0

St. Joseph Notre Dame’s Cooper Teare to focus on 3,200 race

St. Joseph Notre Dame boys track and field star Cooper Teare will be dropping the 1,600-meter race this postseason to focus on the 3,200, per his coach Tony Fong today.

In an e-mail to the Bay Area News Group, Fong wrote that “he wants to focus on the 3200 for state and for him to run solid intervals this week and next we would like him to train hard and only run one race per week.”

According to the PrepCalTrack.com state top 100 list this afternoon, Teare ranks 10th in the 1,600 (4 minutes, 7.78 second) and third in the 3,200 (8:54.14) in the state this season.

0

NCS boys volleyball playoffs: quarterfinal results

Here are Friday’s NCS boys volleyball quarterfinal scores:
NCS playoffs
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 4 Foothill d. No. 5 Antioch 25-19, 25-19, 26-28, 23-25, 15-13
No. 2 California d. No. 7 Pittsburg 25-12, 25-6, 25-23
No. 3 Dougherty Valley d. No. 6 Amador Valley 25-18, 25-18, 20-25, 25-17
Saturday’s quarterfinal
No. 8 San Ramon Valley at No. 1 De La Salle
Semifinals
Tuesday
No. 3 Dougherty Valley at No. 2 California, 7 p.m.
Date TBA
No. 4 Foothill vs. San Ramon Valley/De La Salle winner, date, site, time TBD
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Alhambra d. No. 8 Drake 25-23, 25-23, 25-16
No. 4 Campolindo d. No. 5 Acalanes 25-17, 25-19, 21-25, 25-22
No. 2 Las Lomas d. No. 10 Washington 25-19, 25-19, 25-20
No. 3 Redwood d. No. 11 Kennedy-Fremont, 25-22, 25-20, 14-25, 20-25, 15-10
Tuesday’s semifinals
No. 4 Campolindo at No. 1 Alhambra, 7 p.m.
No. 3 Redwood at No. 2 Las Lomas, 7 p.m.
DIVISION 3
Friday’s quarterfinals
No. 1 Bentley d. No. 8 Saint Mary’s 25-12, 25-14, 25-16
No. 2 Berean Christian d. No. 7 St. Joseph Notre Dame 25-14, 25-13, 25-22
No. 3 Marin Catholic d. No. 6 California Crosspoint 25-9, 25-12, 25-27,  25-9
Saturday’s quarterfinal
No. 5 Valley Christian at No. 4 St. Patrick-St. Vincent
Tuesday’s semifinals
Valley Christian/St. Patrick-St. Vincent winner at No. 1 Bentley, 7 p.m.
No. 3 Marin Catholic at No. 2 Berean Christian, 7 p.m.

0

NCS lacrosse playoffs: quarterfinal results

Here are Friday’s NCS boys and girls lacrosse playoff quarterfinal scores
BOYS
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Monte Vista 20, No. 9 Casa Grande 6
No. 4 San Ramon Valley 17, No. 12 College Park 1
No. 3 Granite Bay 8, No. 6 Amador Valley 6
Saturday’s quarterfinal
No. 7 Oak Ridge at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
Wednesday’s semifinals
No. 4 San Ramon Valley at No. 1 Monte Vista, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay vs. Oak Ridge/De La Salle winner; time, site TBD
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Marin Catholic 16, No. 8 Piedmont 10
No. 5 Campolindo 11, No. 4 Marin Academy 10
No. 2 Bishop O’Dowd 13, No. 10 Miramonte 5
No. 3 University-S.F. 6, No. 6 Acalanes 5
Wednesday’s semifinals
No. 5 Campolindo at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 3 University-S.F at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
GIRLS
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 1 Novato 21, No. 9 Marin Catholic 12
No. 5 Oak Ridge 11, No. 4 San Ramon Valley 7
No. 7 Granite Bay 13, No. 2 California 12
No. 3 Monte Vista 8, No. 6 Carondelet 7, OT
Tuesday’s semifinals
No. 5 Oak Ridge at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 3 Monte Vista, 7 p.m.
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Christian Brothers-Sacramento 16, No. 8 Lick-Wilmerding 8
No. 4 Piedmont 12, No. 5 Campolindo 6
No. 2 University-S.F. 13, No. 7 Bishop O’Dowd 7
No. 3 Miramonte 8, No. 6 Acalanes 7
Tuesday’s semifinals
No. 1 Christian Brothers-Sacramento at No. 4 Piedmont, 7 p.m.
No. 3 Miramonte vs. No. 2 University-S.F, at Kezar Stadium, 7 p.m.

0

NCS lacrosse playoffs: scores, schedule

Here are NCS lacrosse playoffs scores and schedule
BOYS
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 9 Casa Grande 15, No. 8 Redwood 14
Wednesday’s first round
No. 1 Monte Vista, bye
No. 4 San Ramon Valley, 20, No. 13 Las Lomas 4
No. 12 College Park 13, No. 5 Davis 12
No. 2 De La Salle 17, No. 15 Berkeley 1
No. 7 Oak Ridge 12, No. 10 Jesuit 3
No. 3 Granite Bay 15, No. 14 Clayton Valley Charter 2
No. 6 Amador Valley 13, No. 11 Foothill 8
Friday’s quarterfinals
No. 9 Casa Grande  at No. 1 Monte Vista, 7 p.m.
No. 12 College Park at No. 4 San Ramon Valley, 5 p.m.
No. 7 Oak Ridge at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay at No. 6 Amador Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Marin Catholic 14, No. 16 Cardinal Newman 3
No. 8 Piedmont 17, No. 9 Saint Mary’s 15
No. 4 Marin Academy 16, No. 13 Sir Francis Drake 1
No. 5 Campolindo 21, No. 12 Lick-Wilmerding-S.F. 5
No. 2 Bishop O’Dowd 13, No. 15 Tamalpais 2
No. 10 Miramonte 14, No. 7 Petaluma 11
No. 3 University-S.F. 12, No. 14 Urban-S.F. 4
No. 6 Acalanes 13, No. 11 Justin-Siena 3
Friday’s quarterfinals
No. 8 Piedmont at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 5 Campolindo vs. No. 4 Marin Academy, at Redwood HS, 5:30 p.m.
No. 10 Miramonte at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 6 Acalanes vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Stadium, 5 p.m.
GIRLS
DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 1 Novato 19, No. 16 Dublin 2
No. 9 Marin Catholic 15, No. 8 Davis 12
No. 4 San Ramon Valley 20, No. 13 Las Lomas 4
No. 5 Oak Ridge 13, No. 12 Redwood 7
No. 2 California 19, No. 12 Rancho Cotate 4
No. 7 Granite Bay 17, No. 10 Amador Valley 7
No. 3 Monte Vista 18, No. 14 College Park 7
No. 6 Carondelet 17, No. 11 Dougherty Valley 4
Friday’s quarterfinals
No. 9 Marin Catholic at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 5 Oak Ridge at No. 4 San Ramon Valley, 7 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 2 California, 7 p.m.
No. 6 Carondelet at No. 3 Monte Vista, 5:30 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Christian Brothers-Sacramento, bye
No. 8 Lick-Wilmerding 12, No. 9 Justin-Siena 11
No. 4 Piedmont, bye
No. 5 Campolindo 17, No. 12 Marin Academy 4
No. 2 University-S.F., bye
No. 7 Bishop O’Dowd 15, No. 10 Marin Academy 4
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 Acalanes 18, No. 11 Cardinal Newman-Santa Rosa 8
Friday’s quarterfinals
No. 8 Lick-Wilmerding vs. No. 1 Christian Brothers-Sacramento, at City College of San Francisco, 4:30 p.m.
No. 5 Campolindo at No. 4 Piedmont, 7 p.m.
No. 7 Bishop O’Dowd vs. No. 2 University-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
No. 6 Acalanes at No. 3 Miramonte, 7 p.m.

0

NCS volleyball playoffs scores

Here are results from the NCS boys volleyball playoffs first round, with schedule for next round (All matches 7 p.m.)
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 San Ramon Valley d. No. 9 Mission San Jose 25-21, 25-17, 25-19
No. 5 Antioch d. No. 12 Irvington 25-17, 27-25, 25-18
No. 6 Amador Valley d. No 11 Deer Valley 25-14, 25-16, 25-19
No. 7 Pittsburg d. No. 10 James Logan 25-18, 17-25, 20-25, 25-22, 15-11
Wednesday’s first round
No. 1 De La Salle d. No. 16 Castro Valley 25-11, 25-14, 25-17
No. 4 Foothill d. No. 13 Clayton Valley Charter 25-8, 25-11, 26-24
No. 2 California d. No. 15 San Leandro 25-14, 25-6, 25-11
No. 3 Dougherty Valley d. No. 14 College Park 25-13, 25-20, 25-10
Friday’s quarterfinals
No. 5 Antioch at No. 4 Foothill
No. 7 Pittsburg at No. 2 California
No. 6 Amador Valley at No. Dougherty Valley
Saturday’s quarterfinals
No. 8 San Ramon Valley at No. 1 De La Salle
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 8 Sir Francis Drake-San Anselmo d. No. 9 De Anza 25-21, 25-16, 25-11
No. 4 Campolindo, bye
No. 5 Acalanes d. No. 12 Arroyo 25-14, 25-18, 25-13
No. 2 Las Lomas, bye
No. 10 Washington d. No. 7 El Cerrito 25-13, 25-23, 27-25
No. 3 Redwood, bye
No. 11 Kennedy-Fremont at No. 6 Alameda, late
Friday’s quarterfinals
No. 8 Drake at No. 1 Alhambra
No. 5 Acalanes at No. 4 Campolindo
No. 10 Washington at No. 2 Las Lomas
Kennedy-Fremont/Alameda winner at No. 3 Redwood
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 8 Saint Mary’s d. No. 9 Contra Costa Christian 18-25, 25-16, 25-17, 25-17
No. 7 St. Joseph Notre Dame d. No. 10 Bay School-S.F. 25-9, 25-16, 19-25, 25-13
Wednesday’s first round
No. 1 Bentley, bye
No. 4 St. Patrick-St. Vincent, bye
No. 5 Valley Christian d. No. 12 Patten Academy 25-11, 25-4, 25-17
No. 2 Berean Christian, bye
No. 3 Marin Catholic-Kentfield, bye
No. 6 California Crosspoint d. No. 11 Oakland Military Institute 25-11, 25-17, 25-18
Friday’s quarterfinals
No. 8 Saint Mary’s at No. 1 Bentley
No. 7 St. Joseph Notre Dame at No. 2 Berean Christian
No. 6 California Crosspoint at No. 3 Marin Catholic
Saturday’s quarterfinal
No. 5 Valley Christian at No. 4 St. Patrick-St. Vincent

0

De La Salle one of 14 teams to advance past NCS boys golf Division 1 qualifier

De La Salle's Josh McCarthy pumps his fist as he celebrates sinking a putt for a birdie on the eleventh hole during the North Coast Section Division 1 qualifier boys golf tournament at San Ramon Golf Course in San Ramon, Calif., on Monday, May 9, 2016. Jake Eastman from Maria Carrillo looks on. (Susan Tripp Pollard/Bay Area News Group)

De La Salle’s Josh McCarthy, left, pumps his fist as he celebrates sinking a putt for a birdie on the eleventh hole during the North Coast Section boys golf Division 1 qualifying tournament at San Ramon Golf Course in San Ramon on Monday. (Susan Tripp Pollard/Bay Area News Group)

De La Salle’s Josh McCarthy finished atop the leaderboard at the North Coast Section Division 1 boys golf qualifier Monday, leading the Spartans to first place as a team and entry into the NCS Division 1 Tournament of Champions next Monday.

McCarthy’s 4-under par 68 on San Ramon Golf Course was three strokes below the next best — Noah Woolsey of Amador Valley, which finished fourth as a team — and De La Salle finished with a cumulative 377.

Ryan Helgans had a 73 to top second-place San Ramon Valley (382). Brendan Hy and Ansh Roge each carded 76 for third-place Amador Valley (385).

Continue Reading

0

Antioch’s first BVAL boys volleyball title in 20 years ‘something we’ll remember forever’

For the first time in 20 years, the Antioch boys volleyball team took home the Bay Valley Athletic League championship.

By going 10-0 in league play — like the Panthers of 1996 did en route to the North Coast Section Division 1 title — the team accomplished a goal it set the day after falling in the first round of last year’s NCS playoffs, Antioch coach Dave Driskell said.

“We finished our season off really good last year and we knew were bringing back a good core group of our main contributors this year,” Driskell said.

Antioch’s 13-player roster has 11 seniors, led by Josh Johns, Jake Perkey, Jordan LaBier, Cameron Mucio and Ramon Mayorga.

“Those have been the main guys that are driving us,” Driskell said.

Continue Reading

0

NCS team tennis playoffs: seedings, pairings

Here are the NCS team tennis playoff matchups.
All matches start at 3:30 p.m.
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 16 Arroyo at No. 1 Dougherty Valley
No. 9 Miramonte at No. 8 Amador Valley
No. 13 Heritage at No. 4 Foothill
No. 12 Berkeley at No. 5 Tamalpais-Mill Valley
No. 2 Acalanes at No. 15 Sonoma Valley
No. 10 De La Salle vs. No. 7 Monte Vista, at Saint Mary’s College
No. 13 College Park at No. 3 James Logan
No. 11 California at No. 6 Redwood
DIVISION 2
Tuesday’s first round
No. 1 College Prep, bye
No. 9 Hercules vs. No. 8 Marin Academy, at Marin Tennis Club
No. 13 Saint Mary’s vs. No. 4 International-S.F., at Albany HS Memorial Park
No. 12 Northcoast Prep vs. No. 5 University-S.F., at Golden Gate Park
No. 15 Urban-S.F. vs. No. 2 Lick-Wilmerding, at City College of San Francisco
No. 10 Branson vs. No. 7 Marin Catholic, at Terra Linda HS
No. 14 Moreau Catholic at No. 3 Piedmont
No. 11 Athenian at No. 6 Cardinal Newman-Santa Rosa

0

NCS boys and girls lacrosse playoffs: seedings, pairings

San Ramon Valley's Drew Erikson (38) passes the ball under coverage from Monte Vista's Deandre Ross (10) in the fourth quarter at a high school lacrosse game in Danville, Calif., on Friday, May 6, 2016. Monte Vista beat San Ramon Valley 8-6. (Anda Chu/Bay Area News Group)

San Ramon Valley’s Drew Erikson (38) passes the ball under coverage from Monte Vista’s Deandre Ross (10) in the fourth quarter at a high school lacrosse game in Danville, Calif., on Friday, May 6, 2016. Monte Vista beat San Ramon Valley 8-6. (Anda Chu/Bay Area News Group)

Here are the seedings and matches for the NCS boys and girls lacrosse playoffs, announced by the section on Saturday:

BOYS LACROSSE
DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 Redwood at No. 9 Casa Grande, 7 p.m.
Wednesday’s first round
No. 1 Monte Vista, bye
No. 13 Las Lomas at No. 4 San Ramon Valley, 7 p.m.
No. 5 Davis at No. 12 College Park, 7 p.m.
No. 15 Berkeley at No. 2 De La Salle, 7 p.m.
No. 10 Jesuit at No. 7 Oak Ridge, 7 p.m.
No. 3 Granite Bay at No. 14 Clayton Valley Charter, 7 p.m.
No. 11 Foothill at No. 6 Amador Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 16 Cardinal Newman at No. 1 Marin Catholic, 5:30 p.m.
No. 9 Saint Mary’s at No. 8 Piedmont, 7 p.m.
No. 13 Sir Francis Drake vs. No. 4 Marin Academy, at Redhill Field, 5:30 p.m.
No. 12 Lick-Wilmerding-S.F. at No. 5 Campolindo, 7 p.m.
No. 15 Tamalpais at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 10 Miramonte at No. 7 Petaluma, 7 p.m.
No. 14 Urban-S.F. vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
No. 11 Justin-Siena at No. 6 Acalanes, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
DIVISION 1
Wednesday’s first round
No. 16 Dublin at No. 1 Novato, 5:30 p.m.
No. 8 Davis at No. 9 Marin Catholic, 3:30 p.m.
No. 13 Las Lomas at No. 4 San Ramon Valley, 5 p.m.
No. 5 Oak Ridge at No. 12 Redwood, 5:30 p.m.
No. 12 Rancho Cotate at No. 2 California, 7 p.m.
No. 7 Granite Bay at No. 10 Amador Valley, 5 p.m.
No. 14 College Park at No. 3 Monte Vista, 7 p.m.
No. 6 Carondelet at No. 11 Dougherty Valley, 7 p.m.
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Christian Brothers-Sacramento, bye
No. 9 Justin-Siena vs. No. 8 Lick-Wilmerding, at City College of San Francisco, 4:30 p.m.
No. 4 Piedmont, bye
No. 12 Marin Academy at No. 5 Campolindo, 5 p.m.
No. 2 University-S.F., bye
No. 10 Marin Academy at No. 7 Bishop O’Dowd, 5 p.m.
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 Acalanes at No. 11 Cardinal Newman-Santa Rosa, 7 p.m.

0

NCS boys volleyball playoffs: seedings, pairings

Here are the North Coast Section boys volleyball playoff seedings and matchups, as announced Saturday.
All matches start at 7 p.m.

Dougherty Valley High’s Jon Cavote (23), right, gets a shot past Campolindo High’s Pieter Derksen (6) for a point during their volleyball game in San Ramon, Calif., on Friday, April 15, 2016. (Doug Duran/Bay Area News Group)

Dougherty Valley High’s Jon Cavote (23), right, gets a shot past Campolindo High’s Pieter Derksen (6) for a point during their volleyball game in San Ramon, Calif., on Friday, April 15, 2016. (Doug Duran/Bay Area News Group)

DIVISION 1
Tuesday’s first round
No. 8 San Ramon Valley at No. 9 Mission San Jose
No. 12 Irvington at No. 5 Antioch
No. 10 James Logan at No. 7 Pittsburg
No. 11 Deer Valley at No. 6 Amador Valley
Wednesday’s first round
No. 16 Castro Valley at No. 1 De La Salle
No. 13 Clayton Valley Charter at No. 4 Foothill
No. 15 San Leandro at No. 2 California
No. 14 College Park at No. 3 Dougherty Valley
DIVISION 2
Wednesday’s first round
No. 1 Alhambra, bye
No. 9 De Anza at No. 8 Sir Francis Drake-San Anselmo
No. 4 Campolindo, bye
No. 12 Arroyo at No. 5 Acalanes
No. 2 Las Lomas, bye
No. 10 Washington at No. 7 El Cerrito
No. 3 Redwood, bye
No. 11 Kennedy-Fremont at No. 6 Alameda
DIVISION 3
Tuesday’s first round
No. 9 Contra Costa Christian at No. 8 Saint Mary’s
No. 10 Bay School-S.F. at No. 7 St. Joseph Notre Dame
Wednesday’s first round
No. 1 Bentley, bye
No. 4 St. Patrick-St. Vincent, bye
No. 12 Patten Academy at No. 5 Valley Christian
No. 2 Berean Christian, bye
No. 3 Marin Catholic-Kentfield, bye
No. 11 Oakland Military Institute at No. 6 California Crosspoint