0

Saturday’s NorCal basketball scores

Quarterfinals tonight for Divisions I through VI. Check back here for final-score updates:
BOYS
DIVISION I
No. 1 Bellarmine-San Jose 72, No. 9 Castro Valley 63
No. 5 Menlo-Atherton 57, No. 4 McClymonds 53
No. 3 Monte Vista 53, No. 6 Oakland Tech 43
No. 7 Berkeley 62, No. 2 Jesuit-Carmichael 59
Tuesday’s semifinals
No. 5 Menlo-Atherton at No. 1 Bellarmine, 7 p.m.
No. 7 Berkeley at No. 3 Monte Vista, 7 p.m.
DIVISION II
No. 1 Serra 83, No. 8 Leland 49
No. 4 Antelope, 54, No. 5 Newark Memorial 49
No. 3 Archbishop Mitty 63, No. 6 Whitney-Rocklin 56, OT
No. 2 El Cerrito 51, No. 10 Vanden 48
Tuesday’s semifinals
No. 4 Antelope at No. 1 Serra, 7 p.m.
No. 3 Archbishop Mitty at No. 1 El Cerrito, 7 p.m.
DIVISION III
No. 8 Bishop O’Dowd 72, No. 1 Weston Ranch-Stockton 64
No. 4 Sacred Heart Cathedral-S.F. 70, No. 5 Miramonte 64
No. 3 Archbishop Riordan-S.F. 62, No. 6 Placer 55
No. 2 Manteca 59, No. 7 Albany 52
Tuesday’s semifinals
No. 8 Bishop O’Dowd at No. 4 Sacred Heart Cathedral-S.F., 7:30 p.m.
No. 3 Archbishop Riordan-S.F. at No. 2 Manteca, 7 p.m.
DIVISION IV
No. 1 Half Moon Bay 76, No. 9 Liberty Ranch-Galt 52
No. 4 West Campus-Sacramento 52, No. 5 St. Patrick-St. Vincent 51
No. 3 Palma-Salinas 73, No. 6 Mission-S.F. 68
No. 2 Central Catholic-Modesto 84, No. 7 Santa Cruz 63
Tuesday’s semifinals
No. 4 West Campus-Sacramento at No. 1 Half Moon Bay, 7 p.m.
No. 3 Palma-Salinas at No. 2 Central Catholic-Modesto, 7 p.m.
DIVISION V
No. 1 St. Joseph Notre Dame 61, No. 8 Woodside Priory 50
No. 5 Urban-S.F. 69, No. 4 Brookside Christian-Stockton 50
No. 3 University-S.F. 59, No. 6 Bradshaw Christian-Sacramento 40
No. 7 Stuart Hall-S.F. 70, No. 2 Mariposa County 65
Tuesday’s semifinals
No. 5 Urban-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 7:30 p.m.
No. 7 Stuart Hall-S.F. vs. No. 3 University-S.F., TBA
DIVISION VI semifinals
No. 4 Stockton Christian 71, No. 1 Emery 62
No. 7 St. Bernard’s-Eureka 55, No. 6 Chester 45
Tuesday’s championship
No. 7 St. Bernard’s-Eureka at No. 4 Stockton Christian, 7 p.m.

GIRLS
DIVISION I
No. 1 St. Francis-Sacramento 81, No. 8 Lincoln-S.F. 36
No. 4 Menlo-Atherton 71, No. 5 Heritage 46
No. 3 Oak Ridge-El Dorado Hills 51, No. 11 Dublin 46
No. 2 Castro Valley 65, No. 7 Berkeley 58
Tuesday’s semifinals
No. 4 Menlo-Atherton at No. 1 St. Francis-Sacramento, 7 p.m.
No. 3 Oak Ridge-El Dorado Hills at No. 2 Castro Valley, 7 p.m.
DIVISION II
No. 1 Vanden 66, No. 9 St. Ignatius-S.F. 35
No. 12 Elk Grove 56, No. 4 Pleasant Valley-Chico 45
No. 6 Los Gatos 57, No. 3 Antelope 51
No. 7 Sacramento 69, No. 2 St. Francis-Mountain View 46
Tuesday’s semifinals
No. 12 Elk Grove at No. 1 Vanden, 7 p.m.
No. 7 Sacramento at No. 6 Los Gatos, 7 p.m.
DIVISION III
No. 1 Sacred Heart Cathedral-S.F. 78, No. 8 Christian Brothers 31
No. 5 Shasta-Redding 44, No. 13 Pinole Valley 37
No. 3 Campolindo 75, No. 6 Tamalpais-Mill Valley 51
No. 10 Inderkum-Sacramento 41, No. 2 Valley Christian-San Jose 36
Tuesday’s semifinals
No. 5 Shasta-Redding at No. 1 Sacred Heart Cathedral-S.F., 6 p.m.
No. 10 Inderkum-Sacramento at No. 3 Campolindo, 7 p.m.
DIVISION IV
No. 1 Cardinal Newman 61, No. 8 Scotts Valley 45
No. 4 Sacred Heart Prep-Atherton 72, No. 12 Central Valley-Shasta Lake 54
No. 3 Saint Mary’s-Berkeley 61, No. 6 West Campus-Sacramento 54
No. 2 Menlo School 55, No. 7 University Prep-Redding 43
Tuesday’s semifinals
No. 4 Sacred Heart Prep-Atherton at No. 1 Cardinal Newman, 7 p.m.
No. 3 Saint Mary’s-Berkeley at No. 2 Menlo School, 7 p.m.
DIVISION V
No. 1 Eastside Prep-East Palo Alto 65, No. 8 Argonaut-Jackson 31
No. 4 Urban-S.F. 56, No. 5 Capital Christian-Sacramento 45
No. 3 Woodside Priory 58, No. 6 Cloverdale 42
No. 2 St. Joseph Notre Dame 59, No. 7 Mt. Shasta 51
Tuesday’s semifinals
No. 4 Urban-S.F. at No. 1 Eastside Prep-East Palo Alto, 7 p.m.
No. 3 Woodside Priory at No. 2 St. Joseph Notre Dame, 6 p.m.
DIVISION VI semifinals
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 66, No. 4 Sacramento Waldorf 41
No. 2 Loyalton 74, No. 7 Turlock Christian 30
Tuesday’s championship
No. 2 Loyalton at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.

0

Friday’s CIF NorCal Open Division basketball scores

Here are tonight’s CIF Open Division first-round games. Check back here for scoring updates:

BOYS OPEN DIVISION
No. 1 De La Salle 51, No. 8 Salesian 45, OT, final
No. 4 Sacramento 86, No. 5 Folsom 77, OT, final
No. 6 Sheldon-Sacramento 88, No. 3 Moreau Catholic 85, final
No. 2 Modesto Christian 54, No. 7 St. Francis-Mountain View 51, final
Tuesday’s semifinals
No. 4 Sacramento at No. 1 De La Salle, 7 p.m.
No. 6 Sheldon-Sacramento vs. No. 2 Modesto Christian, at Modesto Junior College, 7 p.m.

GIRLS OPEN DIVISION
No. 1 St. Mary’s-Stockton 90, No. 8 Carondelet 65, final
No. 4 Pinewood 50, No. 5 Bishop O’Dowd 45, final
No. 6 Salesian 70, No. 3 Archbishop Mitty 66, final
No. 2 Miramonte 109, No. 7 Brookside Christian-Stockton 41, final
Tuesday’s semifinals
No. 4 Pinewood at No. 1 St. Mary’s-Stockton, 7 p.m.
No. 6 Salesian at. No. 2 Miramonte, 7 p.m.

0

Saturday’s NCS, Oakland Section basketball championship updates

Check here for updates of today’s NCS and Oakland Section title games.

NCS boys basketball
DIVISION 1
Friday’s championship
No. 1 De La Salle 47, No. 6 Monte Vista 29
DIVISION 2
Saturday’s championship
No. 3 El Cerrito 70, No. 5 Newark Memorial 59, final
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic 98, No. 3 Miramonte 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 St. Patrick-St. Vincent 53, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 65, No. 3 University 61, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 Emery 59, No. 2 Anderson Valley 46, final
Oakland Section boys basketball
Saturday’s championship
McClymonds 52, Oakland Tech 51, final

NCS girls basketball
DIVISION 1
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley 61, No. 3 Heritage 36, final
DIVISION 2
Friday’s championship
No. 1 Carondelet 68, No. 2 Acalanes 42
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte 82, No. 2 Bishop O’Dowd 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 Cardinal Newman 47, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 52,  No. 3 Urban-S.F. 28, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 65, No. 3 Contra Costa Christian 25, final
Oakland Section girls basketball
Saturday’s championship
Oakland High 76, McClymonds 37, final

0

Wednesday’s NCS basketball semifinal scores

Here are tonight’s semifinals. Please check back for updates on final scores and sites, dates and times for this weekend’s championship games.

BOYS BASKETBALL
DIVISION 1
No. 1 De La Salle 67, No. 13 Castro Valley 58
No. 6 Monte Vista 65, No. 7 Berkeley 61
Friday’s championship
No. 1 De La Salle vs. No. 6 Monte Vista, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 2
No. 5 Newark Memorial 64, No. 8 Montgomery 46
No. 3 El Cerrito 61, No. 2 Mt. Eden 51
Saturday’s championship
No. 5 Newark Memorial vs. No. 3 El Cerrito, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Moreau Catholic 90, No. 5 Bishop O’Dowd 59
No. 3 Miramonte 67, No. 2 Albany 63, OT
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic vs. No. 3 Miramonte, at Saint Mary’s College, 4 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 51, No. 4 Arcata 30
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 85, No. 14 Kennedy-Richmond 66
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Albany HS, 7 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 63, No. 4 Stuart Hall-S.F. 45
No. 3 University 63, No. 2 Urban-S.F. 54
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 University, at Dublin HS, 7 p.m.
DIVISION 6
No. 1 Emery 61, No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46
No. 2 Anderson Valley 63, No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 61
NCS championship
No. 2 Anderson Valley at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, date, time TBA

GIRLS BASKETBALL
DIVISION 1

No. 1 Castro Valley 72, No. 4 Dublin 59
No. 3 Heritage 45, No. 2 Berkeley 43
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley vs. No. 3 Heritage, at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 2
No. 1 Carondelet 71, No. 4 Montgomery 34
No. 2 Acalanes 52, No. 6 Alameda 45
Friday’s championship
No. 1  Carondelet vs. No. 2 Acalanes,  at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Miramonte 87, No. 4 Tamalpais-Mill Valley 32
No. 2 Bishop O’Dowd 64, No. 3 Campolindo 53
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Saint Mary’s College, 2:30 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 64, No. 4 Arcata 47
No. 2 Cardinal Newman 59, No. 3 Saint Mary’s 42
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 Cardinal Newman, at Albany HS, 5 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 46, No. 4 University-S.F 35
No. 3 Urban-S.F. 57, No. 2 Cloverdale 51
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 Urban-S.F., at Dublin HS, 5 p.m.
DIVISION 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 62, No. 4 California School for the Deaf 41
No. 3 Contra Costa Christian 59, No. 2 Emery 38
Saturday’s championship
No. 3 Contra Costa Christian at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.

23

Saturday’s NCS soccer championships, basketball quarterfinals

NCS soccer championships are today, and Divisions 4, 5, 6 basketball quarterfinals. Check back here for updates.

NCS soccer championships
BOYS
Division 1: Monte Vista 1, San Ramon Valley 0, final
Division 2: De Anza 2, Campolindo 0, final
Division 3: Ygnacio Valley 1, Marin Academy 0, final
GIRLS
Division 1: San Ramon Valley 1, Carondelet 0, OT, final
Division 2: Las Lomas 2, Bishop O’Dowd 1, final
Division 3: Branson 1, Miramonte 0, final
NCS basketball quarterfinals
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 62, No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 44
No. 4 Arcata 72, No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 64
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 54, No. 7 Marin Catholic-Kentfield 40
No. 14 Kennedy-Richmond 59, No. 6 Saint Mary’s 58, OT
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 8 p.m.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 2 St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 62, No. 8 College Prep 32
No. 4 Stuart Hall-S.F. 66, No. 5 Cloverdale 52
No. 2 Urban-S.F. 67, No. 7 Bentley 46
No. 3 University-S.F. 62, No. 11 Branson-Ross 58
Wednesday’s semifinals
No. 4 Stuart Hall-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 3 University vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 61, No. 8 Rio Lindo Adventist 36
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46, No. 5 Ferndale 34
No. 2 Anderson Valley 72, No. 7 St. Elizabeth 48
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 70, No. 6 California School for the Deaf 44
Wednesday’s semifinals
No. 4 St. Bernard’s-Eureka at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian 73, No. 9 Kelseyville 18
No. 4 Arcata 61, No. 5 Piedmont 45
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 63, No. 7 Middletown 22
No. 3 Saint Mary’s 59, No. 6 Marin Catholic 53
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 6:30 p.m.
No. 3 Saint Mary’s at Cardinal Newman, 7 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 56, No. 8 International-S.F. 30
No. 4 University-S.F. 44, No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 30
No. 2 Cloverdale 46, No. 10 College Prep 42
No. 3 Urban-S.F. 50, No. 6 Bay School-S.F. 33
Wednesday’s semifinals
No. 4 University-S.F at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 3 Urban-S.F. at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 53, No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 25
No. 4 California School for the Deaf 38, No. 5 Round Valley-Covelo 34
No. 2 Emery 50, No. 10 Point Arena 30
No. 3 Contra Costa Christian 57, No. 6 El Sobrante Christian 20
Wednesday’s semifinals
No. 4 California School for the Deaf at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.
No. 3 Contra Costa Christian at No. 2 Emery, 6:30 p.m.

28

Wednesday’s NCS soccer, basketball scores

We’re in to semifinals for NCS soccer and first round for Divisions 4, 5 and 6 in basketball tonight. Please check back here for updates of final scores, and schedule updates for the next round.

NCS SOCCER SEMIFINALS
BOYS
Division 1
No. 5 Monte Vista 3, No. 1 Santa Rosa 2, 2 OT
No. 3 San Ramon Valley 2, No. 2 Berkeley 0
Division 2
No. 9 De Anza 2, No. 12 Livermore 0
No. 6 Campolindo 0, No. 10 Concord 0, 2 OT (Campolindo wins on penalty kicks)
Division 3
No. 1 Ygnacio Valley 1, No 4. Sir Francis Drake 0
No. 2 Marin Academy 3, No. 3 Terra Linda 1
GIRLS
Division 1
No. 1 Carondelet 1, No. 4 Liberty 0
No. 2 San Ramon Valley 2, No. 3 Monte Vista 1
Division 2
No. 5 Bishop O’Dowd 0, No. 1 Livermore, 0, 2 OT, (Bishop O’Dowd wins on penalty kicks)
No. 3 Las Lomas 3, No. 2 Acalanes 1
Division 3
No. 1 Branson 6, No. 4 Marin Academy 2
No. 3 Miramonte 4, No. 2 Saint Mary’s 1
Saturday’s championship schedule
D1 boys: San Ramon Valley vs. Monte Vista, at Dublin HS, 4:30 p.m.
D2 boys: De Anza at Campolindo, 7 p.m.
D3 boys: Marin Academy at Ygnacio Valley, 7 p.m.
D1 girls: Carondelet vs. San Ramon Valley, at Dublin HS, 7 p.m.
D2 girls: B. O’Dowd vs. Las Lomas, at Campolindo, 4:30 p.m.
D3 girls:Miramonte vs. Branson, at Marin Catholic, 3 p.m.
NCS BASKETBALL FIRST ROUND
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 72, No. 16 Roseland Prep-Santa Rosa 34
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 61, No. 9 Fortuna 28
No. 4 Arcata 56, No. 13 Kelseyville 52
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 76, No. 12 McKinleyville 54
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 105, No. 15 Gateway-S.F. 74
No. 7 Marin Catholic-Kentfield 74, No. 10 Justin-Siena-Napa 55
No. 14 Kennedy-Richmond 72, No. 3 Piedmont 61
No. 6 Saint Mary’s 51, No. 11 John Swett 44
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa at No. 1 Salesian, 8 p.m.
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. at No. 4 Arcata, 8 p.m.
No. 7 Marin Catholic-Kentfield vs.No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Rodriguez HS 7 pm.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 6 Saint Mary’s, 6:30 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 71, No. 16 Sonoma Academy 36
No. 8 College Prep 60, No. 9 Mendocino 46
No. 4 Stuart Hall-S.F.  93, No. 13 Upper Lake 48
No. 5 Cloverdale 44, No. 12 Redwood Christian 42
No. 2 Urban-S.F. 59, No. 15 Bay School-S.F. 37
No. 7 Bentley 53, No. 10 St. Vincent de Paul-Petaluma 40
No. 3 University-S.F. 75, No. 14 South Fork 48
No. 11 Branson-Ross 50, No. 6 Head-Royce 39
Saturday’s quarterfinals
No. 8 College Prep at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 5 Cloverdale vs. No. 4 Stuart Hall-S.F., at Kezar Pavilion, 3:30 p.m.
No. 7 Bentley vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 8 p.m.
No. 11 Branson-Ross vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Pavilion, 5 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 64, No. 16 Patten Academy-Oakland 27
No. 8 Rio Lindo Adventist-Healdsburg 52, No. 9 Point Arena 47
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 57, No. 13 Rincon Valley Christian 48
No. 5 Ferndale 87, No. 12 Cornerstone Christian 32
No. 2 Anderson Valley 88, No. 15 North Hills Christian-Vallejo 55
No. 7 St. Elizabeth 51, No. 10 Laytonville 49
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 81, No. 14 International Christian-San Leandro 62
No. 6 California School for the Deaf 58, No. 11 Round Valley-Covelo 37
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rio Lindo Adventist at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 5 Ferndale at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, 8 p.m.
No. 7 St. Elizabeth at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
No. 6 California School for the Deaf at No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian, bye
No. 9 Kelseyville 50, No. 8 Del Norte-Crescent City 45
No. 4 Arcata 76, No. 13 Healdsburg 32
No. 5 Piedmont 55, No. 12 Justin-Siena-Napa 34
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 60, No. 15 Berean Christian 22
No. 7 Middletown 59, No. 10 Fortuna 43
No. 3 Saint Mary’s 60, No. 14 Clear Lake 33
No. 6 Marin Catholic 49, No. 11 St. Patrick-St. Vincent 47
Saturday’s quarterfinals
No. 9 Kelseyville at No. 1 Salesian, 6:30 p.m.
No. 5 Piedmont at No. 4 Arcata, 6:30 p.m.
No. 7 Middletown at No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa, 7 p.m.
No. 6 Marin Catholic at No. 3 Saint Mary’s, 8 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 72, No. 16 Holy Names 10
No. 8 International-S.F. 41, No. 9 St. Vincent de Paul 37
No. 4 University-S.F. 49, No. 13 Upper Lake 22
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 43, No. 12 Athenian 26
No. 2 Cloverdale 55, No. 15 Bentley 28
No. 10 College Prep 36, No. 7 Sonoma Academy-Santa Rosa 25
No. 3 Urban-S.F. 56, No. 14 San Domenico-San Anselmo 25
No. 6 Bay School-S.F. 57, No. 11 Mendocino 43
Saturday’s quarterfinals
No. 8 International-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. at No. 4 University-S.F., 7 p.m.
No. 10 College Prep at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
No. 6 Bay School-S.F. vs. No. 3 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 6:30 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka, bye
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 50, No. 9 Rio Lindo Adventist 37
No. 4 California School for the Deaf 63, No. 13 Pescadero 17
No. 5 Round Valley-Covelo 61, No. 12 St. Elizabeth 16
No. 2 Emery, bye
No. 10 Point Arena 36, No. 7 Patten Academy 32
No. 3 Contra Costa Christian, bye
No. 6 El Sobrante Christian 71, No. 11 North Hills Christian 46
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 6:30 p.m.
No. 5 Round Valley-Covelo at No. 4 California School for the Deaf, 7 p.m.
No. 10 Point Arena at No. 2 Emery, 6:30 p.m.
No. 6 El Sobrante Christian vs. No. 3 Contra Costa Christian, at Ygnacio Valley HS, 7 p.m.

 

 

39

Saturday’s NCS soccer playoffs – quarterfinals scores

Here are Saturday’s quarterfinals. Please check back here for updates as final scores come in:
BOYS
NCS playoffs
Division 1 quarterfinals
No. 1 Santa Rosa 2, No. 8 Heritage 0
No. 5 Monte Vista 3, No. 4 Dublin 2
No. 2 Berkeley 3, No. 10 Foothill 0
No. 3 San Ramon Valley 2, No. 6 Clayton Valley Charter 0
Wednesday’s semifinals
No. 5 Monte Vista at No. 1 Santa Rosa, 7 p.m.
No. 3 San Ramon Valley at No. 2 Berkeley, 7 p.m.
Division 2 quarterfinals
No. 9 De Anza 2, No. 16 Acalanes 1
No. 12 Livermore 2, No. 13 San Lorenzo 1
No. 10 Concord 1, No. 2 Rancho Cotate-Rohnert Park 1, 2 OT; Concord wins on penalty kick
No. 6 Campolindo 0, No. 3 Montgomery-Santa Rosa 0, 2 OT; Campolindo wins on penalty kicks
Wednesday’s semifinals
No. 12 Livermore at No. 9 De Anza, 7 p.m.
No. 10 Concord at No. 6 Campolindo, 7 p.m.
Division 3 quarterfinals
No. 1 Ygnacio Valley 2, No. 9 Saint Mary’s 0
No 4. Sir Francis Drake 5, No. 5 Piedmont 0
No. 2 Marin Academy 3, No. 7 Miramonte 0
No. 3 Terra Linda 1, No. 6 Branson 0
Wednesday’s semifinals
No 4. Sir Francis Drake at No. 1 Ygnacio Valley, 7 p.m.
No. 2 Marin Academy at No. 3 Terra Linda, 3 p.m.
GIRLS
NCS playoffs
Division 1 quarterfinals
No. 1 Carondelet 3, No. 9 Clayton Valley Charter 0
No. 4 Liberty 1, No. 5 California 0
No. 2 San Ramon Valley 2, No. 7 Foothill 0
No. 3 Monte Vista 1, No. 6 Dublin 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Liberty vs. No. 1 Carondelet, at De La Salle HS, 7 p.m.
No. 3 Monte Vista at No. 2 San Ramon Valley, 7 p.m.
Division 2 quarterfinals
No. 1 Livermore 2, No. 8 Northgate 1
No. 5 Bishop O’Dowd 6, No. 13 El Cerrito 0
No. 2 Acalanes 2, No. 7 Tamalpais 0
No. 3 Las Lomas 3, No. 11 Arroyo 0
Wednesday’s semifinals
No. 5 Bishop O’Dowd at No. 1 Livermore, 7 p.m.
No. 3 Las Lomas at No. 2 Acalanes, 7 p.m.
Division 3 quarterfinals
No. 1 Branson 1, No. 9 Marin Catholic 0
No. 4 Marin Academy 2, No. 5 Sir Francis Drake 1
No. 2 Saint Mary’s 1, No. 7 Urban 0
No. 3 Miramonte 2, No. 11 Ygnacio Valley 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Marin Academy at No. 1 Branson, 3 p.m.
No. 3 Miramonte at No. 2 Saint Mary’s, 3:30 p.m.

0

Live prep football updates from East Bay tonight

Castlemont quarterback Joe Feao (1) is pressured by Castlemont's Ramone Sanders (25) and Jayshaun Thomas (86) in the first half of their Oakland Athletic League game at McClymonds High School in Oakland, Calif., on Friday, Oct. 9, 2015. (Ray Chavez/Bay Area News Group)

Castlemont quarterback Joe Feao (1) is pressured by Castlemont’s Ramone Sanders (25) and Jayshaun Thomas (86) in the first half of their Oakland Athletic League game at McClymonds High School in Oakland, Calif., on Friday, Oct. 9, 2015. (Ray Chavez/Bay Area News Group)

Follow the live prep football action from the East Bay and beyond Friday with in-game updates and scores beginning at 6:45 p.m.

Click here if viewing on a mobile device