0

NCS lacrosse playoffs: quarterfinal results

Here are Friday’s NCS boys and girls lacrosse playoff quarterfinal scores
BOYS
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Monte Vista 20, No. 9 Casa Grande 6
No. 4 San Ramon Valley 17, No. 12 College Park 1
No. 3 Granite Bay 8, No. 6 Amador Valley 6
Saturday’s quarterfinal
No. 7 Oak Ridge at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
Wednesday’s semifinals
No. 4 San Ramon Valley at No. 1 Monte Vista, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay vs. Oak Ridge/De La Salle winner; time, site TBD
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Marin Catholic 16, No. 8 Piedmont 10
No. 5 Campolindo 11, No. 4 Marin Academy 10
No. 2 Bishop O’Dowd 13, No. 10 Miramonte 5
No. 3 University-S.F. 6, No. 6 Acalanes 5
Wednesday’s semifinals
No. 5 Campolindo at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 3 University-S.F at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
GIRLS
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Novato 21, No. 9 Marin Catholic 12
No. 5 Oak Ridge 11, No. 4 San Ramon Valley 7
No. 7 Granite Bay 13, No. 2 California 12
No. 3 Monte Vista 8, No. 6 Carondelet 7, OT
Tuesday’s semifinals
No. 5 Oak Ridge at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 3 Monte Vista, 7 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Christian Brothers-Sacramento 16, No. 8 Lick-Wilmerding 8
No. 4 Piedmont 12, No. 5 Campolindo 6
No. 2 University-S.F. 13, No. 7 Bishop O’Dowd 7
No. 3 Miramonte 8, No. 6 Acalanes 7
Tuesday’s semifinals
No. 1 Christian Brothers-Sacramento at No. 4 Piedmont, 7 p.m.
No. 3 Miramonte vs. No. 2 University-S.F, at Kezar Stadium, 7 p.m.

0

NCS lacrosse playoffs: scores, schedule

Here are NCS lacrosse playoffs scores and schedule
BOYS
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 9 Casa Grande 15, No. 8 Redwood 14
Wednesday’s first round
No. 1 Monte Vista, bye
No. 4 San Ramon Valley, 20, No. 13 Las Lomas 4
No. 12 College Park 13, No. 5 Davis 12
No. 2 De La Salle 17, No. 15 Berkeley 1
No. 7 Oak Ridge 12, No. 10 Jesuit 3
No. 3 Granite Bay 15, No. 14 Clayton Valley Charter 2
No. 6 Amador Valley 13, No. 11 Foothill 8
Friday’s quarterfinals
No. 9 Casa Grande  at No. 1 Monte Vista, 7 p.m.
No. 12 College Park at No. 4 San Ramon Valley, 5 p.m.
No. 7 Oak Ridge at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay at No. 6 Amador Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic 14, No. 16 Cardinal Newman 3
No. 8 Piedmont 17, No. 9 Saint Mary’s 15
No. 4 Marin Academy 16, No. 13 Sir Francis Drake 1
No. 5 Campolindo 21, No. 12 Lick-Wilmerding-S.F. 5
No. 2 Bishop O’Dowd 13, No. 15 Tamalpais 2
No. 10 Miramonte 14, No. 7 Petaluma 11
No. 3 University-S.F. 12, No. 14 Urban-S.F. 4
No. 6 Acalanes 13, No. 11 Justin-Siena 3
Friday’s quarterfinals
No. 8 Piedmont at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 5 Campolindo vs. No. 4 Marin Academy, at Redwood HS, 5:30 p.m.
No. 10 Miramonte at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 6 Acalanes vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Stadium, 5 p.m.
GIRLS
DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 1 Novato 19, No. 16 Dublin 2
No. 9 Marin Catholic 15, No. 8 Davis 12
No. 4 San Ramon Valley 20, No. 13 Las Lomas 4
No. 5 Oak Ridge 13, No. 12 Redwood 7
No. 2 California 19, No. 12 Rancho Cotate 4
No. 7 Granite Bay 17, No. 10 Amador Valley 7
No. 3 Monte Vista 18, No. 14 College Park 7
No. 6 Carondelet 17, No. 11 Dougherty Valley 4
Friday’s quarterfinals
No. 9 Marin Catholic at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 5 Oak Ridge at No. 4 San Ramon Valley, 7 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 2 California, 7 p.m.
No. 6 Carondelet at No. 3 Monte Vista, 5:30 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Christian Brothers-Sacramento, bye
No. 8 Lick-Wilmerding 12, No. 9 Justin-Siena 11
No. 4 Piedmont, bye
No. 5 Campolindo 17, No. 12 Marin Academy 4
No. 2 University-S.F., bye
No. 7 Bishop O’Dowd 15, No. 10 Marin Academy 4
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 Acalanes 18, No. 11 Cardinal Newman-Santa Rosa 8
Friday’s quarterfinals
No. 8 Lick-Wilmerding vs. No. 1 Christian Brothers-Sacramento, at City College of San Francisco, 4:30 p.m.
No. 5 Campolindo at No. 4 Piedmont, 7 p.m.
No. 7 Bishop O’Dowd vs. No. 2 University-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
No. 6 Acalanes at No. 3 Miramonte, 7 p.m.

0

NCS boys and girls lacrosse playoffs: seedings, pairings

San Ramon Valley's Drew Erikson (38) passes the ball under coverage from Monte Vista's Deandre Ross (10) in the fourth quarter at a high school lacrosse game in Danville, Calif., on Friday, May 6, 2016. Monte Vista beat San Ramon Valley 8-6. (Anda Chu/Bay Area News Group)

San Ramon Valley’s Drew Erikson (38) passes the ball under coverage from Monte Vista’s Deandre Ross (10) in the fourth quarter at a high school lacrosse game in Danville, Calif., on Friday, May 6, 2016. Monte Vista beat San Ramon Valley 8-6. (Anda Chu/Bay Area News Group)

Here are the seedings and matches for the NCS boys and girls lacrosse playoffs, announced by the section on Saturday:

BOYS LACROSSE
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 Redwood at No. 9 Casa Grande, 7 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Monte Vista, bye
No. 13 Las Lomas at No. 4 San Ramon Valley, 7 p.m.
No. 5 Davis at No. 12 College Park, 7 p.m.
No. 15 Berkeley at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
No. 10 Jesuit at No. 7 Oak Ridge, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay at No. 14 Clayton Valley Charter, 7 p.m.
No. 11 Foothill at No. 6 Amador Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 16 Cardinal Newman at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 9 Saint Mary’s at No. 8 Piedmont, 7 p.m.
No. 13 Sir Francis Drake vs. No. 4 Marin Academy, at Redhill Field, 5:30 p.m.
No. 12 Lick-Wilmerding-S.F. at No. 5 Campolindo, 7 p.m.
No. 15 Tamalpais at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 10 Miramonte at No. 7 Petaluma, 7 p.m.
No. 14 Urban-S.F. vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
No. 11 Justin-Siena at No. 6 Acalanes, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 16 Dublin at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 8 Davis at No. 9 Marin Catholic, 3:30 p.m.
No. 13 Las Lomas at No. 4 San Ramon Valley, 5 p.m.
No. 5 Oak Ridge at No. 12 Redwood, 5:30 p.m.
No. 12 Rancho Cotate at No. 2 California, 7 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 10 Amador Valley, 5 p.m.
No. 14 College Park at No. 3 Monte Vista, 7 p.m.
No. 6 Carondelet at No. 11 Dougherty Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Christian Brothers-Sacramento, bye
No. 9 Justin-Siena vs. No. 8 Lick-Wilmerding, at City College of San Francisco, 4:30 p.m.
No. 4 Piedmont, bye
No. 12 Marin Academy at No. 5 Campolindo, 5 p.m.
No. 2 University-S.F., bye
No. 10 Marin Academy at No. 7 Bishop O’Dowd, 5 p.m.
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 Acalanes at No. 11 Cardinal Newman-Santa Rosa, 7 p.m.

0

De La Salle lacrosse: Jonathan Christmas takes over for Bob O’Meara

De La Salle lacrosse will be led by Jonathan Christmas starting this season, the first without program founder Bob O’Meara.

Christmas comes to Concord with a decorated prep and collegiate career in lacrosse. He was a three-time All-American with Lower Merion (Penn.) High and two-time All-American at University of Virginia, where he majored in sociology and started on the 2003 team that captured the NCAA championship.

“I am extremely excited to be part of a great academic and athletic high school,” Christmas said in a news release sent by the school. “The culture here will truly help continue the tradition academic and athletic excellence.”

That’s music to the ears of Brother Robert Wickman, principal of De La Salle.

“I am particularly taken with the ways in which he uses lacrosse as a means to build character and sportsmanship among the student-athletes he has developed,” Wickman said in the release. “I welcome him to the De La Salle community.  I thank Coach O’Meara for his many years of dedicated service to our boys.”

O’Meara brought lacrosse to De La Salle in 2001 as a club team and has overseen the now-varsity program’s eight North Coast Section championship game appearances and four titles (2007, ’09, ’10, ’14). His overall record was 222-79.

“We want to thank Bob for his long service as coach and for building an excellent program,” De La Salle athletic director Leo Lopoz said in the release. “We are blessed to move into the next Spartan lacrosse era with Coach Christmas. His passion for the game and focus on developing student athletes both on and off the field of play will benefit our community in many ways.”

1

NCS boys and girls lacrosse playoff brackets

Here are the North Coast Section boys and girls lacrosse playoff brackets, which were determined Saturday

Boys Lacrosse
DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 16 Northgate (9-9) at No. 1 Redwood-Larkspur (12-6), 5:30 p.m.
No. 9 Amador Valley (10-10) at No. 8 California (13-6), 5 p.m.
No. 13 Jesuit-Carmichael (10-8) at No. 4 Granite Bay (16-1), 7 p.m.
No. 12 Oak Ridge-El Dorado Hills (7-7) at No. 5 De La Salle (9-7), 7 p.m.
No. 15 College Park (10-8) at No. 2 San Ramon Valley (11-8), 7 p.m.
No. 7 Davis (14-5) at No. 10 Foothill (8-10), 7 p.,m.
No. 14 Berkeley (7-10) at No. 3 Monte Vista (11-6), 7 p.m.
No. 11 Bella Vista-Fair Oaks (11-5) at No. 6 Las Lomas (15-4), 7 p.m.
DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 16 Bay-S.F. (8-3) at No. 1 Acalanes (17-3), 7 p.m.
No. 9 St. Mary’s-Stockton (12-5) at No. 8 Miramonte (8-7), 7 p.m.
No. 13 Cardinal Newman-Santa Rosa (9-12) vs. No. 4 Marin Academy (13-5) at Redhill Field, San Anselmo, 5 p.m.
No. 12 Branson-Ross (6-12) at No. 5 Piedmont (17-3), 7 p.m.
No. 15 Lick Wilmerding-S.F. (7-7) at No. 2 Marin Catholic-Kentfield (14-6), 5:30 p.m.
No. 10 Campolindo (12-7) vs. No. 7 University-S.F. (7-7) at Kezar Stadium, 8 p.m.
No. 14 Terra Linda-San Rafael (8-11) at No. 3 Novato (12-6), 5:30 p.m.
No. 11 Urban-S.F (13-4) at No. 6 Bishop O’Dowd (12-6), 7 p.m.

Girls Lacrosse
DIVISION I
Wednesday’s first round
No. 9 Davis (8-8) at No. 8 Monte Vista (12-5), 5 p.m.
No. 13 Oak Ridge (10-6) at No. 4 California (13-3), 7 p.m.
No. 12 Clayton Valley Charter (13-7) at No. 5 Novato (16-6), 5:30 p.m.
No. 10 Northgate (12-6) at No. 7 San Ramon Valley (14-6), 5 p.m.
No. 14 Dougherty Valley (13-7) at No. 3 Marin Catholic (20-2), 3:30 p.m.
No. 11 St. Francis-Sacramento (9-9) at No. 6 Granite Bay (17-3), 5 p.m.
Quarterfinals
Friday or Saturday
Davis/Monte Vista at No. 1 Amador Valley (19-1), TBA
Northgate vs. No. 2 Carondelet (12-6) at Diablo Vista Middle School, Date TBA, 5:30 p.m.
DIVISION II
Wednesday’s first round
No. 9 Cardinal Newman (5-7) at No. 8 Sir Francis Drake (9-8), 5:30 p.m.
Quarterfinals
Friday or Saturday
Cardinal Newman/Sir Francis Drake winner at No. 1 Acalanes (13-6), TBA
No. 5 Justin Siena (11-7) vs. No. 4 University-S.F. (15-7), TBA
No. 7 Bishop O’Dowd (9-9) at No. 2 Piedmont (15-1), TBA
No. 6 Campolindo (7-11) at No. 3 Miramonte (13-2), TBA