0

NCS baseball, softball championship scores

Baseball
NCS championships
Div. 1: No. 1 De La Salle 7, No. 14 Castro Valley 3
Div. 2: No. 7 Livermore 4, No. 9 Northgate 2
Div. 3: No. 1 Acalanes 4, No. 3 Analy 1
Div. 4: No. 1 Arcata 6, No. 3 Justin-Siena 1
Div. 5: No. 1 St. Joseph Notre Dame 10, No. 10 College Prep 1
Div. 6: No. 2 Ferndale 9, No. 1 St. Bernard’s 5
Softball
NCS championships
Div. 1: No. 5 Freedom 1, No. 2 Foothill 0 (8 inn.)
Div. 2: No. 1 Alhambra 12, No. 2 Newark Memorial 6
Div. 3: No. 2 Bishop O’Dowd 8, No. 4 San Marin 0
Div. 4: No. 1 Marin Catholic 3, St. Patrick-St. Vincent 0
Div. 5: No. 2 St. Joseph Notre Dame 1, No. 1 Cloverdale 0 (10 inn.)

0

NCS softball playoffs: Tuesday’s semifinal scores; Wednesday’s schedule

Check back here for updates:
DIVISION 1
Tuesday’s semifinal
No. 2 Foothill 2, No. 3 Heritage 0
Wednesday’s semifinal
No. 5 Freedom at No. 1 Amador Valley, 4 p.m.
DIVISION 2
Tuesday’s semifinal
No. 2 Newark Memorial 7, No. 6 Montgomery 1
Wednesday’s semifinal
No. 4 Carondelet at No. 1 Alhambra, 4 p.m.
DIVISION 3
Tuesday’s semifinal
No. 4 San Marin 9, Pinole Valley 7
Wednesday’s semifinal
No. 3 Analy vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Castro Valley Community Center, 6 p.m.
DIVISION 4
Tuesday’s semifinal
No. 1 Marin Catholic 12, No. 5 Berean Christian 2
Wednesday’s semifinal
No. 3 St. Patrick-St. Vincent at No. 2 Fortuna, 4 p.m.
DIVISION 5

Tuesday’s semifinal
No. 2 St. Joseph Notre Dame 6, No. 3 Head-Royce 0
Wednesday’s semifinal
No. 4 St. Bernard’s at No. 1 Cloverdale, 4 p.m.
DIVISION 6
May 28 championship
No. 1 Laytonville 5, No. 2 Rincon Valley Christian 4

0

NCS softball playoffs: Saturday’s scores, semifinal schedule

Check back here for updates:
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Amador Valley 5, No. 8 Liberty 1
No. 5 Freedom 3, No. 4 Castro Valley 2
No. 2 Foothill 6, No. 7 James Logan 1
No. 3 Heritage 15, No. 6 San Ramon Valley 5
Tuesday’s semifinal
No. 3 Heritage at No. 2 Foothill, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 5 Freedom at No. 1 Amador Valley, 4 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Alhambra 7, No. 8 Concord 3
No. 4 Carondelet 2, No. 4 Redwood 1
No. 2 Newark Memorial 4, No. 7 Livermore 1
Saturday’s quarterfinal
No. 6 Montgomery 5, No. 3 Rancho Cotate 4
Tuesday’s semifinal
No. 6 Montgomery at No. 2 Newark Memorial, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 4 Carondelet at No. 1 Alhambra, 4 p.m.
DIVISION 3
Friday’s quarterfinals
No. 3 Analy 13, No. 11 Acalanes 0
Saturday’s quarterfinal
No. 1 Pinole Valley 11, No. 9 Terra Linda 0
No. 4 San Marin 5, No. 5 Moreau Catholic 4
No. 2 Bishop O’Dowd 9, No. 7 Tamalpais 3
Tuesday’s semifinal
No. 4 San Marin vs. No. 1 Pinole Valley, at Ellenhorst Middle School, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 3 Analy vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Castro Valley Community Center, 6 p.m.
DIVISION 4
Friday’s quarterfinal
No. 3 St. Patrick-St. Vincent 5, No. 6 Cardinal Newman 3
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Marin Catholic 7, No. 8 Del Norte 1
No. 5 Berean Christian 9, No. 4 Saint Mary’s 3
No. 2 Fortuna 4, No. 7 Clear Lake 0
Tuesday’s semifinal
No. 5 Berean Christian vs. No. 1 Marin Catholic, at College of Marin, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 3 St. Patrick-St. Vincent at No. 2 Fortuna, 4 p.m.
DIVISION 5

Friday’s quarterfinals
No. 2 St. Joseph Notre Dame 13, No. 7 Technology 2
No. 3 Head-Royce 3, No. 6 Ferndale 1
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Cloverdale 3, No. 8 Hoopa Vly 1
No. 4 St. Bernard’s 9, No. 5 St. Vincent 0
Tuesday’s semifinal
No. 3 Head-Royce vs. No. 2 St. Joseph Notre Dame, at Leydecker Field, Alameda, 4 p.m.
Wednesday’s semifinal
No. 4 St. Bernard’s at No. 1 Cloverdale, 4 p.m.
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 Laytonville 5, No. 2 Rincon Valley Christian 4

0

NCS softball playoffs: Wednesday’s scores

Check back here tonight for updates on NCS softball:

DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 1 Amador Valley, bye
No. 4 Castro Valley 10, No. 13 American 0
No. 5 Freedom 13, No. 12 San Leandro 1
No. 2 Foothill 7, No. 15 Dublin 0
No. 3 Heritage 6, No. 14 Berkeley 2
Friday’s quarterfinals
No. 8 Liberty at No. 1 Amador Valley, 4 p.m.
No. 5 Freedom at No. 4 Castro Valley, 4 p.m.
No. 7 James Logan at No. 2 Foothill, 4 p.m.
No. 6 San Ramon Valley at No. 3 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Concord 12, No. 9 Alameda 6
No. 4 Carondelet 10, No. 13 Mt. Eden 0
No. 2 Newark Memorial, bye
No. 3 Rancho Cotate, bye
No. 6 Montgomery 4, No. 11 Las Lomas 3
Friday’s quarterfinals
No. 8 Concord at No. 1 Alhambra, 4 p.m.
No. 4 Carondelet at No. 4 Redwood, 4 p.m.
No. 7 Livermore at No. 2 Newark Memorial, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinal
No. 6 Montgomery at No. 3 Rancho Cotate, 2 p.m.
DIVISION 3
Wednesday’s first round
No. 1 Pinole Valley, bye
No. 4 San Marin, bye
No. 5 Moreau Catholic 15, No. 12 De Anza 1
No. 2 Bishop O’Dowd, bye
No. 7 Tamalpais 10, No. 10 Albany 5
No. 3 Analy, bye
Friday’s quarterfinals
No. 11 Acalanes at No. 3 Analy, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinal
No. 9 Terra Linda vs. No. 1 Pinole Valley, at Ellenhorst Elementary School, 3 p.m.
No. 5 Moreau Catholic at No. 4 San Marin, 7 p.m.
No. 7 Tamalpais vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Castro Valley Community Center, noon
DIVISION 4
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic, bye
No. 8 Del Norte 6, No. 9 Justin-Siena 5
No. 4 Saint Mary’s 12, No. 13 Kelseyville 2
No. 5 Berean Christian 6, No. 12 McKinleyville 5
No. 2 Fortuna, bye
No. 7 Clear Lake 10, No. 10 Piedmont 0
Friday’s quarterfinal
No. 6 Cardinal Newman at No. 3 St. Patrick-St. Vincent, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Del Norte vs. No. 1 Marin Catholic, at College of Marin, 2 p.m.
No. 5 Berean Christian vs. No. 4 Saint Mary’s, at Salesian HS, 2 p.m.
No. 7 Clear Lake at No. 2 Fortuna, 10 a.m.
DIVISION 5
Wednesday’s first round
No. 1 Cloverdale, bye
No. 4 St. Bernard’s 23, No. 13 Making Waves 0
No. 5 St. Vincent-Petaluma 24, No. 12 University 5
No. 2 St. Joseph Notre Dame, bye
No. 7 Technology 9, No. 10 Redwood 2
No. 3 Head-Royce 10, No. 14 South Fork 0
No. 6 Ferndale 21, No. 11 Oakland Military Institute 3
Friday’s quarterfinals
No. 7 Technology vs. No. 2 St. Joseph Notre Dame, at Leydecker Field, Alameda 4 p.m.
No. 6 Ferndale at No. 3 Head-Royce, 4 p.m.
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Hoopa Valley at No. 1 Cloverdale, 2 p.m.
No. 5 St. Vincent at No. 4 St. Bernard’s, noon
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 2 Rincon Valley Christian at No. 1 Laytonville, 1 p.m.

0

NCS softball playoffs: Tuesday’s results, Wednesday’s schedule

Check back here tonight for updates:

DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 Liberty 9, No. 9 Clayton Valley Charter 4
No. 10 College Park at No. 7 James Logan, 6 p.m.
No. 6 San Ramon Valley 10, No. 11 Dougherty Valley 2
Wednesday’s first round
No. 1 Amador Valley, bye
No. 13 American at No. 4 Castro Valley, 4 p.m.
No. 12 San Leandro at No. 5 Freedom, 4 p.m.
No. 15 Dublin at No. 2 Foothill, 4 p.m.
No. 14 Berkeley at No. 3 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Tuesday’s first round
No. 5 Redwood 2, No. 12 Northgate 0
No. 7 Livermore 8, No. 10 Petaluma 0
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Concord at No. 9 Alameda, 4 p.m.
No. 13 Mt. Eden vs. No. 4 Carondelet, at Willow Pass Park, Concord, 4 p.m.
No. 2 Newark Memorial, bye
No. 3 Rancho Cotate, bye
No. 11 Las Lomas at No. 6 Montgomery, 4 p.m.
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 9 Terra Linda 8, No. 8 El Cerrito 5
No. 11 Acalanes 13, No. 6 Sonoma Valley 8
Wednesday’s first round
No. 1 Pinole Valley, bye
No. 4 San Marin, bye
No. 12 De Anza vs. No. 5 Moreau Catholic, at Larry Standley Field, Hayward, 7 p.m.
No. 2 Bishop O’Dowd, bye
No. 10 Albany at No. 7 Tamalpais, 4 p.m.
No. 3 Analy, bye
DIVISION 4
Tuesday’s first round
No. 3 St. Patrick-St. Vincent 11, No. 14 Livermore Valley Charter 0
No. 6 Cardinal Newman 10, No. 11 Lower Lake 0
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic, bye
No. 9 Justin-Siena at No. 8 Del Norte
No. 13 Kelseyville vs. No. 4 Saint Mary’s, at Salesian HS, 4 p.m.
No. 12 McKinleyville vs. No. 5 Berean Christian, at Heather Farm Park, Walnut Creek, 4 p.m.
No. 2 Fortuna, bye
No. 10 Piedmont at No. 7 Clear Lake, 4 p.m.
DIVISION 5
Tuesday’s first round
No. 8 Hoopa Valley 3, No. 9 Calistoga 2
Wednesday’s first round
No. 1 Cloverdale, bye
No. 13 Making Waves at No. 4 St. Bernard’s, 4 p.m.
No. 12 University at No. 5 St. Vincent-Petaluma, 4 p.m.
No. 2 St. Joseph Notre Dame, bye
No. 10 Redwood at No. 7 Technology, 4 p.m.
No. 14 South Fork at No. 3 Head-Royce, 4 p.m.
No. 11 Oakland Military Institute at No. 6 Ferndale, 4 p.m.
DIVISION 6
Tuesday’s semifinals
No. 1 Laytonville 15, No. 4 California School for the Deaf 6
No. 2 Rincon Valley Christian 10, No. 3 Geyserville 8

0

NCS softball playoffs: Seedings, brackets

NCS softball playoffs seedings and brackets and schedule for the first round have been announced.
In Division 1, Amador Valley got the No. 1 seed and is the only team in the bracket with a first-round bye. The Dons got the top seed over Foothill (No. 2), which shared the EBAL title with Amador Valley, but lost both meetings to the Dons.
Defending Division 2 champ Alhambra is the No. 1 seed there and has a bye, as does Pinole Valley, the No. 1 seed in Division 3.

Softball
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 Liberty at No. 9 Clayton Valley Charter, 4 p.m.
No. 10 College Park at No. 7 James Logan, 6 p.m.
No. 11 Dougherty Valley at No. 6 San Ramon Valley, 4 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Amador Valley, bye
No. 13 American at No. 4 Castro Valley, 4 p.m.
No. 12 San Leandro at No. 5 Freedom, 4 p.m.
No. 15 Dublin at No. 2 Foothill, 4 p.m.
No. 14 Berkeley at No. 3 Heritage, 4 p.m.
DIVISION 2
Tuesday’s first round
No. 12 Northgate at No. 5 Redwood, 4 p.m.
No. 7 Livermore at No. 10 Petaluma, 4 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Concord at No. 9 Alameda, 4 p.m.
No. 13 Mt. Eden vs. No. 4 Carondelet, at Willow Pass Park, Concord, 4 p.m.
No. 2 Newark Memorial, bye
No. 3 Rancho Cotate, bye
No. 11 Las Lomas at No. 6 Montgomery, 4 p.m.
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 8 El Cerrito at No. 9 Terra Linda, 4 p.m.
No. 11 Acalanes at No. 6 Sonoma Valley, 4 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Pinole Valley, bye
No. 4 San Marin, bye
No. 12 De Anza vs. No. 5 Moreau Catholic, at Larry Standley Field, Hayward, 7 p.m.
No. 2 Bishop O’Dowd, bye
No. 10 Albany at No. 7 Tamalpais, 4 p.m.
No. 3 Analy, bye
DIVISION 4
Tuesday’s first round
No. 14 Livermore Valley Charter at No. 3 St. Patrick-St. Vincent, 4 p.m.
No. 11 Lower Lake at No. 6 Cardinal Newman, 4 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic, bye
No. 9 Justin-Siena at No. 8 Del Norte
No. 13 Kelseyville vs. No. 4 Saint Mary’s, at Salesian HS, 4 p.m.
No. 12 McKinleyville vs. No. 5 Berean Christian, at Heather Farm Park, Walnut Creek, 4 p.m.
No. 2 Fortuna, bye
No. 10 Piedmont at No. 7 Clear Lake, 4 p.m.
DIVISION 5
Tuesday’s first round
No. 8 Hoopa Valley at No. 9 Calistoga, 4 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Cloverdale, bye
No. 13 Making Waves at No. 4 St. Bernard’s, 4 p.m.
No. 12 University at No. 5 St. Vincent-Petaluma, 4 p.m.
No. 2 St. Joseph Notre Dame, bye
No. 10 Redwood at No. 7 Technology, 4 p.m.
No. 14 South Fork at No. 3 Head-Royce, 4 p.m.
No. 11 Oakland Military Institute at No. 6 Ferndale, 4 p.m.
DIVISION 6
Tuesday’s semifinals
No. 4 California School for the Deaf at No. 1 Laytonville, 4 p.m.
No. 3 Geyserville at No. 2 Rincon Valley Christian, 4 p.m.

0

MaxPreps names Head-Royce’s Nico Hoerner small schools player of the year

Stanford-bound Nico Hoerner from Head-Royce has been named Small Schools Baseball Player of the Year by MaxPreps. Hoerner had a .494 career batting average in four years, according to MaxPreps. Earlier this month, MaxPreps named him to the Small Schools All-American Baseball first team.

Hoerner was a first-team selection to the Bay Area News Group’s All-East Bay baseball team as an infielder. This past season, Hoerner batted .517 with six home runs, 30 RBIs and 40 runs scored. He was the BCL-East MVP and helped the Jayhawks reach the NCS Division V championship game.

Two local players made MaxPreps’ medium schools second team: pitcher Zach Stromberg of Acalanes and outfielder Steven Kwan of Washington.

MaxPreps also named three East Bay players to its all-state softball large schools team: pitcher Danielle Williams of Amador Valley, and infielders Briana Perez of Alhambra and Lindsay Rood of Monte Vista.

 

 

1

Amador Valley softball named mythical national champion

After finishing the season a perfect 27-0, Amador Valley High’s softball team has earned a mythical national championship by MaxPreps.com.

Led by a stellar senior class, the Dons won the North Coast Section Division I title for the second time in four years. Their national recognition grew after winning the prestigious Michelle Carew Classic against some of Southern California’s top teams in early April.

Amador Valley beat out unbeaten North Carolina state champion Alexander Central for the top national ranking.

Dons pitcher Johanna Grauer has also been piling up the awards. Besides being a finalist for MaxPrep.com’s national player of the year, she was recently named Ms. Softball state player of the year by Cal-Hi Sports. Grauer is just the second East Bay player to be named Ms. Softball, joining Freedom’s Amanda Williams (2006).

Our All-East Bay softball selections will be published in tomorrow’s paper. Will Amador Valley have a few more honors to add?