as we’ll post final scores as we get them

Wednesday’s first round CIF NorCal basketball
BOYS

Division I
No. 9 Castro Valley 56, No. 8 Piedmont Hills 54
No. 6 Oakland Tech 68, No. 11 Dougherty Valley 49
No. 7 Berkeley 67, No. 10 Oak Grove 49
Division II
No. 9 Leland 64, No. 8 Mt. Eden 56
No. 6 Whitney 72, No. 11 Montgomery 55
No. 10 Vanden 78,  No. 7 Chico 68
Division III
No. 8 Bishop O’Dowd 77, No. 9 Vista del Lago 41
No. 6 Placer 81, No. 11 Drake 75
No. 7 Albany  54, No. 10 Shasta 48
Division IV
No. 1 Half Moon Bay 60, No. 16 Lick-Wilmerding 32
No. 9 Liberty Ranch 76,  No. 8 Gridley 65
No. 5 St. Patrick-St. Vincent 86, No. 12 Burton 67
No. 4 West Campus-Sacramento 59, No. 13 Corning 36
No. 3 Palma 77, No. 14 Summerville 47
No. 6 Mission-San Francisco 52, No. 11 Pacific Grove 50
No. 7 Santa Cruz 78, No. 10 Arcata 62
No. 2 Central Catholic-Modesto 86, No. 15 Kennedy-Richmond 61
Division V
No. 8 Woodside Priory 77, No. 9 Williams 74
No. 5 Urban-San Francisco 62, No. 12 Eastside College Prep 30
Bradshaw Christian-Sacramento 68, No. 11 Colusa 64
No. 7 Stuart Hall-San Francisco 96, No. 10 Elliot Christian-Lodi 80
Division VI
No. 1 Emery 63, No. 8 Sacramento Waldorf 55
No. 4 Stockton Christian 58, No. 5 Archbishop Hanna 54
No. 6 Chester 58,  No. 3 Anderson Valley 54
No. 7 St. Bernard’s 53,  No. 2 Liberty Christian 46
GIRLS
Division I
No. 8 Lincoln-S.F. 80, No. 9 Oakland 65
No. 5 Heritage 60, No. 12 North Salinas 41
No. 4 Menlo-Atherton 56, No. 13 Washington-S.F. 44
No. 3 Oak Ridge-El Dorado Hills 66, No. 14 McClymonds 33
No. 11 Dublin 55, No. 6 Palo Alto 49
No. 7 Berkeley 58, No. 10 Folsom 42
Division II
No. 9 St. Ignatius 50, No. 8 Montgomery 35
No. 12 Elk Grove 60, No. 5 Acalanes 46
No. 6 Los Gatos 57, No. 11 Newark Memorial 56
No. 7 Sacramento 76, No. 10 Alameda 46
Division III
No. 8 Christian Brothers-Sacramento 63, No. 9 San Marin 43
No. 5 Shasta-Redding 68, No. 12 River Valley-Yuba City 37
No. 13 Pinole Valley 52, No. 4 Rio Linda 38
No. 6 Tamalpais 58, No. 11 South San Francisco 57
No. 10 Inderkum-Sacramento 47, No. 7 Saratoga 39
Division IV
No. 8 Scotts Valle 70, No. 9 Venture Academy-Stockton 57
No. 12 Central Valley-Shasta Lake 65, No. 5 Arcata 49
No. 6 West Campus-Sacramento 57, No. 11 Piedmont 55
No. 7 University Prep-Redding 72, No. 10 Placer-Auburn 70, 3 OT
Division V
No. 8 Argonaut-Jackson 34, No. 9 University-S.F. 33
No. 5 Capital Christian-Sacramento 49, No. 12 Durham 37
No. 6 Cloverdale 52, No. 11 Mariposa County 33
No. 7 Mt. Shasta 51, No. 10 Ripon Christian 32
Division VI
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 77, No. 8 American Christian Academy-Anderson 34
No. 4 Sacramento Waldorf-Fair Oaks 76, No. 5 Emery 41
No. 3 Loyalton 60, No. 6 California School for the Deaf 30
No. 7 Turlock Christian 62, No. 2 Contra Costa Christian 55

0

Saturday’s NCS, Oakland Section basketball championship updates

Check here for updates of today’s NCS and Oakland Section title games.

NCS boys basketball
DIVISION 1
Friday’s championship
No. 1 De La Salle 47, No. 6 Monte Vista 29
DIVISION 2
Saturday’s championship
No. 3 El Cerrito 70, No. 5 Newark Memorial 59, final
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic 98, No. 3 Miramonte 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 St. Patrick-St. Vincent 53, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 65, No. 3 University 61, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 Emery 59, No. 2 Anderson Valley 46, final
Oakland Section boys basketball
Saturday’s championship
McClymonds 52, Oakland Tech 51, final

NCS girls basketball
DIVISION 1
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley 61, No. 3 Heritage 36, final
DIVISION 2
Friday’s championship
No. 1 Carondelet 68, No. 2 Acalanes 42
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte 82, No. 2 Bishop O’Dowd 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 Cardinal Newman 47, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 52,  No. 3 Urban-S.F. 28, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 65, No. 3 Contra Costa Christian 25, final
Oakland Section girls basketball
Saturday’s championship
Oakland High 76, McClymonds 37, final

0

Wednesday’s NCS basketball semifinal scores

Here are tonight’s semifinals. Please check back for updates on final scores and sites, dates and times for this weekend’s championship games.

BOYS BASKETBALL
DIVISION 1
No. 1 De La Salle 67, No. 13 Castro Valley 58
No. 6 Monte Vista 65, No. 7 Berkeley 61
Friday’s championship
No. 1 De La Salle vs. No. 6 Monte Vista, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 2
No. 5 Newark Memorial 64, No. 8 Montgomery 46
No. 3 El Cerrito 61, No. 2 Mt. Eden 51
Saturday’s championship
No. 5 Newark Memorial vs. No. 3 El Cerrito, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Moreau Catholic 90, No. 5 Bishop O’Dowd 59
No. 3 Miramonte 67, No. 2 Albany 63, OT
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic vs. No. 3 Miramonte, at Saint Mary’s College, 4 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 51, No. 4 Arcata 30
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 85, No. 14 Kennedy-Richmond 66
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Albany HS, 7 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 63, No. 4 Stuart Hall-S.F. 45
No. 3 University 63, No. 2 Urban-S.F. 54
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 University, at Dublin HS, 7 p.m.
DIVISION 6
No. 1 Emery 61, No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46
No. 2 Anderson Valley 63, No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 61
NCS championship
No. 2 Anderson Valley at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, date, time TBA

GIRLS BASKETBALL
DIVISION 1

No. 1 Castro Valley 72, No. 4 Dublin 59
No. 3 Heritage 45, No. 2 Berkeley 43
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley vs. No. 3 Heritage, at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 2
No. 1 Carondelet 71, No. 4 Montgomery 34
No. 2 Acalanes 52, No. 6 Alameda 45
Friday’s championship
No. 1  Carondelet vs. No. 2 Acalanes,  at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Miramonte 87, No. 4 Tamalpais-Mill Valley 32
No. 2 Bishop O’Dowd 64, No. 3 Campolindo 53
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Saint Mary’s College, 2:30 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 64, No. 4 Arcata 47
No. 2 Cardinal Newman 59, No. 3 Saint Mary’s 42
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 Cardinal Newman, at Albany HS, 5 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 46, No. 4 University-S.F 35
No. 3 Urban-S.F. 57, No. 2 Cloverdale 51
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 Urban-S.F., at Dublin HS, 5 p.m.
DIVISION 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 62, No. 4 California School for the Deaf 41
No. 3 Contra Costa Christian 59, No. 2 Emery 38
Saturday’s championship
No. 3 Contra Costa Christian at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.

23

Saturday’s NCS soccer championships, basketball quarterfinals

NCS soccer championships are today, and Divisions 4, 5, 6 basketball quarterfinals. Check back here for updates.

NCS soccer championships
BOYS
Division 1: Monte Vista 1, San Ramon Valley 0, final
Division 2: De Anza 2, Campolindo 0, final
Division 3: Ygnacio Valley 1, Marin Academy 0, final
GIRLS
Division 1: San Ramon Valley 1, Carondelet 0, OT, final
Division 2: Las Lomas 2, Bishop O’Dowd 1, final
Division 3: Branson 1, Miramonte 0, final
NCS basketball quarterfinals
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 62, No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 44
No. 4 Arcata 72, No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 64
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 54, No. 7 Marin Catholic-Kentfield 40
No. 14 Kennedy-Richmond 59, No. 6 Saint Mary’s 58, OT
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 8 p.m.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 2 St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 62, No. 8 College Prep 32
No. 4 Stuart Hall-S.F. 66, No. 5 Cloverdale 52
No. 2 Urban-S.F. 67, No. 7 Bentley 46
No. 3 University-S.F. 62, No. 11 Branson-Ross 58
Wednesday’s semifinals
No. 4 Stuart Hall-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 3 University vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 61, No. 8 Rio Lindo Adventist 36
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46, No. 5 Ferndale 34
No. 2 Anderson Valley 72, No. 7 St. Elizabeth 48
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 70, No. 6 California School for the Deaf 44
Wednesday’s semifinals
No. 4 St. Bernard’s-Eureka at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian 73, No. 9 Kelseyville 18
No. 4 Arcata 61, No. 5 Piedmont 45
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 63, No. 7 Middletown 22
No. 3 Saint Mary’s 59, No. 6 Marin Catholic 53
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 6:30 p.m.
No. 3 Saint Mary’s at Cardinal Newman, 7 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 56, No. 8 International-S.F. 30
No. 4 University-S.F. 44, No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 30
No. 2 Cloverdale 46, No. 10 College Prep 42
No. 3 Urban-S.F. 50, No. 6 Bay School-S.F. 33
Wednesday’s semifinals
No. 4 University-S.F at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 3 Urban-S.F. at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 53, No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 25
No. 4 California School for the Deaf 38, No. 5 Round Valley-Covelo 34
No. 2 Emery 50, No. 10 Point Arena 30
No. 3 Contra Costa Christian 57, No. 6 El Sobrante Christian 20
Wednesday’s semifinals
No. 4 California School for the Deaf at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.
No. 3 Contra Costa Christian at No. 2 Emery, 6:30 p.m.

28

Wednesday’s NCS soccer, basketball scores

We’re in to semifinals for NCS soccer and first round for Divisions 4, 5 and 6 in basketball tonight. Please check back here for updates of final scores, and schedule updates for the next round.

NCS SOCCER SEMIFINALS
BOYS
Division 1
No. 5 Monte Vista 3, No. 1 Santa Rosa 2, 2 OT
No. 3 San Ramon Valley 2, No. 2 Berkeley 0
Division 2
No. 9 De Anza 2, No. 12 Livermore 0
No. 6 Campolindo 0, No. 10 Concord 0, 2 OT (Campolindo wins on penalty kicks)
Division 3
No. 1 Ygnacio Valley 1, No 4. Sir Francis Drake 0
No. 2 Marin Academy 3, No. 3 Terra Linda 1
GIRLS
Division 1
No. 1 Carondelet 1, No. 4 Liberty 0
No. 2 San Ramon Valley 2, No. 3 Monte Vista 1
Division 2
No. 5 Bishop O’Dowd 0, No. 1 Livermore, 0, 2 OT, (Bishop O’Dowd wins on penalty kicks)
No. 3 Las Lomas 3, No. 2 Acalanes 1
Division 3
No. 1 Branson 6, No. 4 Marin Academy 2
No. 3 Miramonte 4, No. 2 Saint Mary’s 1
Saturday’s championship schedule
D1 boys: San Ramon Valley vs. Monte Vista, at Dublin HS, 4:30 p.m.
D2 boys: De Anza at Campolindo, 7 p.m.
D3 boys: Marin Academy at Ygnacio Valley, 7 p.m.
D1 girls: Carondelet vs. San Ramon Valley, at Dublin HS, 7 p.m.
D2 girls: B. O’Dowd vs. Las Lomas, at Campolindo, 4:30 p.m.
D3 girls:Miramonte vs. Branson, at Marin Catholic, 3 p.m.
NCS BASKETBALL FIRST ROUND
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 72, No. 16 Roseland Prep-Santa Rosa 34
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 61, No. 9 Fortuna 28
No. 4 Arcata 56, No. 13 Kelseyville 52
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 76, No. 12 McKinleyville 54
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 105, No. 15 Gateway-S.F. 74
No. 7 Marin Catholic-Kentfield 74, No. 10 Justin-Siena-Napa 55
No. 14 Kennedy-Richmond 72, No. 3 Piedmont 61
No. 6 Saint Mary’s 51, No. 11 John Swett 44
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa at No. 1 Salesian, 8 p.m.
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. at No. 4 Arcata, 8 p.m.
No. 7 Marin Catholic-Kentfield vs.No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Rodriguez HS 7 pm.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 6 Saint Mary’s, 6:30 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 71, No. 16 Sonoma Academy 36
No. 8 College Prep 60, No. 9 Mendocino 46
No. 4 Stuart Hall-S.F.  93, No. 13 Upper Lake 48
No. 5 Cloverdale 44, No. 12 Redwood Christian 42
No. 2 Urban-S.F. 59, No. 15 Bay School-S.F. 37
No. 7 Bentley 53, No. 10 St. Vincent de Paul-Petaluma 40
No. 3 University-S.F. 75, No. 14 South Fork 48
No. 11 Branson-Ross 50, No. 6 Head-Royce 39
Saturday’s quarterfinals
No. 8 College Prep at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 5 Cloverdale vs. No. 4 Stuart Hall-S.F., at Kezar Pavilion, 3:30 p.m.
No. 7 Bentley vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 8 p.m.
No. 11 Branson-Ross vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Pavilion, 5 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 64, No. 16 Patten Academy-Oakland 27
No. 8 Rio Lindo Adventist-Healdsburg 52, No. 9 Point Arena 47
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 57, No. 13 Rincon Valley Christian 48
No. 5 Ferndale 87, No. 12 Cornerstone Christian 32
No. 2 Anderson Valley 88, No. 15 North Hills Christian-Vallejo 55
No. 7 St. Elizabeth 51, No. 10 Laytonville 49
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 81, No. 14 International Christian-San Leandro 62
No. 6 California School for the Deaf 58, No. 11 Round Valley-Covelo 37
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rio Lindo Adventist at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 5 Ferndale at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, 8 p.m.
No. 7 St. Elizabeth at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
No. 6 California School for the Deaf at No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian, bye
No. 9 Kelseyville 50, No. 8 Del Norte-Crescent City 45
No. 4 Arcata 76, No. 13 Healdsburg 32
No. 5 Piedmont 55, No. 12 Justin-Siena-Napa 34
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 60, No. 15 Berean Christian 22
No. 7 Middletown 59, No. 10 Fortuna 43
No. 3 Saint Mary’s 60, No. 14 Clear Lake 33
No. 6 Marin Catholic 49, No. 11 St. Patrick-St. Vincent 47
Saturday’s quarterfinals
No. 9 Kelseyville at No. 1 Salesian, 6:30 p.m.
No. 5 Piedmont at No. 4 Arcata, 6:30 p.m.
No. 7 Middletown at No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa, 7 p.m.
No. 6 Marin Catholic at No. 3 Saint Mary’s, 8 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 72, No. 16 Holy Names 10
No. 8 International-S.F. 41, No. 9 St. Vincent de Paul 37
No. 4 University-S.F. 49, No. 13 Upper Lake 22
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 43, No. 12 Athenian 26
No. 2 Cloverdale 55, No. 15 Bentley 28
No. 10 College Prep 36, No. 7 Sonoma Academy-Santa Rosa 25
No. 3 Urban-S.F. 56, No. 14 San Domenico-San Anselmo 25
No. 6 Bay School-S.F. 57, No. 11 Mendocino 43
Saturday’s quarterfinals
No. 8 International-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. at No. 4 University-S.F., 7 p.m.
No. 10 College Prep at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
No. 6 Bay School-S.F. vs. No. 3 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 6:30 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka, bye
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 50, No. 9 Rio Lindo Adventist 37
No. 4 California School for the Deaf 63, No. 13 Pescadero 17
No. 5 Round Valley-Covelo 61, No. 12 St. Elizabeth 16
No. 2 Emery, bye
No. 10 Point Arena 36, No. 7 Patten Academy 32
No. 3 Contra Costa Christian, bye
No. 6 El Sobrante Christian 71, No. 11 North Hills Christian 46
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 6:30 p.m.
No. 5 Round Valley-Covelo at No. 4 California School for the Deaf, 7 p.m.
No. 10 Point Arena at No. 2 Emery, 6:30 p.m.
No. 6 El Sobrante Christian vs. No. 3 Contra Costa Christian, at Ygnacio Valley HS, 7 p.m.

 

 

0

Tuesday’s NCS basketball scores

Here are tonight’s NCS basketball first-round results, with lineup for Friday:
BOYS BASKETBALL
Division 1
No. 1 De La Salle 80, No. 16 College Park 45
No. 9 Pittsburg 44, No. 8 Foothill 43
No. 13 Castro Valley 87, No. 4 Heritage 84, 2 OT
No. 12 Liberty 60, No. 5 Dublin 59
No. 2 Dougherty Valley 78, No. 15 California 48
No. 7 Berkeley 62, No. 10 San Leandro 55
No. 3 Freedom 59, No. 14 Amador Valley 54
No. 6 Monte Vista 43, No. 11 James Logan 43
Friday’s quarterfinals:
No. 9 Pittsburg at No. 1 De La Salle, 7 p.m.
No. 13 Castro Valley at No. 12 Liberty, 7 p.m.
No. 7 Berkeley at No. 2 Dougherty Valley, 7 p.m.
No. 6 Monte Vista at No. 3 Freedom, 7 p.m.
Division 2
No. 1 Windsor, bye
No. 8 Montgomery-Santa Rosa 47, No. 9 Washington 40
No. 4 Concord 57, No. 13 Ukiah 55
No. 5 Newark Memorial, 73, No. 12 San Lorenzo 63
No. 2 Mt. Eden 66, No. 15 Northgate 48
No. 7 Redwood-Larkspur 59, No. 10 Petaluma 44
No. 3 El Cerrito 64, No. 14 Acalanes 54
No. 6 Las Lomas 77, No. 11 Alameda 48
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Montgomery at No. 1 Windsor, 7 p.m.
No. 5 Newark Memorial at No. 4 Concord, 7 p.m.
No. 7 Redwood at No. 2 Mt. Eden, 7 p.m.
No. 6 Las Lomas at No. 3 El Cerrito, 7 p.m.
Division 3
No. 1 Moreau Catholic, bye
No. 8 Analy-Sebastopol 47, No. 9 Encinal 39
No. 4 Sir Francis Drake 74, No. 13 San Rafael 54
No. 5 Bishop O’Dowd 64, No. 12 Hercules 50
No. 2 Albany, bye
No. 7 Campolindo 58, No. 10 Piner 34
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 San Marin 68, No. 11 Tamalpais  57
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Analy at No. 1 Moreau Catholic, 7 p.m.
No. 5 Bishop O’Dowd at No.4 Sir Francis Drake, 7 p.m.
No. 7 Campolindo at No. 2 Albany, 7 p.m.
No. 6 San Marin at No. 3 Miramonte, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Division 1
No. 1 Castro Valley 65, No. 16 Clayton Valley Charter 19
No. 8 Foothill 42, No. 9 California 35
No. 4 Dublin 57, No. 13 Monte Vista 40
No. 5 Pittsburg 41, No. 12 Mission San Jose 38
No. 2 Berkeley 52, No. 15 San Leandro 33
No. 7 James Logan 84, No. 10 Dougherty Valley 55
No. 3 Heritage 63, No. 14 American 52
No. 11 Granada 48, No. 6 Liberty 46, OT
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Foothill at No. 1 Castro Valley, 7 p.m.
No. 5 Pittsburg at No. 4 Dublin, 7 p.m.
No. 7 James Logan at No. 2 Berkeley, 7 p.m.
No. 11 Granada at No. 3 Heritage, 7 p.m.
Division 2
No. 1 Carondelet, bye
No. 9 Mt. Eden 61, No. 8 Casa Grande-Petaluma 46
No. 4 Montgomery-Santa Rosa 63, No. 13 Arroyo 48
No. 5 Concord 53, No. 12 Livermore 38
No. 2 Acalanes 74, No. 15 Redwood 58
No. 10 El Cerrito 51, No. 7 Ukiah 46
No. 3 Newark Memorial 63, No. 14 Northgate 39
No. 6 Alameda 65, No. 11 San Lorenzo 29
Friday’s quarterfinals:
No. 9 Mt. Eden at No. 1 Carondelet, 7 p.m.
No. 5 Concord at No. 4 Montgomery, 7 p.m.
No. 10 El Cerrito at No. 2 Acalanes, 7 p.m.
No. 6 Alameda at No. 3 Newark Memorial, 7 p.m.
Division 3
No. 1 Miramonte, bye
No. 8 Encinal 83, No. 9 Moreau Catholic 78, OT
No. 4 Tamalpais-Mill Valley 67, No. 13 San Rafael 42
No. 5 San Marin-Novato 46, No. 12 Analy 44
No. 2 Bishop O’Dowd 83, No. 15 Piner-Santa Rosa 18
No. 7 Pinole Valley 50, No. 10 Hercules 36
No. 3 Campolindo 85, No. 14 Albany 43
No. 11 Sonoma Valley 35, No. 6 Eureka 31
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Encinal at No. 1 Miramonte, 8 p.m.
No. 5 San Marin-Novato at No. 4 Tamalpais-Mill Valley, 7 p.m.
No. 7 Pinole Valley at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 11 Sonoma Valley at No. 3 Campolindo, 7 p.m.

0

Heritage girls basketball took BVAL title behind new coach

Even Heritage girls basketball coach Rob Ocon didn’t expect the Patriots to capture the Bay Valley Athletic League title this season.

“Winning league was a surprise to just about everybody,” Ocon said with a laugh. “I myself was picking Liberty to win this year.”

Heritage’s lone loss in the BVAL was at Liberty, but its 9-1 record in league play edged the Lions’ 8-2 mark. The Patriots are seeded No. 3 in the North Coast Section Division 1 playoffs and will host American in the opening round Tuesday at 8 p.m.

This season’s success comes in Ocon’s first year as the head coach after helming the JV team last year. He brought experience from several years with Saint Mary’s Stockton, winners of eight CIF State titles since 2000, to his first varsity head coaching gig.

“I molded our practices around what they did,” Ocon said, who added that the Heritage players “understood what mentality I was trying to bring to the program. They certainly bought into it.”

Leading the way is Delaney Sparling, the lone senior starter, and sophomore standout Mikaila Wegenke. The three other seniors are Ugonnaya Chilaka, Marisela Mattos and Karinne Nevarez.

“I couldn’t ask for a better group of kids my first year. I think it’s hopefully going to set the tone for the next couple years,” said Ocon, who is the president of a Brentwood-based club called Warrior Elite. “Actually I think we’ll be better next year.”

The Patriots will return starters Sumni DaSilva, Jordan Sweeney, Milam and, perhaps most importantly, Wegenke.

“That kid’s going to be something special,” Ocon said of Wegenke. “She carried us in so many games.”

 

0

NCS basketball playoffs – seedings, schedule

Here are the North Coast Section basketball playoffs seedings and schedules for the first round, announced Sunday:
BOYS
Tuesday’s first round
Division 1
No. 16 College Park (16-12) at No. 1 De La Salle (24-2), 7 p.m.
No. 9 Pittsburg (17-9) at No. 8 Foothill (20-6), 8 p.m.
No. 13 Castro Valley (16-10) at No. 4 Heritage (20-5), 6:30 p.m.
No. 12 Liberty (17-9) at No. 5 Dublin (23-3), 6:30 p.m.
No. 15 California (13-13) at No. 2 Dougherty Valley (24-2), 7 p.m.
No. 7 Berkeley (18-7) at No. 10 San Leandro (14-12), 7 p.m.
No. 14 Amador Valley (14-12) at No. 3 Freedom (22-4), 7 p.m.
No. 11 James Logan (19-7) at No. 6 Monte Vista (20-6), 7 p.m.
Division 2
No. 1 Windsor (25-3), bye
No. 9 Washington (14-12) at No. 8 Montgomery-Santa Rosa (15-11), 6:30 p.m.
No. 13 Ukiah (13-14) at No. 4 Concord (18-9), 8 p.m.
No. 12 San Lorenzo (11-16) at No. 5 Newark Memorial (18-8), at 6:30 p.m.
No. 15 Northgate (11-16) at No. 2 Mt. Eden (25-4), 7 p.m.
No. 10 Petaluma (16-8) at No. 7 Redwood-Larkspur (15-12), 7 p.m.
No. 14 Acalanes (9-17) at No. 3 El Cerrito (16-13), 7 p.m.
No. 11 Alameda (11-18) at No. 6 Las Lomas (15-11), 7 p.m.
Division 3
No. 1 Moreau Catholic (22-4), bye
No. 9 Encinal (15-13) at No. 8 Analy-Sebastopol (20-7), 7 p.m.
No. 13 San Rafael (8-18) at No. 4 Sir Francis Drake (20-8), 7 p.m.
No. 12 Hercules (8-19) at No. 5 Bishop O’Dowd (12-13), 6 p.m.
No. 2 Albany (23-5), bye
No. 10 Piner (14-10) at No. 7 Campolindo (13-13), 6:30 p.m.
No. 3 Miramonte (17-9), bye
No. 11 Tamapais (9-18) at No. 6 San Marin (20-7), 6:30 p.m. Continue Reading

0

East Bay high school basketball scores for Friday, Feb. 19

The final Friday night of league play. Check back here for scoring updates:
BOYS BASKETBALL
BVAL
Heritage 76, Antioch 51
Pittsburg 54, Liberty 48
Freedom 98, Deer Valley 60
DFAL
Dublin 61, Campolindo 57
Acalanes at Alhambra
Las Lomas 82, Miramonte 77
DVAL playoffs
Concord vs. College Park
EBAL
De La Salle 88, California 59
Livermore at Granada
Foothill 58, Amador Valley 44
Monte Vista 52, San Ramon Valley 43
MVAL
Moreau Catholic 75, Newark Memorial 58
Kennedy at Irvington
Washington 44, American 30
James Logan 87, Mission San Jose 34
WACC-Foothill
San Leandro 75, Bishop O’Dowd 65, OT
Berkeley at Castro Valley
GIRLS BASKETBALL
BVAL
Pittsburg 49, Liberty 44
Heritage 58, Antioch 10
Deer Valley at Freedom
DFAL
Miramonte 75, Las Lomas 12
Campolindo 55, Dublin 48
Acalanes 65, Alhambra 25
DVAL playoffs
Clayton Valley Charter at Concord
EBAL
Carondelet 61, California 47
Monte Vista at San Ramon Valley
Livermore at Granada
Foothill 43, Amador Valley 29 (Thursday)
MVAL
James Logan 57, Mission San Jose 54
Irvington at Kennedy
American 51, Washington 36
Moreau Catholic 53, Newark Memorial 51 (Thursday)
WACC-Foothill
Piedmont 46, Berkeley 42
Bishop O’Dowd 73, Alameda 34

0

East Bay high school basketball scores for Tuesday, Feb. 16

Monte Vista's Austin Fadal (10) drives against De La Salle's Nick Macarchuk (30) and De La Salle's Meka Udenyi (42) in the second period of their game at Monte Vista High School in Danville, Calif., on Friday, Jan. 22, 2016. De La Salle defeated Monte Vista in overtime 60-56. (Jose Carlos Fajardo/Bay Area News Group)

Monte Vista’s Austin Fadal (10) drives against De La Salle’s Nick Macarchuk (30) and De La Salle’s Meka Udenyi (42) in the second period of their game at Monte Vista High School in Danville, Calif., on Friday, Jan. 22, 2016. De La Salle defeated Monte Vista in overtime 60-56. (Jose Carlos Fajardo/Bay Area News Group)

Monte Vista-De La Salle rematch among top Tuesday matchups

We’re just a week away from the start of the NCS playoffs. Here’s what is happening tonight for the final Tuesday of league play. Check back here for final score updates:
BOYS BASKETBALL
BCL playoffs, play-in game
Redwood Christian 68. Athenian 51
BVAL
Heritage 80, Pittsburg 68
Antioch 63, Deer Valley 58
Freedom 65, Liberty 51
DFAL
Campolind0 77, Alhambra 24
Dublin 57, Acalanes 43
Dougherty Valley 55, Las Lomas 45
DVAL
College Park 78, Clayton Valley 71
Concord 72, Mt. Diablo 38
Northgate 72, Berean Christian 64
EBAL
De La Salle 67, Monte Vista 62
Cal 73, Livermore 61
Foothill 56, San Ramon Valley 53
Amador Valley 57, Granada 52
MVAL
James Logan 65, Newark Memorial 51
Moreau 79, American 37
Irvington 50, Mission San Jose 49
Washington 61, Kennedy 25
TCAL-Rock playoffs
No. 3 El Cerrito 75, No. 6 Hercules 46
No. 4 St. Joseph Notre Dame 60, No. 5 Saint Mary’s 42
TCAL-Stone playoffs
No. 3 Kennedy 96, No. 6 Richmond 54
No. 5 De Anza at No. 4 Pinole Valley, not available
WACC-Shoreline playoffs
Encinal 52, San Lorenzo 47
Mt. Eden 87, Tennyson 23
Alameda 78, Arroyo 65
Piedmont 75, Hayward 58
GIRLS BASKETBALL
BVAL
Heritage 62, Pittsburg 51
Antioch 60, Deer Valley 32
Liberty 60, Freedom 18
DFAL
Campolindo 72, Alhambra 50
Dublin 63, Acalanes 53
Las Lomas 68, Dougherty Valley 13
DVAL
Berean Christian 47, Northgate 45
Clayton Valley 53, College Park 46
Concord 75, Mt. Diablo 24
EBAL
Carondelet 65, Monte Vista 32
Cal 59, Livermore 48
Foothill 37, San Ramon Valley 28
Granada 39, Amador Valley 31
MVAL
James Logan 69, Newark Memorial 60
Moreau 64, American 63
Mission San Jose 55, Irvington 43
Washington at Kennedy, not available
TCAL-Rock playoffs
No. 3 St. Joseph Notre Dame 67, No. 6 Kennedy 28
No. 5 St. Patrick-St. Vincent at No. 4 Pinole Valley, not available
TCAL-Stone playoffs
No. 3 John Swett 65, No. 6 Richmond 8
No. 4 Albany 58, No. 5 De Anza 20
WACC-Shoreline playoffs
San Leandro 55, Arroyo 52
San Lorenzo 48, Hayward 32
Encinal 58, Mt. Eden 33
Castro Valley 64, Tennyson 10