0

NCS boys volleyball playoffs: quarterfinal results

Here are Friday’s NCS boys volleyball quarterfinal scores:
NCS playoffs
DIVISION 1
Friday’s quarterfinals
No. 4 Foothill d. No. 5 Antioch 25-19, 25-19, 26-28, 23-25, 15-13
No. 2 California d. No. 7 Pittsburg 25-12, 25-6, 25-23
No. 3 Dougherty Valley d. No. 6 Amador Valley 25-18, 25-18, 20-25, 25-17
Saturday’s quarterfinal
No. 8 San Ramon Valley at No. 1 De La Salle
Semifinals
Tuesday
No. 3 Dougherty Valley at No. 2 California, 7 p.m.
Date TBA
No. 4 Foothill vs. San Ramon Valley/De La Salle winner, date, site, time TBD
DIVISION 2
Friday’s quarterfinals
No. 1 Alhambra d. No. 8 Drake 25-23, 25-23, 25-16
No. 4 Campolindo d. No. 5 Acalanes 25-17, 25-19, 21-25, 25-22
No. 2 Las Lomas d. No. 10 Washington 25-19, 25-19, 25-20
No. 3 Redwood d. No. 11 Kennedy-Fremont, 25-22, 25-20, 14-25, 20-25, 15-10
Tuesday’s semifinals
No. 4 Campolindo at No. 1 Alhambra, 7 p.m.
No. 3 Redwood at No. 2 Las Lomas, 7 p.m.
DIVISION 3
Friday’s quarterfinals
No. 1 Bentley d. No. 8 Saint Mary’s 25-12, 25-14, 25-16
No. 2 Berean Christian d. No. 7 St. Joseph Notre Dame 25-14, 25-13, 25-22
No. 3 Marin Catholic d. No. 6 California Crosspoint 25-9, 25-12, 25-27,  25-9
Saturday’s quarterfinal
No. 5 Valley Christian at No. 4 St. Patrick-St. Vincent
Tuesday’s semifinals
Valley Christian/St. Patrick-St. Vincent winner at No. 1 Bentley, 7 p.m.
No. 3 Marin Catholic at No. 2 Berean Christian, 7 p.m.

0

De La Salle one of 14 teams to advance past NCS boys golf Division 1 qualifier

De La Salle's Josh McCarthy pumps his fist as he celebrates sinking a putt for a birdie on the eleventh hole during the North Coast Section Division 1 qualifier boys golf tournament at San Ramon Golf Course in San Ramon, Calif., on Monday, May 9, 2016. Jake Eastman from Maria Carrillo looks on. (Susan Tripp Pollard/Bay Area News Group)

De La Salle’s Josh McCarthy, left, pumps his fist as he celebrates sinking a putt for a birdie on the eleventh hole during the North Coast Section boys golf Division 1 qualifying tournament at San Ramon Golf Course in San Ramon on Monday. (Susan Tripp Pollard/Bay Area News Group)

De La Salle’s Josh McCarthy finished atop the leaderboard at the North Coast Section Division 1 boys golf qualifier Monday, leading the Spartans to first place as a team and entry into the NCS Division 1 Tournament of Champions next Monday.

McCarthy’s 4-under par 68 on San Ramon Golf Course was three strokes below the next best — Noah Woolsey of Amador Valley, which finished fourth as a team — and De La Salle finished with a cumulative 377.

Ryan Helgans had a 73 to top second-place San Ramon Valley (382). Brendan Hy and Ansh Roge each carded 76 for third-place Amador Valley (385).

Continue Reading

1

Reaction to NCS Open Division, competitive equity changes

Today the North Coast Section Board of Managers voted in a four-team Open Division football playoff plan, and a competitive equity plan that moves some successful teams up a division in football, basketball, girls volleyball, water polo, baseball, softball and lacrosse. Read about it here.

Coaches are still absorbing what the changes will mean when they go into effect this fall. Here’s an early sampling of reaction from East Bay coaches:

Compiled by Phil Jensen and Daniel Mano

Campolindo football coach Kevin Macy:
(on competitive equity) “The variables that are thrown into this mix … I just want to stick to school size. … Who is the arbiter of competitive equity? I’m not a big believer in this. …. We are just fighting to keep football alive in our town. Our name has become much bigger than our kids.”

Clayton Valley Charter football coach Tim Murphy:
(On the Open Division) “Fired up about it. … I think everything that went down in the meeting is what I agree with. … The only negative thing is that a team that wins a section could be eliminated. … Now you are not allowing people to control their own destiny. That would be my only complaint. Everything else I agree with. Continue Reading

0

Saturday’s NCS, Oakland Section basketball championship updates

Check here for updates of today’s NCS and Oakland Section title games.

NCS boys basketball
DIVISION 1
Friday’s championship
No. 1 De La Salle 47, No. 6 Monte Vista 29
DIVISION 2
Saturday’s championship
No. 3 El Cerrito 70, No. 5 Newark Memorial 59, final
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic 98, No. 3 Miramonte 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 St. Patrick-St. Vincent 53, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 65, No. 3 University 61, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 Emery 59, No. 2 Anderson Valley 46, final
Oakland Section boys basketball
Saturday’s championship
McClymonds 52, Oakland Tech 51, final

NCS girls basketball
DIVISION 1
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley 61, No. 3 Heritage 36, final
DIVISION 2
Friday’s championship
No. 1 Carondelet 68, No. 2 Acalanes 42
DIVISION 3
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte 82, No. 2 Bishop O’Dowd 67, final
DIVISION 4
Saturday’s championship
No. 1 Salesian 64, No. 2 Cardinal Newman 47, final
DIVISION 5
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame 52,  No. 3 Urban-S.F. 28, final
DIVISION 6
Saturday’s championship
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 65, No. 3 Contra Costa Christian 25, final
Oakland Section girls basketball
Saturday’s championship
Oakland High 76, McClymonds 37, final

0

Wednesday’s NCS basketball semifinal scores

Here are tonight’s semifinals. Please check back for updates on final scores and sites, dates and times for this weekend’s championship games.

BOYS BASKETBALL
DIVISION 1
No. 1 De La Salle 67, No. 13 Castro Valley 58
No. 6 Monte Vista 65, No. 7 Berkeley 61
Friday’s championship
No. 1 De La Salle vs. No. 6 Monte Vista, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 2
No. 5 Newark Memorial 64, No. 8 Montgomery 46
No. 3 El Cerrito 61, No. 2 Mt. Eden 51
Saturday’s championship
No. 5 Newark Memorial vs. No. 3 El Cerrito, at Saint Mary’s College, 8 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Moreau Catholic 90, No. 5 Bishop O’Dowd 59
No. 3 Miramonte 67, No. 2 Albany 63, OT
Saturday’s championship
No. 1 Moreau Catholic vs. No. 3 Miramonte, at Saint Mary’s College, 4 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 51, No. 4 Arcata 30
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 85, No. 14 Kennedy-Richmond 66
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Albany HS, 7 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 63, No. 4 Stuart Hall-S.F. 45
No. 3 University 63, No. 2 Urban-S.F. 54
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 University, at Dublin HS, 7 p.m.
DIVISION 6
No. 1 Emery 61, No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46
No. 2 Anderson Valley 63, No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 61
NCS championship
No. 2 Anderson Valley at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, date, time TBA

GIRLS BASKETBALL
DIVISION 1

No. 1 Castro Valley 72, No. 4 Dublin 59
No. 3 Heritage 45, No. 2 Berkeley 43
Saturday’s championship
No. 1 Castro Valley vs. No. 3 Heritage, at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 2
No. 1 Carondelet 71, No. 4 Montgomery 34
No. 2 Acalanes 52, No. 6 Alameda 45
Friday’s championship
No. 1  Carondelet vs. No. 2 Acalanes,  at Saint Mary’s College, 6 p.m.
DIVISION 3
No. 1 Miramonte 87, No. 4 Tamalpais-Mill Valley 32
No. 2 Bishop O’Dowd 64, No. 3 Campolindo 53
Saturday’s championship
No. 1 Miramonte vs. No. 2 Bishop O’Dowd, at Saint Mary’s College, 2:30 p.m.
DIVISION 4
No. 1 Salesian 64, No. 4 Arcata 47
No. 2 Cardinal Newman 59, No. 3 Saint Mary’s 42
Saturday’s championship
No. 1 Salesian vs. No. 2 Cardinal Newman, at Albany HS, 5 p.m.
DIVISION 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 46, No. 4 University-S.F 35
No. 3 Urban-S.F. 57, No. 2 Cloverdale 51
Saturday’s championship
No. 1 St. Joseph Notre Dame vs. No. 3 Urban-S.F., at Dublin HS, 5 p.m.
DIVISION 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 62, No. 4 California School for the Deaf 41
No. 3 Contra Costa Christian 59, No. 2 Emery 38
Saturday’s championship
No. 3 Contra Costa Christian at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.

23

Saturday’s NCS soccer championships, basketball quarterfinals

NCS soccer championships are today, and Divisions 4, 5, 6 basketball quarterfinals. Check back here for updates.

NCS soccer championships
BOYS
Division 1: Monte Vista 1, San Ramon Valley 0, final
Division 2: De Anza 2, Campolindo 0, final
Division 3: Ygnacio Valley 1, Marin Academy 0, final
GIRLS
Division 1: San Ramon Valley 1, Carondelet 0, OT, final
Division 2: Las Lomas 2, Bishop O’Dowd 1, final
Division 3: Branson 1, Miramonte 0, final
NCS basketball quarterfinals
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 62, No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 44
No. 4 Arcata 72, No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 64
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 54, No. 7 Marin Catholic-Kentfield 40
No. 14 Kennedy-Richmond 59, No. 6 Saint Mary’s 58, OT
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 8 p.m.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 2 St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 62, No. 8 College Prep 32
No. 4 Stuart Hall-S.F. 66, No. 5 Cloverdale 52
No. 2 Urban-S.F. 67, No. 7 Bentley 46
No. 3 University-S.F. 62, No. 11 Branson-Ross 58
Wednesday’s semifinals
No. 4 Stuart Hall-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 3 University vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Stadium, 7 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 61, No. 8 Rio Lindo Adventist 36
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 46, No. 5 Ferndale 34
No. 2 Anderson Valley 72, No. 7 St. Elizabeth 48
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 70, No. 6 California School for the Deaf 44
Wednesday’s semifinals
No. 4 St. Bernard’s-Eureka at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian 73, No. 9 Kelseyville 18
No. 4 Arcata 61, No. 5 Piedmont 45
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 63, No. 7 Middletown 22
No. 3 Saint Mary’s 59, No. 6 Marin Catholic 53
Wednesday’s semifinals
No. 4 Arcata vs. No. 1 Salesian, at Contra Costa College, 6:30 p.m.
No. 3 Saint Mary’s at Cardinal Newman, 7 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 56, No. 8 International-S.F. 30
No. 4 University-S.F. 44, No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 30
No. 2 Cloverdale 46, No. 10 College Prep 42
No. 3 Urban-S.F. 50, No. 6 Bay School-S.F. 33
Wednesday’s semifinals
No. 4 University-S.F at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 3 Urban-S.F. at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka 53, No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 25
No. 4 California School for the Deaf 38, No. 5 Round Valley-Covelo 34
No. 2 Emery 50, No. 10 Point Arena 30
No. 3 Contra Costa Christian 57, No. 6 El Sobrante Christian 20
Wednesday’s semifinals
No. 4 California School for the Deaf at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 7 p.m.
No. 3 Contra Costa Christian at No. 2 Emery, 6:30 p.m.

28

Wednesday’s NCS soccer, basketball scores

We’re in to semifinals for NCS soccer and first round for Divisions 4, 5 and 6 in basketball tonight. Please check back here for updates of final scores, and schedule updates for the next round.

NCS SOCCER SEMIFINALS
BOYS
Division 1
No. 5 Monte Vista 3, No. 1 Santa Rosa 2, 2 OT
No. 3 San Ramon Valley 2, No. 2 Berkeley 0
Division 2
No. 9 De Anza 2, No. 12 Livermore 0
No. 6 Campolindo 0, No. 10 Concord 0, 2 OT (Campolindo wins on penalty kicks)
Division 3
No. 1 Ygnacio Valley 1, No 4. Sir Francis Drake 0
No. 2 Marin Academy 3, No. 3 Terra Linda 1
GIRLS
Division 1
No. 1 Carondelet 1, No. 4 Liberty 0
No. 2 San Ramon Valley 2, No. 3 Monte Vista 1
Division 2
No. 5 Bishop O’Dowd 0, No. 1 Livermore, 0, 2 OT, (Bishop O’Dowd wins on penalty kicks)
No. 3 Las Lomas 3, No. 2 Acalanes 1
Division 3
No. 1 Branson 6, No. 4 Marin Academy 2
No. 3 Miramonte 4, No. 2 Saint Mary’s 1
Saturday’s championship schedule
D1 boys: San Ramon Valley vs. Monte Vista, at Dublin HS, 4:30 p.m.
D2 boys: De Anza at Campolindo, 7 p.m.
D3 boys: Marin Academy at Ygnacio Valley, 7 p.m.
D1 girls: Carondelet vs. San Ramon Valley, at Dublin HS, 7 p.m.
D2 girls: B. O’Dowd vs. Las Lomas, at Campolindo, 4:30 p.m.
D3 girls:Miramonte vs. Branson, at Marin Catholic, 3 p.m.
NCS BASKETBALL FIRST ROUND
BOYS
Division 4
No. 1 Salesian 72, No. 16 Roseland Prep-Santa Rosa 34
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa 61, No. 9 Fortuna 28
No. 4 Arcata 56, No. 13 Kelseyville 52
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. 76, No. 12 McKinleyville 54
No. 2 St. Patrick-St. Vincent 105, No. 15 Gateway-S.F. 74
No. 7 Marin Catholic-Kentfield 74, No. 10 Justin-Siena-Napa 55
No. 14 Kennedy-Richmond 72, No. 3 Piedmont 61
No. 6 Saint Mary’s 51, No. 11 John Swett 44
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Cardinal Newman-Santa Rosa at No. 1 Salesian, 8 p.m.
No. 5 Lick-Wilmerding-S.F. at No. 4 Arcata, 8 p.m.
No. 7 Marin Catholic-Kentfield vs.No. 2 St. Patrick-St. Vincent, at Rodriguez HS 7 pm.
No. 14 Kennedy-Richmond at No. 6 Saint Mary’s, 6:30 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 71, No. 16 Sonoma Academy 36
No. 8 College Prep 60, No. 9 Mendocino 46
No. 4 Stuart Hall-S.F.  93, No. 13 Upper Lake 48
No. 5 Cloverdale 44, No. 12 Redwood Christian 42
No. 2 Urban-S.F. 59, No. 15 Bay School-S.F. 37
No. 7 Bentley 53, No. 10 St. Vincent de Paul-Petaluma 40
No. 3 University-S.F. 75, No. 14 South Fork 48
No. 11 Branson-Ross 50, No. 6 Head-Royce 39
Saturday’s quarterfinals
No. 8 College Prep at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 8 p.m.
No. 5 Cloverdale vs. No. 4 Stuart Hall-S.F., at Kezar Pavilion, 3:30 p.m.
No. 7 Bentley vs. No. 2 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 8 p.m.
No. 11 Branson-Ross vs. No. 3 University-S.F., at Kezar Pavilion, 5 p.m.
Division 6
No. 1 Emery 64, No. 16 Patten Academy-Oakland 27
No. 8 Rio Lindo Adventist-Healdsburg 52, No. 9 Point Arena 47
No. 4 St. Bernard’s-Eureka 57, No. 13 Rincon Valley Christian 48
No. 5 Ferndale 87, No. 12 Cornerstone Christian 32
No. 2 Anderson Valley 88, No. 15 North Hills Christian-Vallejo 55
No. 7 St. Elizabeth 51, No. 10 Laytonville 49
No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma 81, No. 14 International Christian-San Leandro 62
No. 6 California School for the Deaf 58, No. 11 Round Valley-Covelo 37
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rio Lindo Adventist at No. 1 Emery, 8 p.m.
No. 5 Ferndale at No. 4 St. Bernard’s-Eureka, 8 p.m.
No. 7 St. Elizabeth at No. 2 Anderson Valley, 7 p.m.
No. 6 California School for the Deaf at No. 3 Archbishop Hanna-Sonoma, 7 p.m.
GIRLS
Division 4
No. 1 Salesian, bye
No. 9 Kelseyville 50, No. 8 Del Norte-Crescent City 45
No. 4 Arcata 76, No. 13 Healdsburg 32
No. 5 Piedmont 55, No. 12 Justin-Siena-Napa 34
No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa 60, No. 15 Berean Christian 22
No. 7 Middletown 59, No. 10 Fortuna 43
No. 3 Saint Mary’s 60, No. 14 Clear Lake 33
No. 6 Marin Catholic 49, No. 11 St. Patrick-St. Vincent 47
Saturday’s quarterfinals
No. 9 Kelseyville at No. 1 Salesian, 6:30 p.m.
No. 5 Piedmont at No. 4 Arcata, 6:30 p.m.
No. 7 Middletown at No. 2 Cardinal Newman-Santa Rosa, 7 p.m.
No. 6 Marin Catholic at No. 3 Saint Mary’s, 8 p.m.
Division 5
No. 1 St. Joseph Notre Dame 72, No. 16 Holy Names 10
No. 8 International-S.F. 41, No. 9 St. Vincent de Paul 37
No. 4 University-S.F. 49, No. 13 Upper Lake 22
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. 43, No. 12 Athenian 26
No. 2 Cloverdale 55, No. 15 Bentley 28
No. 10 College Prep 36, No. 7 Sonoma Academy-Santa Rosa 25
No. 3 Urban-S.F. 56, No. 14 San Domenico-San Anselmo 25
No. 6 Bay School-S.F. 57, No. 11 Mendocino 43
Saturday’s quarterfinals
No. 8 International-S.F. at No. 1 St. Joseph Notre Dame, 6:30 p.m.
No. 5 Convent of the Sacred Heart-S.F. at No. 4 University-S.F., 7 p.m.
No. 10 College Prep at No. 2 Cloverdale, 7 p.m.
No. 6 Bay School-S.F. vs. No. 3 Urban-S.F., at Kezar Pavilion, 6:30 p.m.
Division 6
No. 1 St. Bernard’s-Eureka, bye
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa 50, No. 9 Rio Lindo Adventist 37
No. 4 California School for the Deaf 63, No. 13 Pescadero 17
No. 5 Round Valley-Covelo 61, No. 12 St. Elizabeth 16
No. 2 Emery, bye
No. 10 Point Arena 36, No. 7 Patten Academy 32
No. 3 Contra Costa Christian, bye
No. 6 El Sobrante Christian 71, No. 11 North Hills Christian 46
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Rincon Valley Christian-Santa Rosa at No. 1 St. Bernard’s-Eureka, 6:30 p.m.
No. 5 Round Valley-Covelo at No. 4 California School for the Deaf, 7 p.m.
No. 10 Point Arena at No. 2 Emery, 6:30 p.m.
No. 6 El Sobrante Christian vs. No. 3 Contra Costa Christian, at Ygnacio Valley HS, 7 p.m.

 

 

0

Tuesday’s NCS basketball scores

Here are tonight’s NCS basketball first-round results, with lineup for Friday:
BOYS BASKETBALL
Division 1
No. 1 De La Salle 80, No. 16 College Park 45
No. 9 Pittsburg 44, No. 8 Foothill 43
No. 13 Castro Valley 87, No. 4 Heritage 84, 2 OT
No. 12 Liberty 60, No. 5 Dublin 59
No. 2 Dougherty Valley 78, No. 15 California 48
No. 7 Berkeley 62, No. 10 San Leandro 55
No. 3 Freedom 59, No. 14 Amador Valley 54
No. 6 Monte Vista 43, No. 11 James Logan 43
Friday’s quarterfinals:
No. 9 Pittsburg at No. 1 De La Salle, 7 p.m.
No. 13 Castro Valley at No. 12 Liberty, 7 p.m.
No. 7 Berkeley at No. 2 Dougherty Valley, 7 p.m.
No. 6 Monte Vista at No. 3 Freedom, 7 p.m.
Division 2
No. 1 Windsor, bye
No. 8 Montgomery-Santa Rosa 47, No. 9 Washington 40
No. 4 Concord 57, No. 13 Ukiah 55
No. 5 Newark Memorial, 73, No. 12 San Lorenzo 63
No. 2 Mt. Eden 66, No. 15 Northgate 48
No. 7 Redwood-Larkspur 59, No. 10 Petaluma 44
No. 3 El Cerrito 64, No. 14 Acalanes 54
No. 6 Las Lomas 77, No. 11 Alameda 48
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Montgomery at No. 1 Windsor, 7 p.m.
No. 5 Newark Memorial at No. 4 Concord, 7 p.m.
No. 7 Redwood at No. 2 Mt. Eden, 7 p.m.
No. 6 Las Lomas at No. 3 El Cerrito, 7 p.m.
Division 3
No. 1 Moreau Catholic, bye
No. 8 Analy-Sebastopol 47, No. 9 Encinal 39
No. 4 Sir Francis Drake 74, No. 13 San Rafael 54
No. 5 Bishop O’Dowd 64, No. 12 Hercules 50
No. 2 Albany, bye
No. 7 Campolindo 58, No. 10 Piner 34
No. 3 Miramonte, bye
No. 6 San Marin 68, No. 11 Tamalpais  57
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Analy at No. 1 Moreau Catholic, 7 p.m.
No. 5 Bishop O’Dowd at No.4 Sir Francis Drake, 7 p.m.
No. 7 Campolindo at No. 2 Albany, 7 p.m.
No. 6 San Marin at No. 3 Miramonte, 6:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Division 1
No. 1 Castro Valley 65, No. 16 Clayton Valley Charter 19
No. 8 Foothill 42, No. 9 California 35
No. 4 Dublin 57, No. 13 Monte Vista 40
No. 5 Pittsburg 41, No. 12 Mission San Jose 38
No. 2 Berkeley 52, No. 15 San Leandro 33
No. 7 James Logan 84, No. 10 Dougherty Valley 55
No. 3 Heritage 63, No. 14 American 52
No. 11 Granada 48, No. 6 Liberty 46, OT
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Foothill at No. 1 Castro Valley, 7 p.m.
No. 5 Pittsburg at No. 4 Dublin, 7 p.m.
No. 7 James Logan at No. 2 Berkeley, 7 p.m.
No. 11 Granada at No. 3 Heritage, 7 p.m.
Division 2
No. 1 Carondelet, bye
No. 9 Mt. Eden 61, No. 8 Casa Grande-Petaluma 46
No. 4 Montgomery-Santa Rosa 63, No. 13 Arroyo 48
No. 5 Concord 53, No. 12 Livermore 38
No. 2 Acalanes 74, No. 15 Redwood 58
No. 10 El Cerrito 51, No. 7 Ukiah 46
No. 3 Newark Memorial 63, No. 14 Northgate 39
No. 6 Alameda 65, No. 11 San Lorenzo 29
Friday’s quarterfinals:
No. 9 Mt. Eden at No. 1 Carondelet, 7 p.m.
No. 5 Concord at No. 4 Montgomery, 7 p.m.
No. 10 El Cerrito at No. 2 Acalanes, 7 p.m.
No. 6 Alameda at No. 3 Newark Memorial, 7 p.m.
Division 3
No. 1 Miramonte, bye
No. 8 Encinal 83, No. 9 Moreau Catholic 78, OT
No. 4 Tamalpais-Mill Valley 67, No. 13 San Rafael 42
No. 5 San Marin-Novato 46, No. 12 Analy 44
No. 2 Bishop O’Dowd 83, No. 15 Piner-Santa Rosa 18
No. 7 Pinole Valley 50, No. 10 Hercules 36
No. 3 Campolindo 85, No. 14 Albany 43
No. 11 Sonoma Valley 35, No. 6 Eureka 31
Friday’s quarterfinals:
No. 8 Encinal at No. 1 Miramonte, 8 p.m.
No. 5 San Marin-Novato at No. 4 Tamalpais-Mill Valley, 7 p.m.
No. 7 Pinole Valley at No. 2 Bishop O’Dowd, 7 p.m.
No. 11 Sonoma Valley at No. 3 Campolindo, 7 p.m.

0

NCS basketball playoffs – seedings, schedule

Here are the North Coast Section basketball playoffs seedings and schedules for the first round, announced Sunday:
BOYS
Tuesday’s first round
Division 1
No. 16 College Park (16-12) at No. 1 De La Salle (24-2), 7 p.m.
No. 9 Pittsburg (17-9) at No. 8 Foothill (20-6), 8 p.m.
No. 13 Castro Valley (16-10) at No. 4 Heritage (20-5), 6:30 p.m.
No. 12 Liberty (17-9) at No. 5 Dublin (23-3), 6:30 p.m.
No. 15 California (13-13) at No. 2 Dougherty Valley (24-2), 7 p.m.
No. 7 Berkeley (18-7) at No. 10 San Leandro (14-12), 7 p.m.
No. 14 Amador Valley (14-12) at No. 3 Freedom (22-4), 7 p.m.
No. 11 James Logan (19-7) at No. 6 Monte Vista (20-6), 7 p.m.
Division 2
No. 1 Windsor (25-3), bye
No. 9 Washington (14-12) at No. 8 Montgomery-Santa Rosa (15-11), 6:30 p.m.
No. 13 Ukiah (13-14) at No. 4 Concord (18-9), 8 p.m.
No. 12 San Lorenzo (11-16) at No. 5 Newark Memorial (18-8), at 6:30 p.m.
No. 15 Northgate (11-16) at No. 2 Mt. Eden (25-4), 7 p.m.
No. 10 Petaluma (16-8) at No. 7 Redwood-Larkspur (15-12), 7 p.m.
No. 14 Acalanes (9-17) at No. 3 El Cerrito (16-13), 7 p.m.
No. 11 Alameda (11-18) at No. 6 Las Lomas (15-11), 7 p.m.
Division 3
No. 1 Moreau Catholic (22-4), bye
No. 9 Encinal (15-13) at No. 8 Analy-Sebastopol (20-7), 7 p.m.
No. 13 San Rafael (8-18) at No. 4 Sir Francis Drake (20-8), 7 p.m.
No. 12 Hercules (8-19) at No. 5 Bishop O’Dowd (12-13), 6 p.m.
No. 2 Albany (23-5), bye
No. 10 Piner (14-10) at No. 7 Campolindo (13-13), 6:30 p.m.
No. 3 Miramonte (17-9), bye
No. 11 Tamapais (9-18) at No. 6 San Marin (20-7), 6:30 p.m. Continue Reading

39

Saturday’s NCS soccer playoffs – quarterfinals scores

Here are Saturday’s quarterfinals. Please check back here for updates as final scores come in:
BOYS
NCS playoffs
Division 1 quarterfinals
No. 1 Santa Rosa 2, No. 8 Heritage 0
No. 5 Monte Vista 3, No. 4 Dublin 2
No. 2 Berkeley 3, No. 10 Foothill 0
No. 3 San Ramon Valley 2, No. 6 Clayton Valley Charter 0
Wednesday’s semifinals
No. 5 Monte Vista at No. 1 Santa Rosa, 7 p.m.
No. 3 San Ramon Valley at No. 2 Berkeley, 7 p.m.
Division 2 quarterfinals
No. 9 De Anza 2, No. 16 Acalanes 1
No. 12 Livermore 2, No. 13 San Lorenzo 1
No. 10 Concord 1, No. 2 Rancho Cotate-Rohnert Park 1, 2 OT; Concord wins on penalty kick
No. 6 Campolindo 0, No. 3 Montgomery-Santa Rosa 0, 2 OT; Campolindo wins on penalty kicks
Wednesday’s semifinals
No. 12 Livermore at No. 9 De Anza, 7 p.m.
No. 10 Concord at No. 6 Campolindo, 7 p.m.
Division 3 quarterfinals
No. 1 Ygnacio Valley 2, No. 9 Saint Mary’s 0
No 4. Sir Francis Drake 5, No. 5 Piedmont 0
No. 2 Marin Academy 3, No. 7 Miramonte 0
No. 3 Terra Linda 1, No. 6 Branson 0
Wednesday’s semifinals
No 4. Sir Francis Drake at No. 1 Ygnacio Valley, 7 p.m.
No. 2 Marin Academy at No. 3 Terra Linda, 3 p.m.
GIRLS
NCS playoffs
Division 1 quarterfinals
No. 1 Carondelet 3, No. 9 Clayton Valley Charter 0
No. 4 Liberty 1, No. 5 California 0
No. 2 San Ramon Valley 2, No. 7 Foothill 0
No. 3 Monte Vista 1, No. 6 Dublin 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Liberty vs. No. 1 Carondelet, at De La Salle HS, 7 p.m.
No. 3 Monte Vista at No. 2 San Ramon Valley, 7 p.m.
Division 2 quarterfinals
No. 1 Livermore 2, No. 8 Northgate 1
No. 5 Bishop O’Dowd 6, No. 13 El Cerrito 0
No. 2 Acalanes 2, No. 7 Tamalpais 0
No. 3 Las Lomas 3, No. 11 Arroyo 0
Wednesday’s semifinals
No. 5 Bishop O’Dowd at No. 1 Livermore, 7 p.m.
No. 3 Las Lomas at No. 2 Acalanes, 7 p.m.
Division 3 quarterfinals
No. 1 Branson 1, No. 9 Marin Catholic 0
No. 4 Marin Academy 2, No. 5 Sir Francis Drake 1
No. 2 Saint Mary’s 1, No. 7 Urban 0
No. 3 Miramonte 2, No. 11 Ygnacio Valley 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Marin Academy at No. 1 Branson, 3 p.m.
No. 3 Miramonte at No. 2 Saint Mary’s, 3:30 p.m.